|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Osteoporoza - prevencija

dr Olga Murgaški, 20.11.2014
Uravnotežena ishrana bogata kalcijumom je neophodna celog života, kako bi se izgradile i očuvale čvrste, zdrave kosti i naš koštani sistem zaštitio od bolesti.

image
/11


Osteoporoza je bolest koja se manifestuje smanjenjem gustine kostiju, zbog čega one postaju porozne. Smanjuje se količina kalcijuma koji normalno osigurava čvrstinu kosti i koštanog tkiva, koje omogućava potpornu funkciju kostima. Takve krhke i porozne kosti pojačano su osetljive na različite fizičke stresove (udarce, padove). Osteoporoza je jedan od glavnih uzroka ozbiljnog invaliditeta starijih ljudi. Prelom kuka uzrokovan osteoporozom zahvata jednu od tri žene i jednog od pet muškaraca u dobi do osamdeset i pet godina.  Uprkos postojanju objektivnih mogućnosti, osteoporoza je i dalje nedovoljno dijagnostikovana i lečena.

 


Za zdravlje kostiju najvažnije je da budu pravilno formirane u detinjstvu i mladosti. Kalcijum je glavni mineral kostiju koji se ugrađuje u koštano tkivo i povećava mu gustinu. Pod dejstvom vitamina D povećava se usvajanje kalcijuma u crevima i ugradnja u kosti. Bebama i deci se odavno daje riblje ulje, a danas kapi vitamina D da se spreči nedostatak istog i nastanak rahitisa (slabih kostiju). Preporučeni dnevni unos kalcijuma, u većini evropskih zemalja, je 800 mg dnevno za decu i 1000 mg dnevno za odrasle, a u trudnoći i više.

Takođe, usvajanje kalcijuma je regulisano ženskim polnim hormonom – estrogenom. Zato u menopauzi kad organizam ostane bez estrogena dolazi do naglog gubitka koštane mase. Iz tog razloga je bitno da naš endokrini sistem pravilno funkcioniše, a to su žlezde sa unutrašnjim lučenjem: polne, nadbubrežna, tireoidna hipofiza i hipotalamus.

 

Kosti su u stalnom procesu izgradnje i razgradnje, ali u mladosti postoji ravnoteža između ova dva procesa. Za čvrstinu kostiju najvažnija je gustina kostiju koja se ostvari između 20. i 30. godine, jer je to maksimalna gustina koja se postiže u životu. Nadalje se ova koštana masa održava, a u menopauzi se njena gustina smanjuje. Samim tim, što se veća gustina postigne u mladosti, to će biti manje smanjenje gustine koje nastaje u starosti. Kada se smanji produkcija estrogena, proces izgradnje kostiju se smanjuje i na kraju potpuno prestaje.


Koštana masa u organizmu prolazi kroz tri faze.

U prvoj fazi, koja traje do 30. godine, kosti se izgrađuju i dobijaju čvrstinu. U slučaju da se u mladosti stvore slabe kosti, male gustine, u starosti će lakše nastati osteoporoza. Zatim, tokom odraslog doba koštana masa se podjednako razgrađuje i izgrađuje. U drugoj fazi počinje postepen gubitak koštane mase uslovljen starenjem. U trećoj fazi, kod žena, smanjuje se stvaranje estrogena i time dolazi do ubrzanog gubitka koštane mase.

Ugrožene su: žene u postmenopauzi, žene sa prevremenom menopauzom, osobe sa porodičnom istorijom osteoporoze, osobe slabe fizičke građe, dugotrajna upotreba kortikosteroida i antiepileptika.

Osteoporoza može nastati i kao posledica drugih oboljenja (poremećaji rada štitne žlezde i paratireoidne žlezde, hipogonadizma), posle dugotrajne upotrebe kortikosteroida, dugotrajnih imobilišućih bolesti.

 

 

Prevencija je najvažnija!!!


Najbitniji put u sprečavanju nastanka osteoporoze je prevencija. Dovoljan unos kalcijuma i vitamina D hranom vrlo su značajan faktor u pravovremenoj zaštiti.

Najbolji izvor kalcijumaa su mlečni proizvodi to jest mleko ali dok smo bebe. Kasnije kalcijum dobijamo iz niza drugih namirnica  ali veoma je važno da budu biljnog porekla, jer su kompatibilnije sa našim organizmom, koji ih bolje apsorbuje i u stanju je da ga deponuje u kosti.

