Beba koja prirodno i lako uživa u majčinom zagrljaju dok sisa, idealna je slika kada se spomene dojenje. Ali za mnoge mame, čak i one koje uspešno doje početak nije bio ni blizu bajke – više je ličio na hod po mukama.
Na žalost, mnoge mame se susretnu sa problemima na početku i brzo odustanu od dojenja. Udruženje RODITELJ radi na promociji dojenja, informisanju i savetovanju o prednostima prirodne ishrane.
Smatramo da žene tek kada imaju sve potrebne informacije, mogu da donesu ispravnu odluku oko dojenja. Prenosimo vam najčešća pitanja i dileme u vezi dojenja do kojih se došlo kroz savetodavne aktivnosti – onlajn savetovalište i projekat Vršnjačkog savetovališta Udruženja “Roditeljski info centar”.
PROČITAJ JOŠ: Činjenice o dojenju koje je dobro imati na umu
Drage trudnice, u našim bolnicama nije svuda zaživela praksa da se beba stavi majci na grudi odmah ili najkasnije nekoliko sati po rođenju. To uvećava šanse za dobar početak, jer beba odmah „vežba“ dojenje i dobija kolostrum, najvažnije prvo mleko. Ako babice to same ne učine, slobodno tražite da vam bebu stave na grudi. Budite „dosadni“, stalno zahtevajte pomoć, objašnjenje, to im je posao. Prvih dana luči se kolostrum, mala količina žutog, hranljivog mleka. „Pravo“ mleko krene obično treći ili četvrti dan. Najveći neprijatelj proizvodnje mleka je stres, često majke zbog brige i napetosti blokiraju otpuštanje mleka (tzv “let daun“) pa izgleda da u dojkama nema ničega.
MLEKO NE NESTAJE PREKO NOĆI!
Šta raditi ako mleko ne kreće?
- Ukoliko vam mleko ne krene a imate i povišenu temperaturu, bolove, tražite da vas pregleda lekar možda je u materici zaostao deo posteljice, što je veoma opasno. Telo dobija signale da ste još trudni pa se mleko ne prozivodi.
- Unosite više tečnosti. Porođaj je iscrpljujuć za organizam, potrebno je vreme da se oporavi. Manite se priče da ako unosite vodu ostaće vam stomak, jer to jednostavno nije tačno.
- Beba je stimulator dojenja, stavljajte je što češće na grudi, jer svako popijeno mleko stimuliše stvaranje novog. Osim toga, bebi je veoma potrebna vaša dojka i kao uteha.
- Ručna pumpa za izmlazanje mleka moze da bude od pomoći. Prvih dana dok se stimuliše proizvodnja, izmedju podoja možete pumpati mleko. Tako izmlazano mleko možete dati bebi kasnije da popije (kašičicom ili šoljom) ili ga zamrznuti.
PROČITAJ JOŠ: VIDEO - Kako i kada se stvara mleko u dojkama?
Beba koja ne dobija dovoljno mleka:
- Ne napreduje dovoljno u težini.
- Izgleda bledo, mlitavo, tonus mišića nije zadovoljavajući.
- Nervozna je, često plače (mada to ne mora biti razlog plaču).
- Nema dovoljan broj stolica, manje od 5 prvih nedelja zivota, ili su zelene, bez sadrzaja.
- Nema dovoljno mokrih pelena, ili je urin zut, koncentrovan.
- Beba često sisa nastojeći da uzme dovoljnu količinu mleka(mada uzrok može da bude i potreba za vašom blizinom, smirivanje grčeva ili kroz skok u razvoju kada je stvarno potrebno više mleka).
Koji su uzroci nedovoljnog napredovanja?
Pre nego posegnete za flašicom, razmislite o mogućim uzrocima problema. Ishitreno dodavanje adaptiranog mleka ponekad vodi ka prestanku dojenja. (Ako isprobate sve savete i nema uspeha, u dogovoru sa pedijatrom uvedite i dohranu)
- Ne hranite bebu dovoljno često. “Batalite“ hranjenje „po satnici“, za 24 sata beba može da ima 8-12 podoja (ovo važi za prve nedelje i čak mesece života). Pitajte pedijatra da li da budite bebu ako spava duže od 3-4 sata, jer one tako štede energiju, pa se može desiti da “dobra beba koja mnogo spava” u stvari gladna beba!!!!
