Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Dobar raspored obaveza i organizacija pomoći će vam da sve obavite na vreme i sačuvate se od stresa.
1. NEKA VAM TORBA SA NAJNEOPHODNIJIM STVARIMA UVEK BUDE SPREMNA
Neka vam torba sa pelenama uvek bude puna. U njoj treba da bude više pelena, dodatne vlažne maramice i puder, igračkica, cucla, rezervna presvlaka. Kada u žurbi izlazite iz kuće, ubacite samo flašicu i grickalice i spremni ste, bez pakovanja i razmišljanja da li ste nešto zaboravili. Za svaki slučaj kada se vratite zamenite stvari iz torbe koje ste potrošili.
2. ČIM SE SETITE, ZAPIŠITE!
Kada vam na pamet padnu stvari koje morate da zapamtite, uzmite planer koji uvek nosite sa sobom, mobilni telefon ili parče papira koje nikako da izbacite iz torbe i odmah to zapišite. Napravite male liste, kako biste izbegli stres bar zbog svih tih sitnica.
3. PRIPREMITE SE UVEČE
Ukoliko planirate put ili izlet, ali i ako samo treba da spakujete dete za obdanište, potrudite se da sa pakovanjem završite čim uspavate mališana. Ovako nećete biti ni premoreni, ni u žurbi, moćićete na miru da se koncentrišete da nešto ne zaboravite.
4. DELEGIRAJTE OBAVEZE
Ukoliko imate nešto da obavite, a ne smatrate da to može da uradi niko od porodice ili prijatelja, dajte zadatak mužu. Ako smatrate da nešto zaista morate da obavite sami, zadužite nekoga da brine o detetu, a vi mirno završite tu obavezu. Važno je da se uvek kada pritisak postane prevelik setite da vaše dete ima tatu, bake i deke, kumove i kume, tetke...
5. RASPOREDITE IGRAČKE
Nabavite korpe u kojima ćete držati igračke i stavite ih u dečiju sobu, dnevnu sobu, u kola, neka ih bude svuda gde dete provodi vreme.
Tako su vam igračke uvek pri ruci i imaju svoje mesto.
Korpa sa igračkama koja stoji u kolima, posebno je praktična jer dete može da se zabavlja tokom dužih vožnji, ali i ako u poslednjem trenutku ostavite mališane kod bake i deke da prespavaju. Naučite decu da nakon igre, vraćaju igračke na mesto!
6. NAPRAVITE RUTINU I ZA SEBE I ZA DETE
I vama i malom detetu u ovim fazama potrebno je da imate rutinu koja će vam pomoći da lakše pregurate dan. Neka vaše rutine budu sinhronizovane, jer ćete tako jedno drugo podsećati šta je sledeće na redu. Napravite mali raspored dnevnih obaveza, tipa sređivanje kreveta, sklanjanje igračaka, rasklanjanje sudova, veša- deca će uživati pomagajući, naučiće se nekim obavezama kroz igru, a vi ćete uživati u svakodnevno sređenoj kući.
7. NE BACAJTE
Ako svakoga dana spremate jedan obrok, nema potrebe da se sa time bakćete dva puta.
Potrudite se da napraviti malo više hrane za ručak, pa ovim ostacima dodajte još ponešto poput salate ili pirea, i neka vam to bude večera. Ili kada već rešite da kuvate i dan provedete u kuhinji, onda spremite nekoliko jela koja mogu da se zalede, stavite ih u zamrzivač i narednih par dana ste mirni.
8. POSVETITE VREME SEBI
Ovo nije sebično, naprotiv,ako date sebi malo vremena da se opustite, imate priliku da se nanovo fokusirate i da se osvežite.
Ovako ćete imati snage i volje da budete bolja majka, bolja supruga, bolja prijateljica.
Na kraju kraja, i Super mami je s' vremena na vreme potrebno malo relaksacije!
Izvor: Žena Blic
Када имати још једно дете?
Admin
Идеална разлика између браће и сестара.