|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 17:10:17   
blue81
Sam trud je meni dovoljan user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 151
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 20:24:35   
blue81
Ovo pise u nalazu " oba ovarija se prikazu uredne velicine mikrocisticne gradje" user posted image
Pa ako neko ima slicnu dijagnozu neka mi malo docara user posted image

(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 152
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 20:41:56   
Daca88

IZVORNA PORUKA: blue81

Ovo pise u nalazu " oba ovarija se prikazu uredne velicine mikrocisticne gradje" user posted image
Pa ako neko ima slicnu dijagnozu neka mi malo docara user posted image


Ako su uredne velicine,nisu uvecani,ne bole te,mislim da je ok.Mikrocisticni jajnici su mali folikuli i to je ok u reproduktivnom dobu.Meni je dr.rekao da su to maili folikuli koji cekaju da porastu.Svakog meseca bude jedan vodeci folikul koji pukne tokom ovulacije.Ako ne pukne,onda moze da nastane problem jer nastavi da raste i pretvori se u cistu,ali kako citam to nije slucaj kod tebe.Dok su policisticni jajnici nesto drugo,oni se lece,i oni mogu praviti smetnje tipa masna kosa,opadanje kose,akne,bubuljice,masna ili suva koza lica,neuredni i produzeni menstrualni ciklusi,bolne i obilne menstruacije,pojacana maljavost,problemi sa hormonima,problemi sa zacecem.Ja sam imala i mikrocisticne jajnike i policisticne.Ova druga vrsta je komplikovanija.Mada sam ja imala problema i sa mikrocisticnim jer folikuli nisu pucali nego su stvarali ciste,ali ako je kod tebe sve ok i nemas drugih problema bice sve u redu.Da li imas uredne cikluse,na koliko dana,da li koristis neku kontracepciju ili radis na bebici.Ovo pitam zato jer kontracepcija moze pomoci kod mikrocisticnih jajnika da malo regulise hormone,a kod policisticnih jajnika i cisti na jajniku kazu da zatrudnjivanje pozitivno deluje.

_____________________________

ovom prolaznom svetu,mi smo samo osobe vise,
a jedno drugom,mi smo citav svet!

(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 153
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 20:44:23   
cipiripi
bravo Daco za objasnjenje user posted image user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Daca88)
Direktna veza do poruke: 154
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 20:51:02   
blue81
Prije svega hvala na objasnjenjuuser posted image
Ciklusi su mi na 21 dan   ( sto je vec samo po sebi problem) i redovni su ako to nesto znaci , cupava sam ko majmunuser posted image
a za hormone nemam pojma to tek treba da radim ( konacno se neko smilovo da me posalje na pregleduser posted image . Pila sam logest ali mi nije nista pomogao tako ostaje da se vidi kad uradim hormone sta dalje.

(odgovor članu Daca88)
Direktna veza do poruke: 155
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:05:00   
bluka
IZVORNA PORUKA: blue81

konacno se neko smilovo da me posalje na pregleduser posted image



off topic, to je ona doktorica iz preporuke?

(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 156
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:08:23   
blue81
Jest draga i sve je tacno sto si rekla user posted image
Ja se stalno zahvaljujem tako da ne zamjerite jako mi je cudno da nepoznati ljudi su prije spremni pomoci nego poznati
Hvala sugradjanko user posted image

(odgovor članu bluka)
Direktna veza do poruke: 157
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:12:38   
bluka
nema na čemu i drugi put.
to smo da pomognemo jedni drugima.user posted image

(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 158
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:15:49   
pepino
Ola bluka,kako si mi?Ima li sta novo kod tebe,jesi li se narucila kod doticne doktorice?

(odgovor članu bluka)
Direktna veza do poruke: 159
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:20:08   
bluka
nije prava tema al' još ne znam gdje pripadamuser posted image .

pa ukratko, ok sam, zvala da zakažem još prošli mjesec, pa čekam iduću sedmicu, taman oko ovulacije.


(odgovor članu pepino)
Direktna veza do poruke: 160
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:22:12   
blue81
Ne znam ni ja user posted image a da idemo na onaj sto se kao dogovara neka kafa u BL pa da se tamo dopisujemo?

(odgovor članu bluka)
Direktna veza do poruke: 161
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:30:51   
bluka
javljaj se u odgovarajuće teme a ja ću da te jurim po rr user posted image .

a ovo prethodno, mislila sam na temu o problemima sa zatrudnjivanjem, ne ide al' nema odgovora zašto, sad čekam instrukcije od nove dr.

