Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Novi Sad – Veliki broj novosadskih vrtića će od 1. oktobra započeti pripreme za uvođenje fleksibilnog ritma dana, koji podrazumeva prilagođavanje dnevnih aktivnosti deteta u skladu sa njegovim i porodičnim potrebama, piše Dnevnik. Naime, to znači da će roditelji moći sami da odrede vreme dolaska deteta u vrtić i izlaska iz njega, prema sopstvenom rasporedu. Klinci i klinceze više neće biti u obavezi da užinaju u trpezariji i tim prekidaju igru, a oni mališani koji ne žele da spavaju u popodnevnim satima, to neće morati da čine, već će im biti obezbeđene neke mirne aktivnosti u tom periodu.
- Na primer, roditelj koji radi popodne može da provede kvalitetno prepodne sa svojim detetom i da se ne budi rano samo da bi ga doveo u vrtić – objašnjava za Dnevnik pedagog i stručni saradnik u nekoliko vrtića “Radosnog detinjstva” Sandra Kampel. - Za dete koje dođe do 9 sati čuva se doručak u prostoru koji je adekvatan za to. Ako se za užinu služi neko voće ili keks, deca će moći da to pojedu i van prostora koji je za to predviđen, što mališanima izuzetno prija, jer ne moraju da prekidaju igru i tako remete svoje potrebe. Ipak, to ne znači da će užina moći da se jede u svako doba.
Novi sistem podrazumevaće i da roditelji mogu da učestvuju i u planiranju programa i sadržaja, naravno, u saradnji sa vaspitačima, a mališani će moći da biraju da li žele da učestvuju u individualnim ili grupnim aktivnostima. Po rečima Sandre Kampel, pripreme za prelazak na fleksibilni sistem rada podrazumevaće timsko angažovanje svih zaposlenih u ustanovi, od glavnog vaspitača do pomoćno-tehničkog osoblja. U taj proces neće ući nekolicina vrtića u kojima se taj sistem već primenjuje dve godine, među kojima je i „Palčica“. U tim ustanovama, kaže Kampel, „fleksibilnost je deo svakodnevice i nikada nije predstavljalo problem“. Ona dodaje i da zahvaljujući tom sistemu deca maksimalno koriste sav raspoloživ prostor vrtića, koji je podređen njihovom pravilnom razvoju i napredovanju. Pozvala je sve roditelje koji imaju bilo kakve nedoumice da porazgovaraju sa vaspitačima, rukovodiocima, pedagozima i psiholozima Predškolske ustanove, kako ne bi došlo do nesporazuma ili nagađanja.
Izvor: Dnevnik
Прерано за бебу?
пеперутка16
Да ли је рано за жељу за дететом и за брак са 18 година?