|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Vakcina jeste najbolja zaštita od malih boginja, ali JEDNA PROSTA STVAR može da prepolovi rizik

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 28.1.2018
Vakcina protiv malih boginja najbolja je zaštita, ali je u odbrani od ovog opasnog virusa, kao i mnogih drugih, jedna obična, rutinska stvar takođe mnogo važna - pranje ruku!
Ključne reči:

image
/11


- Ne moramo ni naglašavati da je vakcina sama po sebi najznačajnija mera zaštite. Poželjno je i korišćenje maski za lice, što u najvećoj meri važi za one koji su najviše izloženi - na zdravstvene radnike i oni koji dolaze u kontakt sa obolelima. Kada su kapljične infekcije u pitanju, veliki procenat obolelih zarazi se kontaktom, preko ruku ili predmeta.

Stoga, učestalo i temeljno pranje ruku može da prepolovi rizik – kaže Srđa Janković, imunolog Dečje klinike u Tiršovoj.

On dodaje i da je posebno važno pranje ruku nakon potencijalnog kontakta sa izvorima zaraze.

- Ne postoji zvanično vreme koje je "propisano" za pranje ruku, bitno ih je temeljno oprati kako bi se uklonili patogeni mikroorganizmi, ali presudnu ulogu ima učestalost higijenskih navika – navodi on.

Zbog epidemije malih boginja, infekcije su trenutno u žiži interesovanja, a kako bismo se zaštitili od njih potrebno je koristiti sve dostupne mere.

Virus malih boginja prenosi se kapljično, ali kapljice neretko završe na rukama, objašnjava doktor.

Međutim, kada je higijena uopšte u pitanju, ne valja ni preterivati, navodi dr Janković, jer previše čistoće može da stvori problem u organizmu, koji ima svoju određenu mikrofloru, odnosno bakterije koje nisu štetne, i kojima je tu "mesto". Začuđujuće neutemeljena navika među stanovništvom jeste pranje ruku nakon toaleta.

Pranje ruku je od izuzetne važnosti i kada nije "sezona" virusa. Osim respiratornih infekcija postoje i crevne, a one se u velikoj meri šire preko neopranih ruku nakon korišćenja toaleta.

- Pranjem ruku se čak i respiratorne infekcije manje prenose, a kamoli crevne – naglašava Janković.

Jedna od bolesti koje se prenose prenosi prljavim rukama jeste zarazna žutica, odnosno hepatitis tipa A, kao i salmoneloza i dizenterija, koje se na prvom mestu ovako prenose. Spisak bolesti koje se povezuju sa ovim načinom prenošenja se tu ne zaustavlja.

On još jednom ističe da bi i u higijeni trebalo da postoji mera, ali to nikako ne isključuje pranje ruku.

 

Izvor: blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Osmoro dece dobilo dinamičke proteze
Na konferenciji organizovanoj 11. decembra, u restoranu Barell house u Beogradu, predstavljeni su rezultati akcije Da sv...
5
Po jedna biljka za svako dete
Kroz gajenje biljaka deca uče kako da se ophode prema svetu oko sebe. Vredi znati da postoje biljke koje dete treba da i...
3
Majčino mleko se koristi za lečenje raka
Majčino mleko počelo je da se koristi kao lek protiv raka nakon što su naučnici u Švedskoj slučajno otkrili da sadrži sa...
3
DONIRANI DERMOSKOPI ZA DESET ZDRAVSTVENIH ...
Trenutna statistika ukazuje da se u Srbiji godišnje dijagnostikuje oko 7000 slučajeva raznih oblika raka kože, od kojih ...
3





COGNITIVA: Povećajte snagu mozga!
Idemo u teretanu da jačamo mišiće. Trčimo i planinarimo da bismo bili izdržljiviji. Vodimo računa šta jedemo, da bismo b...
Kako se menja ciklus nakon 40. godine?
U našim srednjim i kasnim 40-im, menstrualni ciklus je podložan promenama.



Anketa

Тежина током трудноће.
пеперутка16

Да ли сте се угојили током порођаја? Колико?

Click Here