Ako se samo malo zagledate u prošlost, dovoljno je možda samo da pitate sopstvene babe i dede, shvatićete da su muškarci tradicionalno bivali pošteđeni akcijanja oko prljavih pelena, flašica i noćnih obroka.
Ako novopečeni tata ide na posao svakog dana, da li bi trebalo da bude "pošteđen" ustajanja tokom noći? Šta vi mislite?
U današnje vreme, očevi imaju mogućnost da nakon rođenja bebe uzmu "porodiljsko" odsustvo, ako se tako dogovore sa majkom deteta.
Ali, to se i dalje dešava prilično retko. U teoriji zvuči super, ali koliko očeva poznajete koji su iskoristili tu mogućnost? Statistika kaže da se u Srbiji godišnje rodi oko 65.000 beba, a odsustvo radi nege deteta uzme svega oko 300 očeva.
I tu dolazimo do pitanja da li bi trebalo "hranitelju porodice" obezbediti u prvim nedeljama po rođenju bebe da noću mirno spava, pošto preko dana ide na posao, ili bi "noćne smene" mama i tata trebalo da dele.
PROČITAJ JOŠ: OTAC-KOLAC I TATA-MATA
Ako se samo malo zagledate u prošlost, dovoljno je možda samo da pitate sopstvene babe i dede, shvatićete da su muškarci tradicionalno bivali pošteđeni akcijanja oko prljavih pelena, flašica i noćnih obroka. Muškarci starije generacije verovatno (ako su sasvim iskreni) verovatno mogu bukvalno na prste da izbroje situacije u kojima su se pozabavili pelenama i pranjem guze.
Danas, stvari su se ipak promenile, i nekako se podrazumeva da će i tata učestvovati u odgajanju bebe, ako ne baš sasvim rame uz rame sa mamom, onda bar pružajući moralnu podršku. Ako mama doji bebu, ponekad je ok da se probudite i pravite joj društvo. Jer ponekad... to može da potraje, beba spava i sisa, možda i ne sisa ali se mazi, i mama sedi do u beskraj, u mraku ili polumraku, u bebinoj sobi i možda je pomalo i usamljena...
Ima, naravno, i dalje očeva koji ne shvataju zašto je to važno. I OK, ne možete ih urazumiti. Ali "pa ja idem na posao ujutru" nije argument.
Jer mama ujutru, kad tata ode na posao ne spava. Nego dane provodi dajući sve od sebe da beba raste lepo i srećno, dajući sve od sebe da toj bebi izgradi svet u kakvom želi da njeno dete raste.
Umor sustigne i mame, znate... I zato je važno ne da povremeno "uskočite", da biste joj "pomogli", nego da shvatite da ste vi toj bebi roditelj koliko i vaša partnerka.
Tata ne čuva bebu. Jer tata nije bebisiterka nego - tata.
Ono što možete da uradite u tim prvim nedeljama je da napravite neki plan tako da oboje uspete da uhvatite malo sna "u komadu" u toku noći.
Tako ćete oboje biti odmorniji i lepše raspoloženi, bolje ćete se slagati i što je najvažnije, više ćete uživati u vašoj bebi. Oboje.
Izvor: Mondo.rs
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Kada radost zbog dolaska bebe smene nesani...
Dok smo prolazili kroz ove neprijatne faze sa našom bebom, donekle me tešilo saznanje da nismo jedini. Statistika kaže d...
10
Naučnici tvrde: Mame ne spavaju prvih šest...
Rođenje deteta ima drastične kratkoročne efekte na san novopečenih majki, posebno tokom prva tri meseca nakon rođenja. N...
8
Dojenje: Biljke koje podstiču proizvodnju ...
Livada je apoteka na otvorenom, tu možete pronaći biljke koje pomažu dojiljama. Mnoge lekovite biljke, sa esencijalnim u...
7
9 faza uspavljivanja bebe koja neće da spava
Tražite čaroban način da vaša beba zaspi i nastavi da spava? Verovatno ga nećete naći. Bar ne dok beba ne doraste do uzr...
4