|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Trudnice, obratite pažnju na temperaturu vode!

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 28.7.2024
Koliko dugo trudnica može plivati u moru? Da li je bilo koja voda iz bazena, čak i termalna, pogodna za trudnicu? Sve smo to proverili kod Mine Marinčič (vežbe u vodi za trudnice u Mamina vadba).

image
U moru se preporučuje kratko kupanje nekoliko puta dnevno. Foto: Freepik.com
/11


"Trudnoća je period velikih anatomskih, fizioloških i emocionalnih promena, zbog čega je održavanje dobre fizičke kondicije neophodno za zdravu trudnoću i porođaj, kao i za što brži oporavak posle porođaja. Vežbanje u vodi i plivanje to omogućavaju, zbog čega to i jesu aktivnosti koje preporučuju ginekolozi i fizioterapeuti tokom trudnoće. Zato samo hrabro u vodu čim trudnička slabost prođe", trudnice podstiče Mina Marinčič, diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i voditelj vežbi u vodi za trudnice Mamina Vadba.


Oprezno sa "žabljim-prsnim stilom"!

Šta se zapravo dešava sa telom trudnice dok je u vodi i pliva? "U vodi, naše telo je rasterećeno i osećamo se lakše. Pošto su u vodi opušteni i intervertebralni diskovi, kretanje u vodi je još pogodnije za trudnicu. Poznato je da su mnogi stilovi plivanja pogodni za trudnicu, ali je dobro da trudnica bira samo one koje može dobro da savlada; obično su to leđni, ili prsni stil. Posebna pažnja je potrebna kod "žabljeg" prsnog plivanja - trudnica treba da vodi računa da pliva kukovima nešto niže od ramena, jer se time manje krivi lumbalni deo kičme. Ako trudnica ima bolove u pubičnom delu, treba da pliva nogama kao da puzi – gore-dole. Ovo će sprečiti dodatni bol", Marinčičeva savetuje trudnice.


Postoje li još neki bezbednosni saveti koje trudnica treba da poznaje kada uđe u vodu, bilo da je u pitanju more ili bazen? "Pošto većina ljudi ne primećuje trudnički stomak pod vodom, preporučujemo trudnicama da plivaju dalje od gužve. Plivanje u paru osigurava sigurnost podrške u slučaju grča, ili drugih nepredviđenih situacija. Da biste izbegli česte trudničke grčeve u nogama, preporučujemo upotrebu penaste gliste, koja može pružiti dodatno olakšanje telu, podršku tokom plivanja i osećaj sigurnosti tokom plivanja. Penaste gliste dostupne u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici sportske opreme, takođe su divna pomoć za lebdenje na vodi i odmaranje na leđima" dodaje sagovornica za Ringaraja.net.


PROČITAJ JOŠ: 10 saveta za trudnice na odmoru


Temperatura vode treba da bude između 28 i 32 stepena Celzijusa

Kako je objasnila Marinčičeva, za bezbednost trudnice i njene bebe u materici važna je i temperatura vode u kojoj pliva ili se jednostavno opušta. "Plivanje u moru nekoliko puta dnevno, na kratko – preporučuje se pet do deset minuta. Ako je trudnica u vodi duže od deset minuta, pa čak i do sat vremena, stručnjaci preporučuju temperaturu vode između 28 i 32 stepena Celzijusa. U suprotnom, fetus može biti u opasnosti", upozorava sagovornica, koja svoje Mamina vadba vežbe radi samo u besprekornim bazenima sa toplom i nekoliko puta dnevno kontrolisanom vodom.

"Ako trudnica pliva u bazenu, preporučuje se da izabere najmirnije delove sa što manje ljudi, jer je tamo kvalitet vode obično bolji. Ali ako ne može da bude sigurna, preporučuje se upotreba menstrualne šolje ili vazelinskih tampona za plivanje, koji sprečavaju ulazak vode u vaginu", savetuje Marinčičeva.


