|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Nega beba kao u vreme naših baka

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 31.10.2021
Nega i briga oko beba ubuduće će više ličiti na onu koju su primenjivale naše bake. To znači da je dojenje šest meseci do godinu dana prioritet, da nema kupanja prvih nekoliko dana i da se iz upotrebe kad god je to moguće izbacuju vlažne maramice.

image
I babice na terenu promenile su savete koje daju novopečenim mamama. Akcenat je na povratku prirodi. Baby care photo created by cookie_studio - www.freepik.com
/11



DOJENJE 12 MESECI


Ovako glase sadašnji saveti neonatologa i drugih stručnjaka koji rade sa novorođenčadima, bazirani na dugogodišnjem radu sa decom. Ali nije uvek bilo tako. Pre nekih trideset godina potpuno je bilo normalno da majka ne doji i da dobije na recept u apoteci „mlečnu formulu“ za hranjene bebe. Kupanje je bilo obavezno u sapunu u samom porodilištu i svakodnevno kod kuće u obilju pene, a široki povoj koji je garantovao pravilan razvoj kukova nosio se oko godinu dana.

To je bila loša praksa koju je trebalo menjati. Budući da za majčino mleko ne postoji odgovarajuća zamena, u proteklih deset do 15 godina obišli smo sva porodilišta u Srbiji i aktivirali „bejbi frendli“ program kojim smo stvorili uslove da 80 odsto beba mame doje. Idealno je da majke doje svih 12 meseci, izuzetno je dobro rešenje devet, a minimum šest meseci jer je to najbolja zaštita za bebu objašnjava prim. dr Dragomir Branković, načelnik odeljenja neonatologije u KBC-u „Dragiša Mišović” i jedan od učesnika u izradi Vodiča za osnovno i specijalizovano zbrinjavanje novorođenčadi.

 

SIRASTI MAZ I KUPANJE

Odmah posle rođenja, priča prim. dr Branković, praksa je bila da se beba okupa toplom vodom i sapunom, a sirasti maz skidao se besomučno parafinskim ili najobičnijim uljem.


PROČITAJ JOŠ: Sinovi kao mame, ćerke kao tate. Zašto ličimo?


Tada se smatralo da taj sirasti maz može da bude izvor infekcija. Ali iskustva su pokazala suprotno. Priroda se pobrinula za zaštitu bebine kože. Taj sloj zapravo štiti kožu od infekcija i održava toplotu bebi. Njegovim skidanjem nanose se mikropovrede na koži koje mogu da utru put razvoju bakterija, a bebi se otežava i održavanje toplote objašnjava dr Branković. Bebu je po rođenju potrebno zato samo ovlaš oprati mlazom vode, osušiti blagim tapkanjem peškirom i dati je majci.


KUKOVI

 
Najveće promene doživeo je pregled kukova, jer je pregled rendgenom zamenjen ultrazvukom. Nekada su deca povijana tako što su im ruke bile uz telo, a telo obmotano. Ličila su na mumificirane lutke i nisu mogla da se mrdnu.

Primetili smo da u mnogim područjima imamo povećan broj iščašenja kukova kome je znatno doprineo način povijanja, jer stezanjem nogu kukovi izleću. Tada se prešlo na široki povoj koji se praktikovao do godinu dana, a deci su između petog i šestog meseca obavezno rendgenom snimani kukovi. To znači da smo moguće iščašenje kukova mogli da lečimo tek od šestog meseca, što je veliki gubitak na vremenu objašnjava neonatolog. Prva kontrola kukova ultrazvukom sada se radi u drugom mesecu života, ali problem je što lekari nisu saglasni kako povijati bebu posle tog pregleda.

Neki ortopedi će vam reći da ako su kukovi u redu više nema potrebe za širokim povojem i da je sledeća kontrola za četiri do pet meseci. Drugi će ipak savetovati dalje nošenje širokog povoja, bez obzira na uredan ultrazvučni nalaz. Odluka o tome je na roditeljima i pedijatru koji prati dete kaže dr Branković, koji smatra da kukove treba pregledati već u porodilištu i da će se ova praksa vremenom uvesti u Srbiji.

 

PROČITAJ JOŠ: VIDEO: Kako novorođenče zaista vidi svet oko sebe?

NEGA KOD KUĆE

Promena prakse u porodilištima dovela i do promene navika u higijeni novorođenčadi kod kuće. Najvažnije je da se više ne preteruje sa upotrebom dečje kozmetike koja može da izazove oštećenja kože, isušivanje i pojavu ekcema i alergija.

Kod kuće majka ne treba da koristi vlažne maramice za brisanje jer one nisu sterilne. Dete kad se ukaki uvek treba oprati tako da mu se voda sliva ka nogama. Može svakodnevno kupanje, ali sa veoma malo blagog neutralnog šampona. Posle je dovoljno samo blago tapkanje peškirom savetuje dr Branković.

 


I babice na terenu promenile su savete koje daju novopečenim mamama. Akcenat je na povratku prirodi.

Trend je da se vraćamo zdravom načinu života. Bebu stavljamo majci na grudi, stimulišemo je da doji, savetujemo da neguje bebu na što prirodniji način, posebno u prvih 30 dana kada je važno da se ona što lakše adaptira na novu sredinu kaže Marjena Martić, glavna patronažna sestra u DZ „Voždovac”.

 

 

NE IGNORIŠITE PLAČ

Danas se, zahvaljujući saznanjima iz neuropsihologije, zna da se detetov razvoj najbrže odvija u prve tri godine i da su u tom periodu detetu podjednako potrebni i pažnja i stimulacija.

 

PROČITAJ JOŠ: (NE) navikavaj ga na ruke?!


Pažnja se odnosi na prepoznavanje detetovih potreba, i iako se ranije smatralo da detetu koristi da plače jer jača pluća, danas se zna da roditelji do detetovog devetog meseca uvek treba da odreaguju na njegov plač, a ne da ga zanemaruju. Danas je poznato da dete od trećeg meseca treba stimulisati zanimljivim stvarima koje će ono moći da posmatra navodi Aleksandra Jovanović Mađar, psiholog i psihoterapeut.

 

Izvor: Blic.rs


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

USPORI MALO, MAMA
Jer detinjstvo će naše proći brzo kao dlanom o dlan.
21
Naučnici tvrde: Mame ne spavaju prvih šest...
Rođenje deteta ima drastične kratkoročne efekte na san novopečenih majki, posebno tokom prva tri meseca nakon rođenja. N...
14
Pametna hrana svakog dana za mališane u no...
Želimo da budemo vaš saveznik kada je gusto i ne stižete sve, vaš plus jedan kada je potrebno više energije za igru i po...
13
Najbolja odluka koju sam donela, od kako s...
Kada je naš mali zamotuljak stigao na svet, i dalje sam instiktivno želela da ga zaštitim na sve načine. Da budem iskren...
8





Šta određuje krvnu grupu bebe?
Roditelje često zanima koje će krvne grupe biti njihovo dete, naročito ako je jedan od roditelja Rh negativan. Pogledajt...
Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Живот
Admin

Који вам је период живота до сад био најлепши?

Click Here