|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Matičnim ćelijama protiv raznih malignih oboljenja

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta formirao je prvu domaću porodičnu banku matičnih ćelija, koja za sada ima 30 prikupljenih uzoraka.
Ključne reči:

image
/21


Strategija Srbije je da se formira javna banka matičnih ćelija koja bi na regionalnom nivou sarađivala sa drugim bankama i na taj način olakšala nalaženje odgovarajućeg davaoca kod bolesnika kod kojih je medicinski opravdano presađivanje matičnih ćelija.

Da na ovom polju kod nas ima pomaka dokaz je i ovonedeljna intervencija u Kliničkom centru Srbije, gde je obavljeno prvo ubrizgavanje matičnih ćelija u srčani mišić. Pacijent koji je podvrgnut ovom zahvatu ranije je imao infarkt, a zbog stanja bolesti nije bio kandidat za ugradnju stenta ili za kardiohiruršku intervenciju. Zbog toga je ubrizgavanje matičnih ćelija šansa da se popravi rad bolesnikovog srca. Beogradski lekari nadaju se najboljim rezultatima u vezi sa ovom intervencijom iza koje su višemesečne detaljne pripreme.

Ovo nije prvi slučaj primene matičnih ćelija kod nas. Srpski lekari već godinama koriste matične ćelije za lečenje urođenih malignih bolesti kod dece. To su intervencije koje se rade u Institutu za majku i dete, dok se na Vojnomedicinskoj akademiji leči rak limfinih žlezda, aplastične anemije... Matične ćelije primenjuju se i na Institutima za hematologiju u Beogradu i Novom Sadu.

Prema rečima doc. dr Dragane Vujić iz Instituta za majku i dete, matične ćelije godinama se koriste za lečenje mnogih bolesti, ali stručnjaci u budućnosti od njih očekuju mnogo više. One se prikupljaju ili od samog bolesnika ili od drugih lica čije tkivo odgovara primaocu. Uzete matične ćelije se prema nemačkom pravu smatraju lekom. Pošto su one namenjene samo ličnoj upotrebi, one su individualni lek i prema Zakonu o lekovima za njih nije potrebna dozvola za primenu u terapeutske svrhe.

One se prikupljaju ili od samog bolesnika ili od drugih lica čije tkivo odgovara primaocu.
- Uzimanje uzoraka je vrlo jednostavno, ne boli i reč je o metodi koja je potpuno bezopasna i po majku i po dete. Prikupljeni uzorci se onda transportuju do Instituta za majku i dete, gde se obrađuju i tehnikom takozvanog programskog zamrzavanja se zamrzavaju i čuvaju u tečnom azotu na - 196 stepeni - objašnjava načelnica Službe za transplantaciju koštane srži u Institutu za majku i dete doc. dr Dragana Vujić i dodaje da je ovo jedini način koji omogućava da te ćelije budu žive i kada se odmrznu posle deset ili više godina.

Kod nas se matične ćelije ipak najviše koriste u lečenju malignih bolesti. Kod pacijenata koji boluju od leukemije transplantiraju se matične ćelije koštane srži koja potiče od odgovarajućeg davaoca. Matične ćelije koje se stvaraju u krvi, kod primaoca se ponovo nastanjuju u koštanoj srži i tamo proizvode nove krvne ćelije. Prvobitna koštana srž, a time i pacijentove ćelije obolele od leukemije, razoreni su pre toga hemoterapijom. Ovde je problematična reakcija odbacivanja stranih ćelija, zbog čega primalac mora da uzima lekove koji će tu reakciju sprečiti.

Tu nije kraj primeni matičnih ćelija u terapeutske svrhe. U svetu se izvode operacije gde se koriste ćelije pacijenta kako bi se otklonilo oštećenje rožnjače, providnog spoljašnjeg sloja oka. Prema vladajućem mišljenju stručne javnosti, očekuje se u skorijoj budućnosti da će se i razna oboljenja nervnog sistema lečiti matičnim ćelijama. Ustanovljeno je, naime, da je specijalna grupa matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce u stanju da se promeni u nervne ćelije.
Treba znati da matična ćelija iz krvi pupčane vrpce nije čudotvorno sredstvo i da ima svoja ograničenja.
15. oktobar 2009.
Kompletan tekst pročitajte na
www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
26
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
26
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
26
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
25





Mesečno 10 porodilja deponuje matične ćelije
photo
Kragujevac - Svaka petnaesta buduća majka u kragujevačkom porodilištu odlučuje se da deponuje matične ćelije svojih beba...
Matične ćelije regenerišu kosti
photo
Matične ćelije mogu da se iskoristite za regeneraciju oštećenih kostiju, otkrili su britanski naučnici. Oni trenutno isp...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Saveti
jelenadunja

Da li slusate savet drugih o odgajanju vaseg deteta ,i da li ih praktikujete?

da (61%)

ne (38%)

nikako (2%)


Ukupan broj glasova: 130

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here