Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Slučajevi da majka i dete dele isti rak su veoma retki a, teoretski, dečji imuni sistem trebalo bi da spreči kancer. Međutim, analiza tima naučnika jednog takvog slučaja pokazuje da ćelije koje uzrokuju leukemiju kod dece mogu doći jedino od majke. Naučnici su čitav jedan vek pokušavali da dokažu da li je moguće da majka "zarazi" nerođeno dete rakom.
Teoretski, detetov imuni sistem trebalo bi da identifikuje i uništi bilo koju ćeliju kancera koja uspe da uđe u krvotok fetusa. Postoje, međutim, podaci o 17 slučajeva u kojima majka i dete imaju istu vrstu raka, obično leukemiju ili melanom.
U najnovijom studiji naučnici su se fokusirali na slučaj jedne Japanke i njene bebe, obolelih od leukemije.
Naučnici su dokazali da su ćelije raka u oba pacijenta nosile identični mutirani gen kancera. Takođe je dokazano da dete nije nasledilo ovaj gen od svoje majke, što znači da nije moglo da razvije ovu vrstu leukemije u izolaciji. Naučnici su dalje ispitali kako su ćelije raka uspele da neutralizuju imuni sistem bebe i otkrili da je ćelijama raka nedostajao DNK koji je ključan za njihovo dobivanje specifičnog molekularnog identiteta. Bez ovog molekularnog signala, imuni sistem deteta nije uspeo da prepozna ćelije kao strane i samim tim nije ih napao.
Расположење у трудноћи.
пеперутка16
Да ли сте имали нагле промене расположења током трудноће?