|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Obavezna vakcinacija odraslih
6.2.2011 11:23:06   
Anoniman
Juče mi je stigao poziv iz DZ da dođem da me revakcinišu protiv tetanusa.
Najiskrenije ne poznajem nikoga kome je u 30oj godini života došao poziv za vakcinaciju. user posted image
Piše da ponesem svoju staru zdravstvenu knjižicu, valjda da bi videli kada sam šta primila, pa jesu ludi, odakle mi? Iskeno, ne znam ni gde mi je stari karton. Znam, to je moj nemar i moja greška, jer to nije šala, ali ja se ne lečim u DZ već goooodinama. Karton sam otvorila pre koju godinu jer su na poslu prihvatali samo bolovanje državnog lekara, a ne da bih se lečila.

Piše "Na osnovu člana 25. stav 2 Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (Sl glasnik RS, broj 125/4) vakcinacija je obavezna."

Mislim da sam poslednji put tetanus primila kada sam spalila prste u januaru 2000., ali ne bih baš ruku u vatru stavila da je tako.

Našla sam ovo:

  • U Srbiji, prema Pravilniku o imunizaciji i načinu zaštite lekovima (Sl. Glasnik RS 11/06), vakcinacija protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja započinje kad dete navrši dva meseca života i mora se završiti do navršenih šest meseci života deteta, a najkasnije do navršenih 12 meseci. Vakcinacija se sprovodi kombinovanom vakcinom protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTP vakcinom) u tri doze.
  • Revakcinacija se sprovodi godinu dana nakon potpune vakcinacije. Prva revakcinacija protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja sprovodi se jednom dozom DTP vakcine kad protekne jedna godina od potpune vakcinacije, a najkasnije do navršenih pet godina života deteta.
  • Druga revakcinacija protiv difterije i tetanusa sprovodi se jednom dozom DT vakcine pre upisa u prvi razred osnovne škole, odnosno do navršenih sedam godina života deteta.
  • Treća revakcinacija protiv difterije i tetanusa sprovodi se jednom dozom dT vakcine u završnom razredu osnovne škole, odnosno do navršenih 14 godina života deteta.
  • Naredne četiri revakcinacije protiv tetanusa sprovode se jednom dozom vakcine protiv tetanusa (TT) svakih deset godina, nakon navršenih 30 godina života
Izvor: KLIK


Mislim da sam i na onom posteru Kalendara vakcinacije u dečijoj ambulanti videla da se nakon 30te svakih 10 god vakcinišemo.

Jel još neko dobio poziv sem mene? user posted image

  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
6.2.2011 11:28:53   
LillyT
Ja ću u junu 32 i nikakav poziv nisam dobila. Pitam sada mm-a, kaže da ako si spalila prste, da ti je to poziv na  revakcinaciju (nije 100% siguran, ovako usput mi priča)

_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
6.2.2011 11:31:47   
Anoniman
Ali to su mi dali na hirurgiji, nigde nije zapisano, kako znaju? user posted image Baš sam u čudu. 

(odgovor članu LillyT)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
6.2.2011 11:36:22   
Anoniman
I ustvari sam sada u rebusu smem li primiti jer dojim? Dr reče da pošto je Marko atopičar ne smem nikakve lekove piti dok dojim, nego prekidam dojenje dok ih pijem i nastavljam 72 sata nakon prestanka uzimanja lekova. Smem li onda primiti tetanus? user posted image Moram pitati dr. 

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
6.2.2011 11:45:21   
LillyT
IZVORNA PORUKA: Tash

Ali to su mi dali na hirurgiji, nigde nije zapisano, kako znaju? user posted image Baš sam u čudu. 


Verovatno su centralizovani, jer se vakcine primaju u DZ-u, pa kontam da u DZ-ove svi iz bolnice šalju info o vakcinaciji. Ne znam, lupam sada, ali sigurno postoji dokaz o primanju.


_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
6.2.2011 11:56:34   
gagins
Tasho,i moja drugarica je pre par meseci primila poziv za vakcinu,tacnije kada je napunila 30-tu

(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
7.2.2011 15:33:24   
winx
I ja sam dobila poziv, ali još nisam otišla.


< Poruku je uredio winx -- 7.2.2011 15:34:46 >

(odgovor članu gagins)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
7.2.2011 18:31:01   
Anoniman
winx, jel i ti puniš ove godine 30?