(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 162
   RE: Policistični jajnici
10.3.2010 21:43:45   
blue81
Shvatila sam sta si napisala a ni sama ne znam gdje pripadam user posted image pa sam ono i napisala
ma nacemo se na nekoj od tema user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu bluka)
Direktna veza do poruke: 163
   RE: Policistični jajnici
14.3.2010 20:40:35   
cipiripi
Janci i ostale devojke...nasla sam nesto korisno...


Koje testove je potrebno učiniti kod sumnje na PCOS?
Dijagnostika i liječenje sindroma provodi se u suradnji endokrinologa (specijaliste za hormonalne poremećaje), ginekologa (specijaliste za bolesti ženskih reproduktivnih organa) i dermatologa (specijaliste za kožne bolesti).
Obično se djevojka javi na pregled ginekologu zbog poremećaja menstruacijskog ciklusa, ili dermatologu zbog akni. Nakon osnovnog pregleda liječnik će ih uputiti na pregled hormonskog statusa i pregled kod interniste - endokrinologa. Kod svih pacijentica potrebno je odrediti razinu spolnih hormona ili tzv. bazalni hormonski status. Naziva se "bazalni" jer je vrijeme u koje se pretraga radi (3.-5. dan ciklusa) početak ciklusa, u kojoj još uvijek na neki način "miruje" funkcija jajnika (bazalna funkcija jajnika). U ovo vrijeme određuju se: folikulostimulirajući hormon (FSH), luteinizirajući hormon (LH), testosteron, prolaktin, androstendion, DHEAS, estradiol, TSH (hormon koji stimulira štitnjaču (evtl. još T3, T4), Potom potrebno je obaviti test opterećenja glukozom (OGTT), razinu inzulina prije i nakon OGTT, te vaginalni collor Doppler (pregled ultrazvučnom sondom koja se uvodi u rodnicu) u prvoj fazi ciklusa.
Nakon svih prikupljenih nalaza liječnik će odrediti terapiju.
Hormonske vrijednosti pokazuju značajne razlike kod bolesnica s PCOS i nepravilnim ciklusima. U odnosu na razinu inzulina razlikuje se skupina pacijentica s urednom razinom inzulina i skupina pacijentica s povišenom razinom inzulina.

Liječenje PCOS

Liječenje sindroma je vrlo individualno, što ovisi o dobi bolesnice, poremećaju ciklusa, razini inzulina, pretilosti, želji za trudnoćom itd.
Ako su bolesnice povećane tjelesne težine svakako je dobro riješiti se prekomjernih kilograma jer se mnogi simptomi znatno poprave nakon reguliranja tjelesne težine.
Čak i kod normalne tjelesne težine dobro je smanjiti unos ugljikohidrata i umjereno vježbati. Sindrom policističnih jajnika ne može se u potpunosti izliječiti već samo "držati pod kontrolom".

Liječenje primarno ovisi da li bolesnica želi trudnoću ili ne.

U slučaju da bolesnica ne želi trudnoću a ima problema s pojačanom dlakavošću i aknama uspješna je terapija s kontracepcijskim tabletama koje sadrže tzv. antiandrogene kao što je npr. ciproteronacetat. Vezanjem na testosteronski receptor sprečava se djelovanje muških hormona. S druge strane sve kontracepcijske tablete smanjuju djelovanje jajnika inhibirajući hipofizu pa ih je i s te strane dobro uzimati u sindromu policističnih jajnika. Svakako da treba poštivati sve mjere opreza kao i kontraindikacije kod primjene kontracepcijskih tableta. Terapiju treba provoditi barem 6 mjeseci da bi se vidio određeni rezultat. Uspješna je kod umjerene dlakavosti. Pojačana dlakavost često se ne može riješiti u potpunosti pa se uz terapiju savjetuje i kozmetičko uklanjanje dlačica (depilacija, epilacija).Akne se moraju liječiti u suradnji s dermatologom (vidi. Akne)
U slučaju da bolesnica želi trudnoću, nema ovulacije ili ima rijetke ovulacije i produžene cikluse potrebno je potaknuti ovulaciju. Najbolji rezultati postižu se klomifen citratom. Pod kontrolom ginekologa, ultrazvukom se prati rast folikula i određuje vrijeme ovulacije te savjetuje ciljani odnos.
Ukoliko je prisutna povišena razina inzulina i poremećena tolerancija glukoze dobri rezultati postižu se primjenom metformina uz dobro reguliranu dijetu i tjelovježbu. Liječenje metforminom treba provoditi uz nadzor specijaliste endokrinologa.
Kirurško liječenje
Drilling je također simptomatska, ali operativna metoda, prilikom koje se otvaraju sitni folikuli jajnika i smanjuje, odnosno prekida njihova funkcija (stvaranje muških spolnih hormona). Djelotvornost je nažalost također privremena.



