|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Specijalista upozorava: Kako se osloboditi šlajma?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 27.11.2019
Ukoliko se sekret ne eliminiše, dolazi do njegovog nakupljanja u disajnim putevima, te shodno tome i povećava rizik od bakterijske infekcije što može izazvati komplikacije kao što su zapaljenje sinusa, uva ili pluća.

image
/11


Glasan kašalj u sred velikog sastanka ili u polupraznom autobusu uvek je izuzetno neprijatan. Međutim, lekari upozoravaju da to što pokušavamo da prigušimo kašalj, nikako nije dobro, naročito ako je kašalj produktivan.

Sa prof. dr Aleksandrom Trivićem, specijalistom otorinolaringologije i maksilofacijalne hirurgije, iz Kliničkog centra Srbije, razgovarali smo o tome zbog čega je važno sekret (šlajm) eliminisati što je bolje moguće.

Iako je za većinu ljudi zvuk i osećaj prilikom izbacivanja sekreta iz grla neprijatan, uvek ga treba izbacivati - kaže prof. dr Trivić. Ukoliko se sekret ne eliminiše, dolazi do njegovog nakupljanja u disajnim putevima, te shodno tome i povećava rizik od bakterijske infekcije što može izazvati komplikacije kao što su zapaljenje sinusa, uva ili pluća.

 

Prof. dr Aleksandar Trivić

Zbog čega se sekret stvara?

Ono što je važno da znamo je da naše telo redovno proizvodi sekret u disajnim putevima. Sekret pomaže da se zaštitimo od infekcije i sprečava dehidrataciju unutrašnjih tkiva. Sekret je kreiran tako da služi kao zamka za strane čestice, kao što su prašina, polen, virusi ili bakterije, objašnjava prof. dr Trivić. Istovremeno on sadrži antitela koja pomažu da se razvije imunitet koji će pomoći u borbi protiv infekcija.

Danas je era virusnih infekcija. Ali kada smo bolesni, odnosno imamo infekciju gornjih disajnih puteva, prehladu ili alergiju, sekret koji luči naš respiratorni trakt postaje obilniji, gušći i lepljiviji, kaže prof. dr Trivić. U tom trenutku, postaje sve teže da ga eliminišemo iz disajnih puteva - nosa, sinusa i pluća. Shodno tome što se sve više nagomilava sekreta, a sve teže ga elimišimo postoji realna opasnost od sekundarne bakterijske infekcije. Da bi izbegli mogućnost razvitka bakterijske infekcije potrebna je pomoć našem organizmu da se izbori sa nagomilanim gustim i lepljivim sekretom!

Prof. dr Aleksandar Trivić

 

Kako eliminisati sekret iz disajnih puteva?

Kašljanjem! Kašalj je prirodni mehanizam za čišćenje sekreta iz pluća i grla, kaže prof. dr Trivić. Međutim, suv, lepljiv i gust sekret koji se stvara je teže izbaciti, i neprekidni napadi kašlja mogu dodatno iritirati sluznicu disajnih puteva.

Ako želite da ubrzate proces, potrebno je unositi što više tečnosti jer to dovodi njegovog lakšeg izbacivanja iz disajnih puteva. Takođe, možete se inhalirati, jer će i to olakšati izbacivanje sekreta. Redovna toaleta nosa hipertoničnim rastvorom je jedna od najboljih metoda za olakšavanje eliminacije sekreta iz nosa, kaže prof. dr Trivić.

Ako Vam se stvara gust i lepljiv šlajm koji teško izbacujete, treba koristiti mukolitike koji razlažu prevelike količine sekreta i olakšavaju iskašljavanje. Svojim pacijentima preporučujem PropoMucil® sa organskim medom, kao provereno i prirodno rešenje. PropoMucil® sadrži prirodni N-acetilcistein koji razlaže sekret, propolis koji pomaže u eliminaciji virusa i bakterija, i organski med koji je po NICE preporukama broj 1 za kašalj. Dodatno, u svom sastavu ima i prirodni vitamin C koji pojačava prirodnu zaštitu od zapaljenja i infekcija. Zbog toga je PropoMucil® sa organskim medom moja prva preporuka kod svih pacijenata koje muči šlajm.

 


Promo objava

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Urinarne infekcije kod žena – da li PMS po...
Mnoge žene primećuju da su simptomi urinarnih infekcija izraženiji u određenim fazama menstrualnog ciklusa, posebno toko...
5
Šta su ciste na dojkama i kako da ih lečite
Ciste na dojkama su veoma česta pojava, smatra se da je njihova pojava gotovo epidemiološka.
4
Što žena ima više celulita to je pametnija
Autori novog istraživanja, koje je objavljeno u časopisu “Science”, tvrde da je celulit znak više inteligencije.
3
Kegelove vežbe i baš sve što treba da znat...
Kegelove vežbe su vežbe za pubične mišiće koji mogu da oslabe tokom trudnoće i porođaja, menopauze ili zbog prekomerne t...
3





Urinarne infekcije kod žena – da li PMS po...
Mnoge žene primećuju da su simptomi urinarnih infekcija izraženiji u određenim fazama menstrualnog ciklusa, posebno toko...
AbelaPharm izvezla prvi kontigent svog lek...
AbelaPharm izvezla prvi kontingent svog leka u Ukrajinu i potpisala ugovor za registraciju i izvoz tog leka u Nemačkoj.



Anketa

seks u braku


sta je za vas "normalan broj odnosa"?

par puta mesecno (12%)

jednom nedeljno (12%)

dva tri puta nedeljno (54%)

svaki dan (22%)


Ukupan broj glasova: 250

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here