Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Urinarna infekcija je česta pojava u trudnoći. Na postojanje urinarne infekcije možete posumnjati ukoliko dođe do:
• pojave bola pri mokrenju;
• otežanog i učestalog mokrenja;
• izmenjene boje i
• izmenjenog mirisa urina.
U tom slučaju je potrebna konsultacija s lekarom. Prevashodno očekujte analizu sedimenta urina. Savetuje se da sa dobijenim nalazom odete izabranom lekaru ginekologu - ne da se same lečite ukoliko na nalazu pročitate da u urinu ima leukocita, sluzi, bakterija, svežih eritrocita i sl. Većina žena pročita na nalazu da ima mnoštvo bakterija u urinu i umesto da odu lekaru, same ordiniraju terapiju.
Treba znati da mnoštvo bakterija nije isto što i izolovana jedna bakterija u velikom broju.
Šta treba znati o urinokulturi?
Odluku o rađenju urinokulture donosi lekar. Uvek se uzima srednji mlaz prve jutarnje mokraće.
Savetuje se da pre uzimanja urina za analizu, obavezno:
• operete anogenitalnu regiju;
• dobro je posušite, a nakon toga
• pustite prvi mlaz spontano da oteče, a srednji u sterilnu flašicu.
Terapija: Terapiju određuje lekar na osnovu nalaza, identifikovanog uzročnika i urađenog antibiograma.
Upotreba čaja: postoji mnoštvo delotvornih čajeva, ali pojedini nisu preporučljivi u trudnoći. Čajevi na biljnoj bazi u bolje snabdevenim apotekarskim ustanovama sa oznakom da su svrsishodno namenjeni trudnicama, mogu Vam biti od pomoći.
Treba znati: Upotreba čaja od peršuna, čaja od uve i origana nije dozvoljena u trudnoći!!!
Najčešća urinarna infekcija kod trudnica
Ako govorimo o bakterijskim infekcijama, najčešće se u praksi srećemo sa bakterijom Escherichia coli u urinu.
Šta je Escherichia coli?
Escherichia coli je bakterija koja spada u redovne „stanovnike“ crevne flore. U povećanom broju izaziva urinarne infekcije, a nelečena urinarna infekcija niz drugih smetnji pr?vashodno na bubrezima.
Koji su uzroci pojave urinarne infekcije u trudnoći?
Uzroci pojave urinarne infekcije su mnogobrojni:
• opuštanje glatkih mišića mokraćne bešike (posledica dejstva progesterona);
• nepravilno održavanje higijene anogenitalne regije;
• pad imuniteta (može da utiče na brže razmnožavanje bakterija) i dr.
Treba znati: Ženske osobe su inače i van trudnoće podložnije pojavi bakterije Escherichia coli u urinu zbog lakšeg pristupa fekalija na relaciji creva – urinarni trakt, zbog čega je potrebno voditi računa o higijeni.
Simptomi: U većini slučajeva u početnom stadijumu, dok broj bakterija u urinu nije veliki, infekcija prolazi nezapaženo. Kako se broj bakterija povećava u urinu, kod osobe dolazi do: porasta telesne temperature, smanjenja apetita i promene u vidu crvenih plaža oko genitalija.
Dijagnostika: Nakon posete lekaru, dijagnoza se postavlja uzimanjem uzorka urina. Važno je znati da nije svaki nalaz bakterija u urinu pozitivan, već da se nakon detekcije postojanja bakterija u urinu (na biohemijskom pregledu) radi urinokultura, i da je lečenje neophodno samo ukoliko je u 1 mililitru urina broj veći od dozvoljenog.
Lečenje: Lečenje je često dugotrajno, neretko traje i više od dva meseca. Terapija se određuje na osnovu pregleda urina - izolacijom pomenute bakterije i antibiotskom terapijom koja se sprovodi po antibiogramu. Uz antibiotsku terapiju, uvek je poželjna primena probiotika i povećan unos tečnosti.
Posledice: Nelečena infekcija rapidno se širi i može izazavati smetnje na ostalim organima i povećati rizik od prevremenog porođaja.
Izvor: Knjiga za trudnice “Treba znati od početka trudnoće do porođaja” autorke Slađane Crvenkov, više medicinske sestre, sa više od dve decenije iskustva u radu sa trudnicama i novonastalim majkama-patronažnom radu.
Priručnik za trudnice dostupan je u slobodnoj prodaji i putem online prodaje u Srbiji, Crnoj Gori, Republici Srpskoj i BiH.
Porudžbine i info na mejl trudnocaibeba@gmail.com
O knjizi: "Treba znati od početka trudnoće do porođaja"
Ima i zanimljivih tema u vezi vežbanja u trudnoći, primeni lekova u trudnoći, neophodnoj opremi za majku pre i nakon porodjaja i još mnogo toga.
Autor: Slađana Crvenkov, viša medicinska sestra