Jedna od takvih biljaka koja se vekovima koristi u svetu je Zlatna maka (lepidium meyenii) koja pored toga što sadrži lako rastvorljiv kalcijum ima i alkaloide (makaide i makaene koje jedino ova biljka  ima) a oni su nutrienti koji doprinose uravnoteženju funkcija žlezda sa unutrašnjim lučenjem (hormonima) koji su direktno odgovorni za dobru sintezu kalcijuma koji unosimo. Dakle duga klinička ispitivanja su pokazala da ova biljka zaustavlja osteoporozu i čini naše kosti elastičnijim. Zaustavlja se propadanje koštane mase, naročito posle 40 godine. Češće se javlja kod žena i to u perimenopauzi i menopauzi mada i muškarci u starijem dobu imaju osteoporozu.


Zlatna maka je pravi prirodni izbor koji će sačuvati gustinu kostiju i produžiti vitalnost celog organizma.

 


Ostale mere prevencije:

  • Zdrava ishrana bogata vitaminima i mineralima
  • Smanjenje potrošnje alkohola (naravno čaša vina je i poželjna)
  • Svakodnevni unos dodatka ishrani kao što je Zlatna maka –gelatinizovana*

      Za svako doba postoje vežbe za jačanje kostiju:

  • Šetnja
  • Brzo hodanje
  • Plivanje
  • Fitness
  • Tenis

 

 

*Gelatinizacija znači da su u biljci raskinuti skrobni lanci pa se ona lakše i brže apsorbuje. Aktivne supstance (alkaloidi, minerali,aminokiseline...) su oslobođene, tako da ostaju u organizmu i deistvo je  jače 3 do 4 puta!

 

zlatna makaSamo MAKA koja raste na visoravnima peruanskih Anda, može da da kompletno dejstvo. Zbog velike tražnje maka se gaji i na lokacijama u drugim zemljama. Neki proizvođači je zato mešaju sa drugim sastojcima, da bi postigli što približnije efekte. Zlatna maka je 100% čist izvorni proizvod od korena make koji se gaji na Junin platou peruanskih Anda bez bilo kakvih drugih dodataka.

NAČIN UPOTREBE ZLATNE MAKE

Zlatna maka bi trebalo da se uzima u dnevnoj dozi, minimum 2-5 grama GELATINIZIRANOG PRAHA ili 3 x ( 2-3 ) kapsule s tim da se doziranje može povećati prema individualnim potrebama. Jedna ravna kafena kašika je 2 grama.Važno je napomenuti da ukoliko uzimate manje od preporučene dnevne doze, verovatno će željeni rezultati izostati. Najbolje je početi sa dnevnom dozom od 2-3 grama, a zatim je povećavati, u zavisnosti od individualne reakcije organizma. Osnovno pravilo za korišćenje zlatne make je redovna, tj., svakodnevna upotreba minimalne doze 2-5 gr.

 

 

 

NEMA SPOREDNIH EFEKATA

 

Nema sporednih efekata ni saznanja o interakcijama sa bilo kojim lekom. Apsolutno neškodljiv preparat što je potvrdio i Farmaceutski fakultet u Beogradu svojim Mišljenjem pod registarskim brojem 1690/3 od 01.09.2008.

srce prirode 

 

Dr Olga Murgaški

 

www.srceprirode.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Hrana koja blokira estrogen pomaže kod mrš...
Primetili ste da se gojite u području stomaka? Četrdesete su doba u kom većina ljudi počinje da se muči s viškom kilogra...
3
Bolje prezivljavanje bolesti sistemske skl...
Prezivljavanje pacijenata koji boluju od sistemske skleroze, može se unaprediti transplantiranjem hematopoeznih matičnih...
3
Semenke i orašasti plodovi
Posebno važne namirnice su: integralne žitarice (pšenica, seitan, raž, ječam i druge), semenke i orašasti plodovi (orah,...
2
Soja
Soja se u ishrani čoveka koristi već približno 5000 godina. Ona je jednogodišnja biljka sa mahunama u kojima se nalazi 2...
2





Svetska nedelja homeopatije 2024. godine
Tradicionalno, i ove godine se u periodu od 10.04. do 16.04. obeležava nedelja homeopatije.
Kegelove vežbe i baš sve što treba da znat...
Kegelove vežbe su vežbe za pubične mišiće koji mogu da oslabe tokom trudnoće i porođaja, menopauze ili zbog prekomerne t...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Koje ime vam se najvise svidja?
nina26

1. Luiza 2. Valentina 3. Atina

1 (25%)

2 (41%)

3 (34%)


Ukupan broj glasova: 234

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here