|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Četiri porođajna doba

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Porođaj prolazi kroz četiri faze, odnosno kroz četiri porođajna doba. Svaka faza porođaja ima svoje karakteristike.

image
/11


Porođaj predstavlja prekid trudnoće nakon 28. nedelje trudnoće. Definicija svetske zdravstvene organizacije navodi da se porođaj koji se obavi pre 37. nedelje trudnoće naziva prevremeni porođaj, a porođaj nakon 42 nedelje trudnoće prolongirana odnosno prenesena trudnoća.

Do porođaja dolazi zbog promene u odnosu lučenja hormona progesterona i estrogena koje većinom luči posteljica. Ta promena odnosa uzrokuje stvaranje prostaglandina koji podstiču telo na porođaj.

Dijagnoza porođaja su bolne kontrakcije, dilatacija (opuštanje i širenje) vrata materice, ispadanje krvavog ugruška i prsnuće vodenjaka.

Postoje četiri porođajna doba sa svojim specifičnim karakteristikama.
    

1.  porođajno doba

Prva faza porođaja je faza širenja odnosno dilatacije, koje počinje prvim kontrakcijama a završava se potpunim širenjem vrata materice. Pred kraj prvog porođajnog doba dolazi do prsnuća vodenjaka, iako do toga može doći i ranije. Kod prvorotke, ovo porođajno doba traje 12 - 16 sati, a kod višerotke 8 – 12 sati. Ušće je pri prelasku u drugo porođajno doba otvoreno oko 8 cm.

2. porođajno doba

Ovo je faza istiskivanja ploda, počinje potpunim proširenjem grlića materice a završava se rađanjem novorođenčeta. Ukoliko ima potrebe pred kraj ovog porođajnog doba se radi epiziotomija, ukoliko porodilja ne može bez nje da se porodi. Nakon rađanja novorođenčeta, ono se podiže u vis da bi izbacilo iz disajnih puteva plodovu vodu i sluz. Zatim se detetu radi gruba obrada pupčanika. U porođajnoj sali se detetu radi i Apgar skor. Ovo porođajno doba u višerotke traje oko pola sata a kod prvorotke nešto duže, ali u oba slučaja, ova faza ne sme da traje duže od dva sata.

3. porođajno doba

Ovo je faza rađanja placente, koje počinje rađanjem novorođenčeta a završava se rađanjem placente. Nakon što se izbaci posteljica ona se mora detaljno pregledati sa obe strane, treba proveriti da li možda ne fale neki delovi, jer ukoliko se ne odstrane iz materice, mogu izazvati infekciju ili čak i smrt porodilje usled sepse. Ovo porođajno doba, i kod prvorotki i kod višerotki traje oko pola sata, ali nikako ne sme trajati duže od dva sata.

4. porođajno doba

Ovo porođajno doba počinje rađanjem posteljice i traje dva sata. U ta dva sata zbrinjavaju se rane koje su nastale tokom porođaja, vrši se pregled posteljice, kao i stalna provera porodilje kako bi se sprečila moguća krvarenja iz materice, posleporođajni šok.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
4
Epiduralna anestezija samo za informisane ...
Beogradske trudnice treba ozbiljno da razmisle gde će se poroditi: ukoliko odu u Bolnicu „Dragiša Mišović” ili u Kliniku...
4
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
3
Matične ćelije lek sadašnjosti i budućnosti
Matične ćelije, prirodni rezervoar za obnovu ćelija i tkiva u organizmu, više od šest decenija koriste se za lečenje mn...
3





wivern: Moja porođajna priča
Stavljaju te na moje grudi i ja vidim taj mali osmeh na tvojim ustima, napokon si tu. A ja, ja i dalje čekam. Prvi zubić...
Znate li kada se dešava najviše porođaja i...
Evo koje doba dana bebe biraju za dolazak na ovaj svet. A nauka je objasnila i zašto…



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here