izvor: kutak formotion - hvala Nabla user posted image


< Poruku je uredio cipiripi -- 14.3.2010 20:41:21 >


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 164
   RE: Policistični jajnici
14.3.2010 20:43:50   
cipiripi
Koje krvne pretrage treba uraditi da bi se dijagnosticirao PCOS?
Većina krvnih pretraga koje treba uraditi su kako za postavljanje dijagnoze tako i za isključivanje PCOS-a, ali postoji nekoliko dodatnih testova na inzulinsku neosjetljivost koje trebadodati, kao i promatranje kolesterola, kako bi se procijenio zdravstveni status, zbog mogućih rizika povezanih sa PCOS-om. Dobre osnovne pretrage bi trebale uključivati:
  • pretraga lipida i biokemijska pretraga nakon posta
  • 2-satni OGTT sa razinom inzulina (test podnošenja glukoze)
  • odnos LH:FSH
  • totalni testosteron
  • DHEAS
  • androstenedioni
  • prolaktin
  • TSH


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 165
   RE: Policistični jajnici
14.3.2010 21:53:59   
janci
Cipi, hvala ti!user posted image user posted image user posted image Ove informacije su dragocene. 

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 166
   RE: Policistični jajnici
14.3.2010 22:00:18   
cipiripi
user posted image user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu janci)
Direktna veza do poruke: 167
   RE: Policistični jajnici
17.3.2010 12:28:16   
boje
drage moje trudilice, nisam se vec jako dugo javljala.....ne znam vise iz kojih razloga....nadam se da mi oprastate.redovno vas pratim, ali ne pisem nista.
nedavno sam bila na jednodnevnoj dijagnostici i rezultati su dobri sto se tice materice i jajovoda, ali za jajnike mi pise da su policisticni(sto sam vec znala) i bez skorih ovulacija. dr mi je savetovala 6 meseci da probamo prirodno, pa ako ne uspe na jos jednu inseminaciju (do sad sam ih imala 2), pa ako ni to ne uspe onda na vto.Nisam mogla ni da sanjam da su mi toliki problem pcos.
prepisala mi je glukofaz (metformin). da li je neka od vas pila glukofaz i da li je to pomoglo da user posted image ?

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 168
   RE: Policistični jajnici
17.3.2010 12:39:04   
blue81
Hvala Cipi na informacijama user posted image user posted image user posted image
Ti si nasa enciklopedija  user posted image user posted image user posted image

user posted image

(odgovor članu boje)
Direktna veza do poruke: 169
   RE: Policistični jajnici
17.3.2010 13:01:58   
cipiripi
Boje, a kakav ti je secer?

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu blue81)
Direktna veza do poruke: 170
   RE: Policistični jajnici
19.3.2010 12:58:27   
boje
nesto me zeza net pa ti zato nisam odmah odgovorila. secer sam radila neposredno pred jednodnevnu dijagnostiku i u granicama je normale (ne znam sad tacno koliko), ali sam u oktobru radila ogtt i rezultati su bili dobri (1. vadjenje krvi 4, drugo pod opterecenjem 6,4, trece 5,4 i cetvrto 5,3). ja sam i te rezultate nosila kod dr koja radi u genesisu i ona mi je rekla da mi je rezultat odlican.
ja nemam klasicne simptome kao mnoge devojke sa pcos (maljavost, visak kg...).posle stimulacija klomifenom i dve inseminacije prosle godine,fsh i lh su bukvalno katastrofa.zadnju inseminaciju sam radila u novembru, a u febraru sam radila hormone (otprilike fsh 9,7, a lh 14,8- uglavnom katastrofa).
pocela sam glukofaz da pijem u februaru i to na predlog dr koja mi je radila jednodnevnu dijagnostiku.
prosli mesec sam pila macinu travu i mislim da sam ipak negde odreagovala posto sam imala nesvakidasnju reakciju.
nadam se da ce mi nesto od svega ovog pomoci da ostvarimuser posted image . ljubim vas sve

