|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Emotivna inteligencija dece

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Mnogi stručnjaci su sigurni da su današnja deca bistrija od ranijih generacija, ali se u životu i međusobnim odnosima nekako ne snalaze.

image
/11


Svi ponešto znamo o inteligenciji, znamo da je merimo testovima inteligencije, možemo izračunati njen kvocijent, dok je emotivna inteligencija novi pojam u odgoju deteta. Mnogi stručnjaci su sigurni da su današnja deca bistrija od ranijih generacija, ali se u životu i međusobnim odnosima nekako ne snalaze. Osim toga, svedoci smo povećanju kažnjivih, čak i kriminalnih činova omladine, samoubistava, napuštanja škole, nedostatku interesa za rad ... Pitamo se zašto, ako znamo da su deca bistrija, ako imaju sve što im treba, kada im nudimo sve što požele?

 

Najveći problem je u pogrešnom mišljenju da roditelji moraju dete štititi od problema, jer nepotrebna zaštita detetu više šteti nego koristi. Dete se mora naučiti izražavati i razumevati osećaje (svoje i tuđe), kontrolisati raspoloženje, naučiti biti empatičan, nezavisan, prilagodljiv, uporan, ljubazan; naučiti rešavati probleme ... Ako detetu »uskratimo« to, tako da napravimo sve umesto njega, i istovremeno ga branimo i izvinjavamo se za njegove greške, onda smo na dobrom putu da dete dobije emotivne probleme, da se ne uklopi u okolinu i, što je još opasnije, sve to kod deteta može dovesti do težih duševnih smetnji.

 

Veštine emotivne inteligencije stiču se u procesu vaspitanja deteta. Psiholozi preporučuju da sa detetom razgovaramo o njegovim emocijama, jer će tako lakše razumeti osećaje drugih, a istovremeno će saznati šta se događa s njim.

Decu treba pohvaliti, s tim da je pohvala efikasna i primerena onda kada je dete zaista zaslužuje, jer se trudilo, bilo uporno i slično. Nije potrebno da je taj njegov trud krunisan rezultatom, ali ako znamo da je dete u to stvarno uložilo dosta truda, nije naodmet da ga pohvalimo.

Isto tako ni decu koja su ranjiva i emotivna ne treba zbog toga još više čuvati. Detetu treba disciplina, doslednost, lična sloboda, mogućnost izbora, naravno u okviru društveno prihvaćenih normi ... I za dete, kao i za odraslog važi, da možeš biti slobodan sve dok ne ugrožavaš slobodu nekog drugog. Roditelji trebaju pažljivo birati emisije, ili crtane filmove koje deca gledaju na televiziji, kao i ograničiti vreme gledanja televizije. Naime, dugotrajno sedenje pred TV ekranom onemogućava detetu razvoj društvenih i emotivnih veština.

Kada učimo dete kako treba brinuti za druge, nije dovoljno da mu o tome samo govorimo, nego se mora aktivno uključiti, npr.: u razne organizacije, društva, pomoć starijima, zaštitu životinja ... Prvenstveno morate biti svesni da ste upravo vi detetu prvi uzor za sve o čemu ga učite i da deca ne razumeju da nekada možemo napraviti prekršaj, a drugi put ne, jer na taj način dovodimo u pitanje kredibilitet naših načela.

 

Poštenje i poverenje su u vaspitanju itekako važni.

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako probiotici pomažu u jačanju imuniteta...
Na razvoj imuniteta kod dece značajno utiču ishrana, san, higijena, fizička aktivnost i crevna mikrobiota. Crevna mikrob...
15
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
15
15 lekcija iz bontona koje svako dete treb...
Lepo ponašanje ili bonton je ključ za uspešnu socijalizaciju i za održavanje kvalitetnih odnosa sa ljudima! Naučite mali...
9
Ako imate školarca, ovo je tekst kojim zap...
Polazak u školu je uzbudljiv, ali i stresan period kako za decu tako i za roditelje. Da bi se mališani što bolje priprem...
8





Šta je ljubav...iz dečije perspektive
Deca su odgovorima pokazala šta je prava filozofija i moć zapažanja.
Privrženost je osnova roditeljstva
photo
Beograd, 4. oktobar – Dr Gordon Njufeld, svetski priznati stručnjak u oblasti ranog razvoja i dečje psihologije, večeras...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Симптоми порођаја.
пеперутка16

Који су били ваши последњи симптоми пре порођаја тог дана или дан или два? Ако сте имали неке симптоме?

Click Here