|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

KAKO NEGOVATI DETE KADA SE RAZBOLI?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 29.5.2024
Uobičajene dečje bolesti su nešto što prati svako detinjstvo. U tekstu pročitajte najvažnije smernice koje će vam olakšati ovu stresnu situaciju.

image
Bolesno dete treba da boravi u čistoj provetrenoj prostoriji u kojoj se higijena redovno održava, posteljina i ostalo rublje često menja. Foto: Freepik.com
/11


Verovatno nema deteta koje se nikad nije razbolelo.Tako ćete i vi, kao roditelj, morati da se suočite sa negom vašeg bolesnog mališana. Bolest može da vas iznenadi dok je beba sasvim mala ili kada dete malo poraste, krene u vrtić ili baš kad krenete na godišnji odmor.

Tada vas često preplave različita osećanja, pre svega strah, briga, strepnja, ponekad nemoć. Trudite se da uradite sve kako treba, a onda shvatite da ste nešto preskočili, da mnogo toga ne znate. Pored svega, bebe i mala deca ne umeju da vam kažu šta ih boli, šta im smeta. Često su izmenjenog ponašanja, puno plaču, ječe, stenju ili su neuobičajeno pospana, malaksala, odbijaju svaku saradnju (da jedu, piju, popiju lek, da im izmerite temperaturu).

Osećate da vam stvari izmiču kontroli, hvata vas panika! Da li se možete pripremiti?

Možete!

  • Budite osetljivi na promene ponašanja kod deteta, pratite, posmatrajte
  • U kući i na putovanju uvek imajte spremnu priručnu apoteku.
  • Pročitajte unapred kako se koji lek upotrebljava (doze, razmak između doza) i napišite na kutijici od leka.
  • Na vreme se informišite gde možete da odvedete dete kada je bolesno ili se povredi (adresa, radno vreme zdravstvene ustanove, kontakt telefoni), posebno u dane vikenda, noću ili ako ste na putovanju van mesta boravka.
  • Naučite da pružite prvu pomoć detetu u slučaju povrede i druge nezgode.
  • Kada posumnjate da je dete bolesno odvedite dete kod lekara.
  • Pažljivo pratite i odgovarajte na pitanja lekara, jer to značajno može doprineti postavljanju prave dijagnoze. Pitajte sve što vam nije jasno, zapišite ili snimite dobijene savete. Nemojte da izađete iz ordinacije, a da vam nije sasvim jasno: šta je detetu, kako da dajete prepisane lekove, kako da pratite stanje deteta, kako da znate da je došlo do pogoršanja, kada treba ponovo da se javite na kontrolni pregled.
  • Bolesno dete treba da boravi u čistoj provetrenoj prostoriji u kojoj se higijena redovno održava, posteljina i ostalo rublje često menja.
  • Ishrana treba da bude lagana, lako svarljiva, apetit je obično smanjen, ali je unos tečnosti uvek važan. Nudite češće, a manje obroke . Bebe koje sisaju treba češće dojiti ili hraniti sa maminim izmlazanim mlekom.
  • Omogućite detetu miran san.
  • Kupajte redovno dete, održavajte higijenu.
  • Lekove treba davati tačno po uputstvu i držati ih van domašaja deteta, obično na tamnom, suvom i hladnom mestu (u frižideru samo ako je tako propisano).
  • Toplomeri za merenje temperature se takođe koriste tačno po uputstvu proizvođača (to može značajno uticati na preciznost merenja).
  • Temperatura se meri redovno (kod dece koja imaju temperaturu), obično na 4 sata, kada se bliži momenat isteka dejstva predhodno date doze leka i sat vremena po davanju nove doze leka da bismo evidentirali kako lek deluje i da li je temperatura počela da pada. Zapišite vreme kada ste izmerili temeraturu, visinu temperature, koji lek ste dali i u kojoj dozi (da ne bi došlo do greški, zabune, posebno noću kada ste umorni i neispavani).
  • Noću uvek držite uključenu malu noćnu lampu ili prigušeno svetlo, da biste pratiti stanje deteta i lakše davali lekove.
  • Ukoliko tragate za informacijama o bolesti deteta ili postupcima kako da pomognete detetu na internetu, obavezno svaku informaciju koja nije dobijena od stručne osobe razmotrite sa vašim izabranim pedijatrom pre primene. Nesmotrena primena saveta sa interneta može značajno da naruši zdravlje vašeg deteta, a nekada da ugrozi i život!
  • Angažujte nekog da vam pomogne oko nabavke, održavanja higijene u domaćinstvu, kuvanja i drugih kućnih poslova, tražite pomoć i podršku partnera, porodice, prijatelja.
  • Osmislite zabavu! Dete će verovatno više da leži, spava, ali i tada je potrebno da malo zabavite dete (nabavite knjigice, slikovnice, pričajte zanimljive priče, gledajte zajedno crtani film, snimak dečje prestave, bojite, pravite, crtajte, glumite).
  • Ne krećite na put sa bolesnim detetom.

 


Upamtite – deca se ne boje bolesti, boje se neprijatnih i bolnih intervencija, boje se neljubaznih i grubih osoba, nepoznatog prostora i vaše reakcije. Ako ste vi uplašeni, nervozni, izbezumljeni, uplašićete i dete! Budite smireni, nežni i strpljivi! Dobra i kvalitetna nega je pola puta do izlečenja.


Izvor: HaloBeba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kontakt oči u oči sa bebom
Kada dođe do interakcije između roditelja i bebe, dolazi do sinhronizacije rada srca i emocija. Međutim, do sada je malo...
7
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
6
Podgrevanje maminog (humanog) mleka
Ponekad, u izuzetno retkim situacijama neophodan je dodatak mleka uz dojenje. Kako majčino (humano) mleko nema gotovo ni...
4
Testiranje auto-sedišta
Jedan od najvažnijih testova za dečja auto-sedišta u Evropi sprovodi najveća asocijacija proizvođača automobila u Evropi...
4





Prepucijum - šta roditelji dečaka treba da...
Gotovo svi dečaci su rođeni sa uskim prepucijumom koji je spojen s glavićem. To je normalno fiziološko stanje i nije raz...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Nedostatak istog može negativno uticati na fizičko i mentalno zdravlje roditelja, smanjujući njihovu sposobnost da se no...



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Да ли су вам менструације болне?
пеперутка16

У последње време имам толико болне менструације да се и онесвестим..хитно је, она ми да ињекцију и то је то..И сад кад старим како сам старија. Имам 29 година, нисам се још породила итд.

Click Here