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 171
   RE: Policistični jajnici
19.3.2010 19:40:19   
janci
Boje user posted image user posted image user posted image
Nisam do sada radila ogtt, a znam da bih morala. Koliko sam shvatila to mogu da uradim kad god zelim, tj. nije vezano za ciklus. Cekam da dobijem pa da odradim hormonski status, a strah me je kakvi ce rezultati biti. Prosli put mi je bio visok LH i znam da to stvara problem i ne dolazi do ovulacije. Jako mi je zao sto nismo ranije krenuli da se borimo sa sterilitetom. Uvek smo bili misljenja da ce se mozda desiti prirodnim putem.

(odgovor članu boje)
Direktna veza do poruke: 172
   RE: Policistični jajnici
22.3.2010 18:53:51   
boje
jaoooo draga moja i ja se to sto puta pitam, ali nisam ni slutila da bih mogla imati neki problem pri zatrudnjivanju.secam se kad sam pre 6-7 godina bila kod ginekologa (i cak lezala u bolnici zbog vodene ciste) i kad mi je rekao da imam pcos i kad me je pitao kad planiram da imam decu...meni ni na kraj pameti....eto...mozda me je hteo pripremiti za ovo sve. jbg
janci ja sam ogtt radila na svoju ruku pre par meseci i to po nagovoru jedne od devojaka sa ringeraje. medjutim ja je nisam najbolje razumela kad mi je rekla da treba da trazim da mi urade ogtt sa insulinemijama(valjda). tako da sam ja uradila samo ogtt. valjda je to bilo dovoljno s obzirom da mi je kopitovicka pogledala taj nalaz i konstatovala da je to sve ok.
medjutim posle one 4 stimulacije s klomifenom meni se sve poremetilo. nikad mi lh i fsh nisu bili tako visoki.cak je i kopitovicka kad je videla nalaz, odreagovala da su visoki.sad pijem glukofaz i nadam se da ce sve biti ok.
danas mi je mm trebao zakazati kod endokrinologa. hocu da trazim i misljenje strucnjaka.
saavetujem ti da uradis taj ogtt sa insulinemijama...ne kosta te nista.ljubim

(odgovor članu janci)
Direktna veza do poruke: 173
   RE: Policistični jajnici
26.3.2010 13:53:57   
mishica mica
E ovako ja sam nova ovdje imam 28 g. vec 2.5 godine pokusavam da ostanemuser posted image  ali ne ide. Imam neredovne menstruacije ranije su bile na 3-4 mjeseca evo sada 11 mjeseci nisam dobila imam pcos. Molila bih nekoga da mi protumaci nalaz hormona
FSH-2.7 (2-15)
LH-8.9 (1-10)
Prolaktin-340 (do 600)
Progesteron-5.1 (1-9.5)
Estradiol-63.4 (30-120)
Testosteron-2.91 (<4.1)
Hormone sam vadila 2 dan ciklusa prije skoro godinu dana. Molim vas jer postajem ocajna user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu boje)
Direktna veza do poruke: 174
   RE: Policistični jajnici
26.3.2010 14:32:18   
snješka
IZVORNA PORUKA: janci

Draga snjeska, vazno je da si ti glavni problem resila, a sto se maljavosti tice ostaje ti samo da skupljas novac. user posted image Nego htela sam da te pitam da li se bilo sta promenilo u tom pogledu od rodjenja deteta. Da li pijes neke lekove za PCOS i da li je to sad ok.? 


Jao Janci, ja sam tek sad ovo vidjela. Od rođenja bebe se ništa značajno nije promijenilo, u principu maljavost je ostala ista, samo što sam ja opet trudna i to bez ikakvih lijekova, što će reći da je sve u glavi (ako nema nekih većih fizioloških problema). Znači da su jajnici još uvijek ok.

< Poruku je uredio snješka -- 26.3.2010 14:33:08 >


_____________________________

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

Nisu loša vremena nego ljudi!

(odgovor članu janci)
Direktna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Praćenje ovulacije - promene na grliću mat...
Kako određivati plodne dane pomoću praćenja promena na grliću materice?
Kako izgleda zdrava i plodna sperma?
Ako u ejakulatu muškarca ima manje od deset miliona spermatozoida po mililitru sperme, to se smatra niskim brojem sperma...



Anketa

Пелене.
пеперутка16

Када сте почели да одбијате своју бебу?

Click Here