flamingos u 19:03
u temi RE: MaRRtovsko kafanče
sa foruma Porodični život
- Reč je o gasu bez boje i mirisa, čija je koncentracija na otvorenom prostoru veoma niska. U zatvorenim prostorijama, međutim, radon se može akumulirati u visokim koncentracijama i nepovoljno uticati na zdravlje. U organizam ulazi respiratornim putevima, a duža izloženost ovom gasu opasnija je po zdravlje.
Deca istovremeno danas sve više vremena provode u školama i vrtićima. Zato želimo da proverimo prisustvo radona i kvalitet vazduha koji udišu i na kraju da savetujemo direktore ustanova kako da otklone ovaj opasan gas - kaže naš izvor.
Prvi detektori biće postavljeni za mesec dana, a nakon šest meseci nadležna agencija će početi da ih sakuplja. Uređaji su potpuno bezopasni, postavljaju se uglavnom na ormane i važno je ne pomerati ih. Nakon šest meseci šalju se na očitavanje u laboratorije u Švedsku, a rezultati se saopštavaju ustanovama.
Direktor Agencije za jonizujuća zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Slađan Velinov potvrdio je za "Blic" da će ovom akcijom merenje koncentracije radona u Srbiji biti znatno prošireno.
- Pre tri godine smo merili nivo radona po domaćinstvima. Vlasnicima kuća i stanova u kojima smo izmerili visoke koncentracije dostavili smo potom vrlo detaljne projekte i predloge o načinima da smanje nivo radona koji udišu. Sve to sada ćemo raditi i u školama i vrtićima, a potom i u drugim javnim objektima - precizirao je Velinov.
Ranija merenja u domaćinstvima pokazala su da radona najviše ima po objektima u Niškoj Banji, gde su izvori ovog opasnog gasa u zemljištu i vodi, ali i da su radonu najviše izloženi ljudi koji žive u starim kućama, najčešće po selima širom Srbije. Za stare kuće dozvoljena koncentracija radona je do 400 bekerela, a za nove objekte do 200 bekerela po metru kubnom.
U Agenciji za jonizujuća zračenja pripremili su i novi zakon, koji će dodatno proširiti preventivne mere zaštite stanovništa od štetnih zračenja.
Ima ga u kamenu, nema u drvetu
Radona najviše ima u zemljištu ispod ili oko objekta, i to u tlu koje sadrži glinu i fosfate. Ima ga i u građevinskim materijalima, nekim vrstama kamena, a najviše u granitu. Nema ga u drvetu, staklu, tkaninama... Ovaj radioaktivni gas prolazi kroz temelje kuća i ventilacione otvore, te koncentracija zavisi od konstrukcije zgrade, kvaliteta prozora, kao i od visine na kojoj se stan nalazi. Najviše ga ima u podrumima i stanovima u prizemlju, a najmanje u objektima sa velikim prozorima i otvorima. Otvoreni prozori i ventilacija garantuju manje radona.
Izvor: blic
Nagrade RR
Autor: Dora89
-Moja slatkica -
Autor: Anci.Ja.
Lino nagrada
Autor: MimaKos
Hvala puno jos jednom!!!
Moja Anastasija
Autor: milena984
slike od kada je bila mala pa do danas 3
skaknje po baricama
Autor: Natka13
Ono kad sreći njihovoj nema kraja :D
Intervju sa kreatorima serijala knjiga o Tatuu i Patuu
Propolis Books nam ovaj put donosi intervju sa kreatorima se
U bioskopima! Kućni patuljci: Operacija kolačići
Čuveni, marljivi patuljci iz Kelna konačno se vraćaju!
VIDEO: Kako beba doživljava lice sa maskom?
Pogledajte poznati eksperiment \"Smrznuto lice\" iz 1975. go
\"Apćiha priča je vrlo aktuelna iako je sredina marta. Svuda
JEDNAČINA ZA ZDRAVU KOŽU: MIKROBIOM + RAVNOTEŽA=?
Mikroorganizmi koji obitavaju u i na ljudskom telu, oduvek s