- Ne ispraznite dojke pri svakom obroku. Beba treba da sisa bar 10 minuta svaku dojku da bi stigla do gušćeg, hranljivijeg mleka od kojeg više napreduje.
- Beba je lenja ili neefikasno sisa (zbog prevremenog rođenja, bolesti). Manje efikasno sisanje, manje mleka se proizvede I beba ne napreduje dobro.
- Beba još nije naučila da koordiniše mišiće potrebne za sisanje.
- Imate ragade i bolne bradavice, ili infekciju dojki. Ovo može da smanji učestalost dojenja, želju za podojem. Nekome mogu pomoći veštačke bradavice ali ih treba obazrivo koristiti da se beba ne bi navikla na njih
- Beba ne izbaci vazduh iz želuca. Ako ne podrigne, vazduh ostane u njenom stomačiću i izaziva nelagodnost. Bebu možete podizati da podrigne i u toku podoja.
PROČITAJ JOŠ: Podgrevanje maminog (humanog) mleka
Kako podstaći “fabriku” mleka?
- Dojite što češće! Uobročavanje ostavite za mesece kad bebi mleko ne bude jedina hrana. Mamino mleko je lako svarljivo i beba brzo ogladni. A sto više sisa, više će se mleka praviti. U porodilištu zahtevajte da se beba ne dohranjuje, naročito pred podoj, jer ako pokušavate da nahranite situ bebu, izgubićete najvažnije za dojenje – SAMOPOUZDANJE.
- Bejbi frendli – iako će mnoge mame imati potrebu da se posle napornog porođaja odmore, ako beba nije sa vama donosiće vam je na tri sata, najčešće kad nije gladna, pa umanjujete šanse za dobar početak (to naravno ne znači da nećete dojiti).
- Dajte sebi vremena. Mleko neće krenuti odmah, nemojte paničiti jer ćete time blokirati otpuštanje mleka. Ovo se naročito odnosi na mame sa pospanijim bebama, koje imaju fiziolosku zuticu, ili ako su mame imale dug porodjaj ili se porodile carskim rezom.
- Pred podoj popijte čašu toplog napitka, opustite se i udobno smestite. Ovo može biti veoma važno, jer ako sedate nakrivo zbog epiziotomijei, teško da će mleko krenuti jer ste napeti i nervozni.
- Isprobajte više položaja i tehnika dojenja pa vidite koja najvise odgovara vama i bebi.
- Kod dojenja “let down” ili otpuštanje mleka je najvažnija stvar i od njega u mnogome zavisi uspešnost dojenja. Mame kojima mleko slabije kreće, treba da se opuste ili zamišljaju kako mleko teče iz grudi. Mogu tražiti oksitocin sprej, sastojak koji luči naš mozak dok dojimo i izaziva otpustanje mleka.
- Pre, posle i između podoja možete masirati grudi, to je veoma blagotvorno, razbija čvoriće u mlečnim kanalima, sprečava mastitis, pomaže otpuštanje mleka i čini da beba dobije i masnije mleko. Tražite od babice ili patronažne sestre da vam pokaže kako da masirate grudi.
- Ukoliko dobijete visoku temperaturu, osetite čvoriće u dojci, možete dobiti mastitis i treba da se javite lekaru. Zapušteni mastitis može dovesti do gnojnog apcesa u dojci, a onda je osim problema sa dojenjem i čak prestanka često neophodna i hirurska intervencija.
Angelina Radulović
Udruženje RODITELJ
PROČITAJ JOŠ: Dojenje - biljke koje podstiču proizvodnju mleka
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Pravila za bezbedan san
Bebama ne treba mnogo da bi bezbedno spavale: dušek, krevetac, vazduh bez dima i niža temperatura u sobi. Svi ovi činioc...
4
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
4
Majske bebe izrastaju u iskrene i brižne l...
Ako imate bebu rođenu u maju ili je očekujete, pogledajte koje su osobine koje možete očekivati kod svog mališana u godi...
4
Praktična i zdrava užina tokom aktivnih su...
Za više uživanja u prirodi i svežem vazduhu, važan faktor je i odabir zdravih i kvalitetnih alternativa u odnosu na hran...
4