Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Zrno soje sadrži 36 do 40% proteina, 15 do 23% ulja, blizu 34% ugljenih hidrata, 3 do 6% mineralnih materija i znatan broj vitamina.
Soja se koristi u različitim oblicima:
Miso
je sojina pasta koja se dobija dugotrajnim procesom fermentacije sojinih zrna, soli i neke od žitarica kao što su ječam, pirinač, pšenica. Proces fermentacije dovodi do potpunog razgrađivanja sojinih zrna i žitarica na hranljive sastojke koji se izuzetno lako i brzo vare.
Iako je odnos hranljivih materija u miso-u izbalansiran i preporučuje se u svakodnevnoj ishrani, ipak treba znati da on sadrži bakteriju koja pomaže varenju i otklanja nepoželjne bakterije iz creva, te može izazvati neprijatnosti ukoliko se miso ne koristi po uptstvu (1 kafena kašičica na 1 l vode).
Miso sadrži linolinsku kiselinu i lecitin. Zahvaljujući tome on rastvara holesterol i omekšava krvne sudove, sprečava i ublažava posledice kardiovaskularnih oboljenja, arteroskleroze i visokog krvnog pritiska.
Najpoznatije vrste misoa su: mugi miso, kome miso i hačo miso.
Tamari soja sos
je taman i ukusom bogat sos koji se pravi osamnaestomesečnom fermentacijom zrna soje. On nastaje kao nus-produkt pri proizvodnji sojinog misoa. Čista soja, voda i morska so uz prisustvo mikroorganizama se fermentišu 2-3 godine: gusta masa se spušta na dno a uljasta tečnost prepuna enzima, proteina, gvožđa, kalcijuma i natrijuma ostaje na površini. Ona se filtrira i pasterizuje. Tako se dobija tamari soja sos. Tamari se koristi kao dodatak jelima, supama, pirinču, kao začin i umesto soli. Važno je imati u vidu da se so u fermentisanim proizvodima veoma razlikuje od uobičajene soli i postepeno bi trebalo preći na potpuno korišćenje tamarija prilikom pripremanja jela. Pored toga tamari je vrlo bogat proteinima.
Sojino mleko
je izuzetno hranljivo i zdravo i zamenjuje kravlje mleko. Po sastavu je veoma uravnoteženo, jer sadrži vitamine i minerale, proteine, nezasićene masne kiseline i posebno gvožđe, a uopšte ne sadrži holesterol ni mlečni šećer, koji je uglavnom u kravljem mleku uzročnik raznih alergijskih smetnji. Sojino mleko takođe ne sadrži bilo kakve nadražujuće sastojke, pa je lako svarljivo i mogu ga konzumirati bebe i deca.
Najčešće se nabavlja u prahu, a možete ga i sami praviti od sirovog zrna soje.
Postoje sumnje da sojino mleko može uticati na poremećaje u ponašanju, ali do sada je prikupljeno malo dokaza koji bi to potvrdili. Ipak, istraživači Univerziteta u Kaliforniji otkrili su da sadržaj mangana, koji se u visokom nivou nalazi u sojinom mleku, može biti povezan sa poremećajima u ponašanju. Mangan je esencijalan za život, a sojino mleko sadrži otprilike 80 puta više mangana od majčinog mleka i tako povećava rizik da bebe unesu prevelike količine mangana u prvim nedeljama života. No, sve to nije dokazano i istraživanja u ovoj oblasti nastavljaju se nesmanjenim intenzitetom.
Tofu
je sir od soje koji se pravi od sojinog mleka. To je najpopularniji i najrasprostranjeniji sojin proizvod koji se koristi u ljudskoj ishrani. Blagog je i prijatnog ukusa i lako prima začine, tako da se može pripremati na različite načine i u kombinaciji sa drugom hranom. Preporučljivo je čuvati ga u frižideru u posudi sa vodom, da voda prekrije tofu, do desetak dana. Vodu treba menjati svaka dva dana. Veoma je bogat kalcijumom, fosforom, gvožđem, tiaminom, riboflavinom, niacinom i panteonskom kiselinom. Tofu u našem telu preventivno deluje na sprečavanje nastanka bolesti krvnih sudova, visokog krvnog pritiska i osteoporoze.
Tofu se može konzumirati u sirovom stanju, mariniran, pržen ili blago obaren na soja sosu (tamari ili šoju).
Расположење у трудноћи.
пеперутка16
Да ли сте имали нагле промене расположења током трудноће?