Šuljevi ili hemoroidi su prošireni krvni sudovi (vene) u zidu završnog dela debelog creva. Njihova veličina zavisi od toga koliko su razvučeni i ispunjeni krvlju. Hemoroidi mogu biti unutrašnji, kada su prisutni unutar debelog creva, ili spoljašnji, kada izlaze izvan analnog otvora. Pojavu hemoroida prate svrab, nelagodnost, pečenje, bol, a nekada i krvarenje.
Hemoroidi se u trudnoći obično javljaju krajem drugog i početkom trećeg trimestra i moguće je razviti teže i lakše oblike. Teži oblici nekada zahtevaju i lekarsku intervenciju.
Šta dovodi do pojave hemoroida u trudnoći?
Postoje različiti uzroci pojave hemoroida u trudnoći, a neki od njih su sledeći:
- Povećana produkcija hormona progesterona, koja je normalna u trudnoći, dovodi do opuštanja venskih krvnih sudova
- Promene u ishrani koje obuhvataju povećan unos masnije, kaloričnije hrane i slatkiša, a smanjen unos biljnih vlakana (sveže voće, povrće)
- Promene u fizičkom izgledu trudnice usled prisustva ploda koje dovode do povećanog pritiska u donjem delu stomaka i rektalnoj regiji
- Pojava zatvora (konstipacije) ili već postojeći problemi za zatvorom prisutni i pre trudnoće
Kako se boriti sa problemima usleg hemoroida?
Neke od mera koje možete primeniti da biste olakšali i ublažili probleme usled pojave hemoroida su sledeće:
- Trudite se da održite u što boljoj funkciji pokretljivost creva, odnosno, potrebu za pražnjenjem creva ostvarite čim se takva potreba javi. Odlaganje pražnjenja creva dovodi do hroničnog (dugotrajnog) zatvora. Dugotrajni zatvor prethodi i prouzrokuje pojavu hemoroida.
- Nemojte previše dugo sedeti niti stajati u mestu. Što duže sedite ili stojite, donji deo vašeg stomaka trpi veći pritisak.
- Nemojte previše konzumirati hranu koja nije bogata vlaknima (masna hrana, slatkiši). Ovakva hrana prouzrokuje zatvor, koji, kao što je već rečeno, prethodi pojavi hemoroida. Jedite dosta voća i povrća jer oni obiluju biljnim vlaknima koja podstiču pokretljivost creva.
- Primenjujte Kegelove vežbe redovno. Ove vežbe održavaju odgovarajući tonus i snagu mišića u regionu uretre (mokraćne cevi), vagine i anorektalne regije. Pored toga, ove vežbe poboljšavaju cirkulaciju u donjem delu stomaka.
- Održavajte higijenu anorektalne regije što bolje je moguće, tuširajte se i više puta dnevno, a toalet papir koji koristite neka bude beo, bez boja i mirisa.
Ukoliko su hemoroidi izrazito bolni i krvare obratite se za pomoć i savet svom lekaru!
Dipl. farm. spec. Marina Odalović
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
10
Poznate mame koje su rodile posle 35
U svetu i kod nas raste broj žena koje postaju mame u kasnim tridesetim i četrdesetim. Uz pitanje da li je takva trudnoć...
4
Koliko često se bebe mrdaju dok su u stomaku
Evo koliko često bi trebalo da osetite pokrete bebe u stomaku, u trećem tromesečju trudnoće.
4
Najčešće anomalije fetusa na bubrezima
Lekari u Srbiji će prvi put dobiti vodič za lečenje jedne od najčešćih urođenih anomalija bubrega kod još nerođene dece.
4