Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Teranje deteta da pojede sve nije dobar način, ističu stručnjaci, jer nemaju sva djeca jednak apetit i nekima je previše ono što je pak drugima premalo. Ako je dete sito, ne treba ga siliti ni ohrabrivati da jede još.
Prema jednom istraživanju, prisiljavanje dece da jedu ne čini puno toga pozitivnog za njega. Istraživači sa fakultetu u Mičigenu kažu da kad roditelji vrše pritisak na dete u periodu od dve, tri godine da jede, to ne utiče na njegov rast i nema uticaj na to koliko će kasnije biti izbirljivo.
"Činjenica je da nismo pronašli vezu između vršenja pritiska tokom jela i kasnije izbirljivosti u jelu jer izbirljivost u jelu nije nešto što je promenjivo, baš kao što je teško ukloniti stidljivost kod deteta. Promeniti izbirljivost znači da trebate promeniti pristup, a ne vršiti pritisak na dete", objašnjava dr. Džulija Lumeng, profesorka na Klinici za pedijatriju na Fakultetu Mičigenu.
"Upotreba prisile tokom jela može uzrokovati napetost u vreme obroka i naštetiti vašem odnosu. Ako već morate to raditi, pobrinite se da to bude način dobar za budući odnos s vašim detetom", kaže dr. Lumeng.
Odličan način je da jecu pitate: "Šta ti kaže tvoj stomačić?" Pitajte ih to tokom obroka, ali i kad god vas pitaju za još hrane.
Ako su uvek gladni, dopustite im da pojedu više. Ako, s druge strane, nisu nikad gladni, onda im dajte da jedu manje. Važno je da ih naučite jesti pravilno. Učiti ih kako moraju sve pojesti s tanjira samo da bi dobili nagradu ili desert je pogrešno.
Deca koja slede osećaj sitosti i gladi razviće naviku umerenosti te će je verovatno zadržati tokom celoga života.
Prevod: index
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?