|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Stidljivost se pobeđuje u detinjstvu

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 25.4.2021
Neki roditelji od svoje dece zahtevaju stvari koje su daleko iznad njihovih mogućnosti. Ovakvim svojim ponašanjem kod deteta izazivaju osećaj da će svaki put kada započne neku aktivnost doživeti neuspeh.

image
Protiv stidljivosti se treba boriti podsticajnim stavom u odnosu na dete od najranijeg uzrasta. Foto: Freepik.com
/11


Ideja o neuspehu i misao o mogućem pritisku koji će roditelji vršiti nakon tog neuspeha izaziva kod deteta osećaj koji može da dovede do bunta protiv roditelja, ili ako se dete povuče, do pojave stida, savetuje Ljiljana Filipović porodični psihoterapeut.


Vaše dete je kod kuće slobodno i veselo, ali u društvu lako pocrveni i krije se iza vas. Dok su sasvim mali to deluje simpatično, ali kasnije stidljivost može da preraste u ozbiljan problem. Stidljivost se u ponašanju deteta primećuje kroz nedostatak hrabrosti i oklevanje da nešto izgovori ili učini u novim situacijama. Dete koje se stidi ima unutrašnji doživljaj da ga okolina ne prihvata, što u njemu intenzivira osećanje nelagodnosti.

 

PROČITAJ JOŠ: Sigurni znaci da vaše dete ima visoku inteligenciju!

 

Ponašanje stidljivog deteta se menja, ono se povlači i postaje pasivno u želji da izbegne neprijatnost. Adekvatne reakcije roditelja na pojavu ovog osećanja zavise od same situacije i senzibiliteta deteta. Ispravan pristup može da spreči nastanak telesnog poremećaja u vidu crvenjenja, blagih govornih smetnji do mucanja i depresije.


Kako kaže Ljiljana Filipović, porodični psihoterapeut iz Psihološkog savetovališta Filipović, stidljivost treba posmatrati kao naučenu i kao poseban fenomen. Naučena stidljivost se odnosi na učenje socijalnih standarda ponašanja povezanih sa rodnim ulogama dečaka i devojčica od najranijeg detinjstva. Deca se uče tome da je sramota obnažiti se, psovati i tome slično i tako stiču naučene standarde ponašanja zbog kojih mogu da se stide.


S druge strane, stidljivost kao fenomen javlja se podjednako i kod devojčica i kod dečaka koji su zatvoreni, nespremni da iskažu svoje mišljenje i emocije pred nepoznatim ljudima i u novim situacijama, dok u kući mogu da budu opušteni.


- Ukoliko se ne pozabavimo ovim fenomenom i ne pomognemo detetu, stidljivost može da preraste u socijalnu anksioznost, koja se u adolescenciji i kasnije u životu manifestuje tako da se stide da pokažu svoje mišljenje pred profesorima, vršnjacima i drugim ljudima, plaše se konfrontacije. To su deca koja nisu dovoljno sigurna u sebe, koja nisu dobila od porodice dovoljno podrške i nemaju dovoljno samopouzdanja. Plaše se da će biti odbačena i ismejana - objašnjava porodični psihoterapeut Filipović, i dodaje da je ključna uloga roditelja.


PROČITAJ VIŠE: Šta kad sin voli lutke...



- Osnovni pravac podrške u porodici je da podstiču detetovu ljubav prema samom sebi. Treba mu davati podsticaj i pohvale, što predstavlja veliki problem kod nas. Naime, roditelji decu češće kritikuju nego što ih hvale, a posledica toga je manjak samopouzdanja. Protiv stidljivosti se treba boriti podsticajnim stavom u odnosu na dete od najranijeg uzrasta - ističe Ljiljana Filipović.


Preterano zahtevni roditelji


Neki roditelji od svoje dece zahtevaju stvari koje su daleko iznad njihovih mogućnosti. Ovakvim svojim ponašanjem kod deteta izazivaju osećaj da će svaki put kada započne neku aktivnost doživeti neuspeh. Ideja o neuspehu i misao o mogućem pritisku koji će roditelji vršiti nakon tog neuspeha izaziva kod deteta osećaj koji može da dovede do bunta protiv roditelja, ili ako se dete povuče, do pojave stida.


Protiv stidljivosti se treba boriti podsticajnim stavom u odnosu na dete od najranijeg uzrasta

 
Sramežljivost u periodu adolescencije

 
Period života u kome se stidljivost učvršćuje kao karakteristika ličnosti jeste upravo adolescencija. U ovom periodu se konačno učvršćuju ili u potpunosti napuštaju oblici doživljavanja i reagovanja koji su stečeni tokom detinjstva. Postoje adolescenti koji su kao deca bili izuzetno društveni a koji se u periodu adolescencije zatvaraju, i obrnuto, postoje oni koji su u toku detinjstva bili izuzetno stidljivi i plašljivi a tokom adolescencije postaju pravi lideri.

 

PROČITAJ VIŠE: 12 bezvremenskih saveta za učitelje i roditelje

 

Neki od faktora koji utiču na pojavu stidljivosti tokom perioda adolescencije jesu:

 
1. Neuspeh u odnosima sa suprotnim polom

Adolescencija je izuzetno komplikovan period života tokom koga se dešavaju različite fizičke i psihičke promene koje uslovljavaju visok stepen osetljivosti. Ukoliko adolescent doživi snažan neuspeh ili bude izneveren, on sebe počinje da doživljava kao nesposobnog i smešnog u odnosima sa suprotnim polom.


2. Doživljaj sopstvenog tela

Adolescent se suočava sa velikim brojem fizičkih transformacija. Adolescenti se osećaju neudobno u sopstvenom telu, a istovremeno veliki značaj pridaju fizičkom izgledu. To može da dovede do toga da se osoba oseti nedovoljno atraktivnom. Osećaj fizičke neprivlačnosti otežava uspostavljanje socijalnih veza. Zato je izuzetno važno adolescentu ukazati na vrednosti koje poseduje, kako fizičke, tako i intelektualne.


3. Značaj porodice

Veliki uticaj na detetovu sigurnost imaju i sami odnosi u porodici koji treba da budu harmonični. Ako u porodici preovlađuju konfliktni odnosi, dete se može naći u rascepu između roditelja koje voli, što može rezultirati pojavom zatvorenosti, povučenosti. U tom slučaju ne ustručavajte se da se obratite porodičnom psihoterapeutu.

 

Izvor: Blic.rs


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Mališani skidaju kilograme u Čigotici
"Čigotica" je novi poseban program mršavljenja koji je Specijalna bolnica za lečenje štitne žlezde "Čigota" ...
20
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
20
Mladeži kod dece: Kada je potreban pregled?
Mladeži su uobičajene promene na koži, prisutne kod većine ljudi, uključujući decu. Iako su obično bezopasni, roditelji ...
20
Nasilan prekid nastave, tražimo povlačenje...
Četiri prosvetna sindikata saopštila su da traže da se predlog o ranijem početku raspusta povuče, ocenjujući da je reč o...
20





HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...
25 najlepših citata o sestrama
Veliko je bogatstvo kada imaš sestru. Bilo da je starija ili mlađa, ona je tvoja najbolja prijateljica do kraja života. ...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Koje ime je lepse?
tinad

Mateja Luka Stefan

(65%)

(35%)


Ukupan broj glasova: 72

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here