(odgovor članu winx)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
7.2.2011 22:56:04   
New Mom
Tetanus je deo DeTePer vakcine. Prva revakcinacija DTP je godinu dana od potpune imunizacije. Druga revakcinacija DT je pri upisu u osnovnu školu. Treća revakcinacija dT je po završetku osnovne škole.
 
Sledeće 4 revakcinacije sprovode se protiv tetanusa i to: posle navršene 30.godine na svakih 10 godina života (TT vakcinom).

Naravno, povređena lica imaju drugačiju šemu, u zavisnosti koliko je prošlo od poslenje vakcinacije protiv tetanusa.
Inače, ova vakcina je mrtva vakcina i ne bi trebalo da je kontraindikovana za davanje (nije u trudnoći).

edit: pazi mene budale, nisam na kraju pročitala do kraja Tashin post, a pišem sve ovo. Sorry, kao htedoh da pomognem.user posted image

< Poruku je uredio New Mom -- 7.2.2011 23:10:20 >


_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
7.2.2011 23:45:36   
Anoniman
NM, to znaci da ustvari imamo veliku pauzu, jer ide sa oko 1,5god, pa sa 7 valjda, i onda tek sa 30. A sta ako sam ja primila sa 20?

(odgovor članu New Mom)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
7.2.2011 23:52:20   
Verus
mislim da si ok ako odgodis tetanus: ako se bas ubodes na nesto mozes ga onda primiti.  Ja sam bas dosta tugo bila nezasticena, a i mm, koji se uboo na stari ekser, i tad ga primio i sve je bilo ok....mada, vidi sa lekarom to u vezi dojenja, bas ne znam...

Kako je Mare?
IZVORNA PORUKA: Tash

I ustvari sam sada u rebusu smem li primiti jer dojim? Dr reče da pošto je Marko atopičar ne smem nikakve lekove piti dok dojim, nego prekidam dojenje dok ih pijem i nastavljam 72 sata nakon prestanka uzimanja lekova. Smem li onda primiti tetanus? user posted image Moram pitati dr. 

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
8.2.2011 11:13:31   
winx
U aprilu 2010. sam napunila, a poziv sam dobila krajem novembra 2010. A ja sam inače prebacivala karton iz Kneževca za N. Sad, tamo niko nije dobio poziv za vakcinaciju, a ja ovde jesam.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
8.2.2011 11:18:33   
Vučko.ba.
svašta , ja sam mislila da je zadnja vakcinacija tetanusa sa 18 godina, i onda kad se na daj Bože zbodeš ili nešto slično

_____________________________

PENDREK JE ČUDO, MOŽDA ČAK I VEĆE NEGO HEPEK

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

(odgovor članu winx)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
8.2.2011 12:45:08   
New Mom
IZVORNA PORUKA: Tash

NM, to znaci da ustvari imamo veliku pauzu, jer ide sa oko 1,5god, pa sa 7 valjda, i onda tek sa 30. A sta ako sam ja primila sa 20?

Posle 7.godine ide i sa 15. (ja npr. dobila u prvom srednje). Neki su dobijali sa 18 godina.
Nema veze, gleda se da je razmak najviše 10 godina. Poenta je valjda da si radno sposobna i time češće izložena povredama (kako meni jedan dr filozof objasni).
Ako se npr. povrediš a od vakcine je prošlo manje od 10 godina, smatra se da si zaštićena (naravno, ako je to dokumentovano). Ako je prošlo više od 10 god., dobijaš vakcinu i serum. A ako nisi vakcinisana uopšte, dobija se više serija vakcina plus serum.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
13.2.2011 19:09:20   
rain
mali odlomak iz knjige Vens Farela - Vankcine , novi genocid

