|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Najnovija vest u porodilištima: Srbija uvela skrining na cističnu fibrozu

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 4.4.2021
Udruženje za pomoć i podršku osobama sa cističnom fibrozom Srbija zahvalno je Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje i Ministarstvu zdravlja za prepoznavanje potreba obolelih od ove bolesti i vidnih pomaka u poboljšanju lečenja ove grupe pacijenata.

image
Uzorci krvi uzimaju se od petog dana života novorođenčeta i šalju na analizu; (Foto: Freepik)
/11



Srbija je uvela skrining na cističnu fibrozu, jednu od najučestalijih retkih bolesti. Uzorci krvi uzimaju se od petog dana života novorođenčeta i šalju na analizu na Institut za majku i dete u Beogradu, odnosno na Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, sa pokrajinskog područja.


Udruženje za pomoć i podršku osobama sa cističnom fibrozom Srbija tim povodom uputilo je zahvalnost državnim institucijama - Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje i Ministarstvu zdravlja - za prepoznavanje potreba obolelih od cistične fibroze i vidnih pomaka u poboljšanju lečenja ove grupe pacijenata, u prethodnih godinu dana.

- Moramo napomenuti i takođe istaći posebnu zahvalnost Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine u Novom Sadu, kao i timu lekara koji leči naše obolele u navedenoj ustanovi, što se ovakav vid skrininga u AP Vojvodini sprovodi u proteklih 10 godina - navedeno je u saopštenju Udruženja.


U AP Vojvodini je od avgusta meseca 2009. godine iz sredstava AP Vojvodine počela da se sprovodi pilot-studija, a od oktobra 2013. godine neonatalnim skriningom na cističnu fibrozu obuhvaćena su sva novorođena deca u Vojvodini. Sada se navedeni skrining proširio i na centralni deo Srbije.


Iz Udruženja smatraju da bi bilo potrebno da se uvede neonatalni skrining i na druge retke bolesti za koje postoji terapija, kao što je na primer spinalna mišićna atrofija, a to bi značilo da ukoliko se terapija uključi odmah po dijagnostici bolesti, da bi ta deca „takoreći bila skoro zdrava“.

 


Šta je cistična fibroza?

Reč je o naslednoj, multisistemskoj bolesti koja zahvata više organa, prevashodno pluća i sistem za varenje. Oboleli „na oko deluju zdravo“, ali njihovi organi vremenom propadaju. Vremenom se pojavljuje i osteoporoza, dijabetes, ciroza jetre, kao i propadanje pluća.

Za sada, poslednji vid lečenja je transplatacija pluća, koja nažalost našim pacijentima nije dostupna. Lečenje cistične fibroze je vrlo kompleksno i neophodan je multidisciplionarni tim koji mora dobro poznavati patologiju bolesti i biti posvećen pacijentima.


- Ministarstvo zdravlja je prepoznalo ozbiljnost bolesti i omogućilo nam da imamo 4 centra za cističnu fibrozu, 2 za decu i 2 za adultnu populaciju. Adultni oboleli pacijenti za sada se nalaze u nezavidnom položaju, jer ne postoji dovoljna ekspertiza - kažu iz Udruženja.

Oni su zahvalni Centru za cističnu fibrozu za adultne pacijente - Institutu za plućne bolesti Sremska Kamenica, timu lekara koji  leče adultne pacijente od cistične fibroze, koji su u proteklih 6 meseci napravili pravi podvig u samom pristupu lečenja. Zahvalnost su, takođe, uputili i Institutu za zdravstvenu zaštitu majku i deteta „Dr Vukan Čupić“ - timu lekara prof. Miniću, kao i Institutu za decu i omladinu Vojvodine - timu lekara doc. dr Vilotijević koji već dugi niz godina leče obolele i koji su razvili značaj patologije bolesti.


Iz Udruženja ulažu velike nade, a uz dalju saradnju sa državnim institucijama, da će vrlo brzo imati uslove i standarde lečenja obolelih od cistične fibroze kao i u drugim razvijenim zemljama, čiji je životni vek znatno veći nego trenutno u našoj zemlji.

- Za obolele od cistične fibroze lek postoji. To je Trikafta. Republički Fond za zdravstveno osiguranje i Ministarstvo zdravlja prepoznalo je značaj i ulažu velike napore kako bi ovaj lek u Srbiji bio dostupan našim pacijentima - navode iz Udruženja.

Izvor: Telegraf.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Podelite ovaj video jer bebi može spasiti ...
Šta uraditi ako se beba guši? Istraživanje Hitne pomoći St John Ambulance u Velikoj Britaniji, pokazalo je da četiri pe...
6
Bebe treba da se kreću
Stručnjaci sa Instituta za razvoj ljudskih potencijala napominju da bi bebe i mala deca trebalo da se što više kreću. Kr...
4
Lista najlepših ženskih imena GRČKOG porekla
Niste još odlučili kako ćete nazvati vašu devojčicu? Potražite inspiraciju među imenima grčkog porekla, jer svako od nji...
3
Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.
3





Prepucijum - šta roditelji dečaka treba da...
Gotovo svi dečaci su rođeni sa uskim prepucijumom koji je spojen s glavićem. To je normalno fiziološko stanje i nije raz...
Zašto su deca koja su često bosa, srećnija...
Kako hodanje bosih nogu podstiče razvoj mozga kod dece?



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Pelene


Koje pelene koristite za vaše dete?

Pampers (90%)

Huggies (3%)

Boni (3%)

drugo (navesti u komentaru koje) (5%)


Ukupan broj glasova: 143

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here