Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Epiduralna anestezija finkcioniše tako što u određenom delu tela umanjuje bol. Pogrešno je verovanje da epiduralna anestezija u potpunosti uklanja bol. Ona ga “samo” smanji.
Ova anestezija izvodi se tako što se pacijentu ubrizga lokalni anestetik u kombinaciji sa opioidnim analgetikom. Taj postupak, naravno, izvodi anesteziolog i niko drugi na to nema pravo. Vi sedite ili ležite na boku totalno mirni, dok vam se mešavina ubrizgva u donji deo kičme. Pomenuti sastojci ubrizgavaju se kroz sterilizovani kateter kroz koji će anesteziolog ubrizgavati anestetik.
Ne plašite se samog uboda u epiduralni deo kičme, jer će vam prethodno biti dat lokalni anestetik zahvaljujući kome će bol prilikom uboda biti znatno slabiji. Ne daje se dok trudovi ne počnu, a ako je beba brza i žuri joj se da što pre izađe, onda ništa od anestezije.
Epiduralna anestezija svakako doprinosi lakšem porođaju, ali daleko od toga da je savršena. Kada se žena porodi, anestezija će još neko vreme delovati, pa postoji mogućnost da bivša trudnica, a sada mama neće moći ne samo da hoda, već neće ni osećati donji deo tela.
Dok se beba rađa, nećete osećati toliko jake bolove koje biste osećali prilikom prirodnog porođaja, ali moguć je pad krvnog pritiska, glavobolja, vroglavica, nekontrolisano mokrenje.
Međutim, ova vrsta anestezije nekada otežava poslednju fazu porođaja, zbog čega se beba mora izvući vakumom ili carskim rezom. Neke bebe rođene pod ovom anestezijom imaju probleme sa disanjem i sisanjem, a ukoliko se ne izvede kako treba, može da dovede do trajnog oštećenja živaca i kičmene moždine.
Žene uglavnom mogu da prime ovu anesteziju, ali ako imaju problema sa srcem, leđima, ako su alergične na anestetike, svakako to treba da kažu svom ginekologu i anesteziologu, jer oni ipak znaju šta je u tom slučaju najbolje.