|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Rast ploda po nedeljama, 1. tromesečje

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 26.9.2023
Znate da ste trudni, ali u suštini ne znate šta se dešava u vašem telu? Ovaj tekst će pokušati da vam objasni šta se odigrava u vama i kako se vaš plod razvija u prvom tromesečju.

image
U 12. nedelji trudnoće, dužina deteta je oko 5,5 cm, a težina oko 15 grama. Foto: Freepik.com
/11


Od začeća do 4. nedelje
Ukoliko imate redovne menstrualne cikluse, 14-og dana vašeg ciklusa se iz jednog od vaših jajnika odvaja zrela jajna ćelija. Ukoliko ne dođe do oplodnje jajne ćelije u narednih 24 sata koliko ona živi, ona zajedno sa krvlju i sluzokožom izlazi sa sledećom menstruacijom. Međutim, ukoliko spermatozoid uspe da uđe u jajnu ćeliju, dolazi do oplodnje, i oplođena jajna ćelija kreće niz jajovod u matericu. U odebljanu sluzokožu materice se jajašce usađuje oko treće nedelje.
 

 

Od 5. do 6. nedelje

U ovom periodu plod je dužine oko 6 mm, veličine koštice jabuke.
Embrionu se razvijaju mozak, kičma i centralni nervni sistem. Uočava se početak probavnog sistema, usta i vilice, razvijaju se želudac i grudni koš. Vidi se srce, koje krajem 5. nedelje počinje da kuca. Formira se krvotok i udubljenja na glavi za oči i uši.


7. nedelja

Embrion je dužine oko 1,3 cm, veličine manjeg zrna grožđa.
Glava je velika i naginje se na grudi, dolazi do oblikovanja lica, oči su još uvek sklopljene, smeštene sa strane, ali se vidi crni pigment ispod kože koja prekriva oči. Ruke i noge su jasno prepoznatljive, sa vrhovima od kojih će se razviti prsti. Srce počinje da pumpa krv po telu embriona, pojavljuju se konture nervnog sistema i razvijaju se koštane ćelije. Embrion za sada ima pluća, creva, jetru, bubrege i unutrašnje polne organe koji još nisu potpuno formirani.


8. nedelja
Embrion se sada može nazvati fetusom (što znači „mališan“). On je sada dugačak 2 cm, težak 1 gram, veličine je jagode. Svi unutrašnji organi su razvijeni, u jednostavnom obliku. Lice može da se raspoznaje (vrh nosa, nozdrve, vilice su spojene da oblikuju usta, jezik). Stvaraju se unutrašnji delovi uha (odgovorni za ravnotežu i sluh), prsti ruku i nogu se mogu bolje raspoznati, kao i ramena, laktovi, kukovi i kolena.


12. nedelja
Dužina deteta je oko 5,5 cm, a težina oko 15 grama.
Svi unutrašnji organi su formirani i većina njih funkcioniše, očni kapci su oblikovani i prekrivaju oči, dete ima ušne resice, formirani su udovi sa prstima, mišići se i dalje razvijaju pa se dete mnogo više mrda. Otvara i zatvara usta, guta tečnost oko sebe. Može da mokri.


 
 Starost ploda
 Ocenjena dužina* Ocenjena težina*
 5 - 6
 6 mm
 
7 1,3 cm
 
8 2 cm
 1 g
12 5,5 cm
 15 g
 * podaci se razlikuju od izvora do izvora zbog različitih metoda merenja
 
 
Interesuje vas kako se razvija i raste dete, šta se dešava sa trudnicom i o čemu razmišlja budući tata? Ringerajin kalendar trudnoće vodi vas iz nedelje u nedelju kroz trudnoću.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Magnezijum za zdravu trudnoću i zdrav razv...
Reč je o elementu koji učestvuje u razvoju kostiju i zuba, normalnom funkcionisanju nervnog sistema i mišića. Budući da ...
6
Kakve vežbe su bezbedne u trudnoći
Trudnoća i vežbanje nisu reči koje se baš često koriste u tandemu, ali vežbanje je zaista dobro za trudnice. Naravno, ne...
6
Matične ćelije lek sadašnjosti i budućnosti
Matične ćelije, prirodni rezervoar za obnovu ćelija i tkiva u organizmu, više od šest decenija koriste se za lečenje mn...
5
Koliko često beba u stomaku treba da se po...
Bebe uglavnom imaju svoje obrasce kretanja koji često nisu usklađeni sa mamom, tako da kada mama pokuša da odmori noću b...
5





Zna li beba u stomaku šta mama jede?
Tečnost u kojoj bebe plutaju pravi je koktel različitih ukusa i dok čekaju vreme kad će izaći u svet, one možda tako uče...
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...



Anketa

Прање гузе.
пеперутка16

Да ли ваш муж пресвлачи детету одећу, мислим на прање гузе и мењање пелена?

Click Here