Tetanus

Evo nekoliko zanimljivih statistika za poređenje: Tokom Dmgog
svetskog rata bilo je 12 zabeleženih slučajeva tetanusa. Četiri su se
javila među vojnim osobljem koje je primilo vakcinu protiv ove bolesti.
U celoj zemlji (SAD) je od 1976. godine bilo manje od 100 slučajeva
tetanusa. Većina tih slučajeva javila se među osobama starijim od 50
godina. Tokom tog perioda, nije došlo ni do jednog smrtonosnog slu-
čaja među osobama mlađim od 30 godina obolelim od tetanusa.
Vakcine protiv tetanusa nisu odgovorne za uspeh, pošto imunizuju
(štite) 12 godina ili manje; a većina vakcina se daje deci. Medutim,
nasuprot tome, sama vakcina protiv tetanusa može da dovede do niza
ozbiljnih komplikacija, uključujući povratni apsces (zagnoj), visoku
temperaturu, oštećenje nerva unutrašnjeg uha, anafilaktički šok, gu-
bitak svesti, i demijelinizirajuću neuropatiju (progresivna degeneraci-ja
nerava). (Videti U.S. Morbidity and Mortality Weekly Reports za vise
informacija o ovim statistikama.) Zašto se onda deca vakcinišu protiv
tetanusa?
Broj slučajeva tetanusne infekcije postepeno se smanjivao tokom
dvadesetog veka zbog boljeg obraćanja pažnje na higijenu rane. A to
je počelo pre nego što je razvijena vakcina protiv tetanusa. Iako 40%
populacije sada nije vakcinisano protiv tetanusa, broj slučajeva bolesti
nastavlja da opada.
Ranu treba dobro očistiti i ne dozvoliti da se zatvori dok ne dode
do zaceljenja ispod površine kože. Pažljivo pranje sapunom i vodom,
vodonik peroksidom, itd. uklanja opasnost od infekcije tetanusom.
Po dr Isaku Goldenu (Issac Golden), iz njegove knjige Vakcinacija:
Pregled rizika i alternativa (Vaccination: A Review of Risks and Alter-
natives, 1991, str. 31), dolazilo je do veoma ozbiljnih reakcija na
vakcinu protiv tetanusa zbog čega je vakcina sada drastično raz-
blažena - čime je postala klinički nedelotvorna u sprečavanju bolesti.
Istraživanje navedeno u časopisu New England Journal of Medi-
cine (26. novembar 1981) otkrilo je da revakcinacija protiv tetanusa
izaziva privremen pad broja T limfocita u krvi ispod normale - uz naj-
veće smanjenje dve sedmice nakon vakcinacije. Ako ste čitali članke
o sidi, prepoznaćete opasnost - pošto smanjen broj T limfocita dovo-
di do potpuno razvijene side. NEJM članak je nastavio objašnjavajući
da su ti izmenjeni odnosi slični onima kod pacijenata obolelih od side.


koga zanima više o sistematskom trovanju od malih nogu, može o tome da čita ovde
https://sites.google.com/site/jungbookbeograd/vakcine

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Obavezna vakcinacija odraslih
13.2.2011 21:33:49   
New Mom
Tetanus je akutno oboljenje izazvano toksinima bakterije Clostridium tetani. Klostridija tetanusa proizvodi jak neurotoksin, tetanospazmin, koji se vezuje za receptore nervnih ćelija i sprečava prenošenje inhibitornih signala iz malog mozga na mišićne motorne neurone. Kao posledica se javlja pojačana mišićna aktivnost u vidu grčeva i povećan mišićni tonus. Simptomi se najpre javljaju na mišiću maseteru koji učestvuje u žvakanju u vidu povišenog tonusa i grča ovog mišića-trizmus. Zatim sledi ukočenost vrata i mišića leđa. Usled grča mišića lica javlja se sardonični (iskeženi) osmeh. Postoje i problemi sa gutanjem, ili sa disanjem ukoliko dođe do grča mišića grkljana ili dijafragme. Na kraju dolazi do toničnih kontrakcije celokupne muskulature trupa. Usled siline mišićnih kontrakcija može doći do istezanja i pucanja tetiva, preloma kostiju... Telesna temperatura obolelih je takođe povišena, krvni pritisak može biti povišen i mogu se javiti poremećaji rada srca. Često dovodi do letalnog ishoda.

IZVORNA PORUKA: rain
Ranu treba dobro očistiti i ne dozvoliti da se zatvori dok ne dode
do zaceljenja ispod površine kože. Pažljivo pranje sapunom i vodom,
vodonik peroksidom, itd. uklanja opasnost od infekcije tetanusom.

Da je to tako jednostavno, niko od toga verovatno ne bi umro. A umire. Sad mi dete spava u sobi gde su mi podaci o stopi umiranja od toga za Srbiju i Vojvodinu, ali napisaću sutra.

Izvinjavam se što je ovo off, ali bila sam isprovocirana.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu rain)
Direktna veza do poruke: 16
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here