Zdrava ishrana vrlo je značajan deo trudnoće. Ako se vi u trudnoći zdravo hranite, i vaše dete u stomaku živeti će zdravo.
Zdrava ishrana vrlo je značajan deo trudnoće. Ako se vi u trudnoći zdravo hranite, i vaše dete u stomaku živeti će zdravo. Iako se velikom broju trudnica u tom periodu ukus za hranu promeni i često požele neku određenu vrstu hrane, postoje neka pravila za zdravu ishranu koja vam mogu pomoći. Naime, u toku trudnoće potrošnja se određenih hranjivih sastojaka u telu poveća i zato je potrebno da ih u tom periodu sa hranom unesemo što više.
Folna kiselina vrlo je važna već na samom početku trudnoće. Najbolje je da preparate sa folnom kiselinom uzimate već nekoliko meseci pre zatrudnjenja. Možete je uzimati u obliku tableta koje dobijete u apoteci, a možete je naći i u tamnozelenom povrću. Nedostatak folne kiseline može dovesti čak i do pobačaja, prevremenog odvajanja placente i manje težine novorođenčeta.
U tom periodu obavezna je i kontrola gvožđa, jer ga tada telo troši dvaput više nego obično. Nedostatak gvožđa često je povezan sa neprilagođenom težinom u trudnoći. Gvožđe kojeg dobijemo iz hrane životinjskog porekla ima prednost pred onim biljnog porekla. Usprkos tome je bolje, ako ipak dođe do nedostatka gvožđa, da ga nadoknadimo tabletama, nego da pojedemo dvaput više mesa.
A kako je s vegetarijanstvom za vreme trudnoće? Žene koje su bile vegetarijanke pre trudnoće, moraju se pobrinuti da dobiju dovoljno sastojaka koji će nadoknaditi hranjive sastojke koji se nalaze u mesu. Preporučuje se da u ishranu uključe dovoljno mlečnih proizvoda, a za nadoknađivanje vitamina B12 treba izabrati kombinaciju tog vitamina i folne kiseline. Pri potpunom odricanju hrane životinjskog porekla (jaja, mleko i mlečni proizvodi), žena može štetiti razvoju deteta, zato je bolje da se u trudnoći odrekne potpunog vegetarijanstva.
Kalcijum i vitamin D važni su za formiranje kostiju i za rast embriona. Najbolje je da nabavite dodatan kalcijum u obliku tableta. Ako dođe do nedostatka kalcijuma u telu za vreme trudnoće, dete će crpsti kalcijum koji bi inače pripadao vama. Kao posledica toga može kasnije doći do problema sa zubima i osteoporozom. Voće i povrće – probajte ih konzumirati u najmanje 3 dnevna obroka. Odličan su izvor vitamina A i C. Vitamin C koji se nalazi u brokulama, kupusu, paprici, krompiru, španaću, grašku, paradajzu, narandžama, dinjama, grejpfrutu, pomaže telu pri apsorpciji gvožđa iz hrane. Zelena paprika, šargarepa, krompir i brokule će sa zalihama vitamina A pripomoći rasti vaših i detetovih zdravih ćelija.
I na kraju – koliko hrane treba ženskom telu u trudnoći da ne bude ni previše ni premalo, tj. da bude dovoljno za dečji razvoj? Lekari preporučuju da količina hrane u prva 3 meseca bude ista kao pre trudnoće. Naime, tada embrionu za opstanak i razvoj treba minimalna količina energije. U četvrtom mesecu preporučuje se da povećate unos energije za 200 - 300 kilo kalorija.- kcal. Glad, koja će se pojaviti u tom kasnijem periodu, možete utoliti malim obrocima između glavnih obroka. Pažnja, mali obroci nisu pola vrećice čipsa, tortice ili grickanje čokolade! Zbog prevelike težine za vreme trudnoće može doći do previsokog pritiska, trudničkog dijabetesa i drugih komplikacija u trudnoći.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
12
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
9
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
5
Pol deteta na osnovu oblika stomaka i drugog?
Može li se na osnovu oblika trudničkog stomaka ili nečeg drugog odrediti pol deteta? Imate stomak u obliku lopte, gadne ...
5