Budite oprezni sa termalnim kupatilima

U banjama je temperatura vode često viša od 32 stepena Celzijusa. Da li to znači da banja nije pogodna za trudnice? "Trudnice mogu da posete banju, ali pažljivo. Preporučuje se budućim majkama da vode računa da temperatura vode ne prelazi oko 32 stepena Celzijusa. U svakom slučaju, treba izbegavati đakuzije koji su potpuno neadekvatne temperature, a zbog viših temperatura i rizičniji za razvoj raznih bakterija", upozorava sagovornica i dodaje: 
"Poseban oprez potreban je i prilikom posete banjama koje imaju termalnu vodu. Ona može sadržati mnogo više minerala od vode iz slavine, a oni mogu imati opterećujući efekat i na trudnicu i na fetus, a kasnije i na bebu. Pošto nisu sve banje iste, dobra je ideja da se pre odlaska u banju konsultujete sa lekarom."

U banjama je temperatura vode često viša od 32 stepena Celzijusa. Da li to znači da banja nije pogodna za trudnice? "Trudnice mogu da posete banju, ali pod određenim uslovima. Preporučuje se budućim majkama da vode računa da temperatura vode ne prelazi oko 32 stepena Celzijusa. U svakom slučaju, treba izbegavati đakuzije koji su potpuno neadekvatne temperature, a zbog viših temperatura i rizičniji za razvoj raznih bakterija", upozorava sagovornica i dodaje: 


"Poseban oprez potreban je i prilikom posete banjama koje imaju termalnu vodu. Ona može sadržati mnogo više minerala od vode iz slavine, a oni mogu imati opterećujući efekat i na trudnicu i na fetus, a kasnije i na bebu. Pošto nisu sve banje iste, dobra je ideja da se pre odlaska u banju konsultujete sa lekarom."

 

PROČITAJ JOŠ: Bazeni, reke, jezera, more i trudnoća


Bez dugotrajnih vrelih kupki

Šta je sa kućnim leškarenjem u kadi, da li su i ovde potrebne posebne mere opreza? "Opuštanje u kućnoj kadi može biti veoma korisno za trudnicu, tako da buduća majka može bezbrižno da legne u toplu kadu, koja ima temperaturu vode sliču temperaturi njenog tela, i da se opusti i uživa kratko vreme. Ali dugotrajno ležanje u vodi koja ima temperaturu veću od telesne temperature samo će izazvati nelagodnost i znojenje, a može izazvati i pregrevanje tela i fetusa", upozorava Marinčičeva i savetuje trudnicama da izbegavaju dugotrajne tople kupke tokom trudnoće.

 


 

mina marinčičMina Marinčič je diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i licencirani voditelj vežbi sa trudnicama i porodiljama i bebama u vodi i na suvom. Mamino vadbo se odvija u centru Ljubljane, gde vodi programe za žene i decu tokom cele godine, čak i u letnjim mesecima.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

wivern: Moja porođajna priča
Stavljaju te na moje grudi i ja vidim taj mali osmeh na tvojim ustima, napokon si tu. A ja, ja i dalje čekam. Prvi zubić...
29
„Uvela bih obavezu da muškarac prisustvuje...
Snežana Čekić je profesor francuskog i italijanskog jezika, ekonomista i preduzetnik i NLP terapeut, govorila je o važno...
13
Kad progovori “drugo stanje”
Čini se da ne postoji ništa lakše nego rasplakati trudnicu. Ogromne promene koje nosi „drugo stanje“ u velikoj meri menj...
4
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
4





Vežbanje skraćuje porođaj!
Brojni pozitivni efekti vežbanja u trudnoći su i naučno dokazani.
Rh negativna krvna grupa - rizik za majku ...
Ukoliko u krvi imate Rezus protein onda ste Rh pozitivni (+), kao i većina ljudi, a ako ga nema onda ste Rh negativni (-...



Anketa

Када имати још једно дете?
Admin

Идеална разлика између браће и сестара.

Click Here