Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Ipak, uprkos trudu stomatologa, i dalje opstaju neke predrasude vezane za zdravlje i negu zuba tokom trudnoće, jer se još smatra da je propadanje zuba u tom periodu prirodan proces i da se oni tada ne mogu popravljati.
- Za vreme trudnoće dolazi do velikih sistemskih promena u organizmu trudnice - pojašnjava stomatolog dr Milan Kuljača. - Najveći uticaj na to ima hormonalni disbalans i odlivanje hranjivih materija i vitamina iz organizma majke u plod. Tada dolazi i do transfera kalcijuma i kalijuma iz kostiju i zuba majke u plod pa i kod žena koje pre toga nisu imale čak ni plombu, često dolazi do pojave viseštrukih „karioznih lezija“. To se dešava zbog znatne dekalcifikacije zubne supstance - pojašnjava naš stručni saradnik. Takođe, žene koje imaju mučninu i povraćaju posle toga treba dobro da isperu usnu duplju vodom, da bi se neutralisao kiseli sadržaj. Nije dobro odmah posle toga oprati zube, da se po njima ne bi četkicom raznela kiselina iz želuca koja i izaziva oštećenja. Ako trudnica zbog četkice ima nagon za povraćanjem, treba da koristi neku manju, mekšu i prikladniju. A ako joj je muka od paste, na neko vreme može da je zameni dečijom pastom sa fluorom.
- Takođe, u trudnoći se često javljaju problemi sa desnima. Naime, dolazi do zapaljenja desni, i to najviše na donjim prednjim zubima, a to se može manifestovati i veoma burno i naziva se Gingivitis gravidarum.
Kako navodi dr Kuljača, da bi se ovi i slični problemi sprečili, najvažnija je veoma pojačana higijena usta i zuba, to jest pranje zuba i do 4 - 5 puta dnevno.Takođe je bitno održavati i higijenu veoma osetljivih desni, najčešće ispiranjem usta čajem od žalfije.
- Svi problemi mogu na vreme da se saniraju, zato je najvažnija preventivna metoda, redovno posećivaje stomatologa, čak i do samog kraja trudnoće, kako bi se blagovremeno popravili karijesom zahvaćeni zubi - napominje naš sagovornik. - Trudnice ne bi trebalo da oklevaju sa posetom stomatologu. Ni eventualni strah od zubara ne sme da bude opravdanje, jer u savremenoj stomatologiji postoje i specijalne anestezije, koje ni na koji način nisu štetne za trudnice. A od uobičajenih intervencija i procedura potrebno je samo izbegavati snimanje zuba, i to na početku trudnoće.
Veoma je bitno da vodite računa o zdravlju usta, naročito ako treba da eliminišete bakterije iz usne duplje, koje možete da prenesete bebi. Bitno je znati da su davno prošla vremena kada su naše majke i bake gubile zube u trudnoći. Sada se svaki zub mora i može sačuvati, kaže dr Kuljača.
Preporuke:
- Pre trudnoće obaviti preventivni stomatoški pregled i popraviti eventualne kvarove
- Tokom mučnina pojačati higijenu usne duplje i zuba
- Češće prati zube tokom cele trudnoće
- Izbegavati snimanje zuba
- Redovno posećivati stomatologa
Više o TRUDNOĆI, BEBAMA, RODITELJSTVU pročitajte na sajtu Baby planeta!