Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Jedna od zabluda je da žene sa malim grudima neće moći uspešno da doje svoju bebu. Količina proizvedenog mleka nema apsolutno nikakve veze sa veličinom grudi. Stvar je ponude i potražnje - što beba više doji, više se mleka stvara.
Dojenje je veoma važno, kako za bebu, tako i za majku. Ono štiti majke od bolesti, smanjuje rizik od raka dojke, jajnika, srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i postporođajne depresije. I bebe su zdravije. One su zaštićenije od najčešćih dečjih bolesti, poput upale uha, infekcija disajnih puteva i crevnih virusa.
Majčino mleko ima i lekovita svojstva. Nekoliko kapi majčinog mleka može da pomogne kod začepljenja suznog kanala kod beba, problema sa kožom, ali i ispucalim bradavicama, koje nisu retkost kod dojilja.
Ni ukus mleka nije uvek isti, on se menja u zavisnosti od toga šta majka jede. Dete će biti manje izbirljivo kada je hrana u pitanju što se majka raznovrsnije hrani.
Mleko može i da menja boju u zavisnosti šta majka pije. Ono može biti i plavkasto, zelenkasto, žućkasto, ružičasto...
Bebe mogu namirisati mleko kada su gladne, tada okreću glavu ka majci, pokazujući joj da je vreme za sledeći obrok.
Mleko za devojčice razlikuje se od onoga za dečake. Mleko za dečake ima više kortizola, hormona koji reguliše metabolizam. Stručnjaci sa Harvarda kažu da se razlikuje i u procentu mast i proteina.
Majčino mleko ispušta hormone. Prolaktin i oksitocin pomažu majci da se poveže sa bebom, a melatonin bebi pomaže da zaspi. Tokom dojenja bebi nije potrebna dodatna tečnost, jer je 87 odsto mleka zapravo voda.
Dojenjem se troši od 500 do 600 kalorija na dan, tako da mame gube kilograme i da ništa drugo ne rade. Mleko majki nedonoščadi bogatije je proteinima, masnoćama i mineralima koji su ključni za razvoj kostiju i mozga deteta.
Polovina majčinog mleka prođe kroz želudac bebe za 48 minuta, a prema formuli potrebno je 78 minut, što znači da bebe koje se hrane majčinim mlekom imaju manje problema sa probavom.
Zaključak je da dojenje ima višetruku ulogu, kako za fizičko, tako i za psihičko zdravlje i bebe i majke i ne treba ga izbegavati. Međutim, u nekim situacijama ono nije izvodljivo, recimo kada majka izgubi mleko iz raznoraznih razloga, ali to je već situacija na koju se ne može uticati.
Izvor: 24sata.hr
Прерано за бебу?
пеперутка16
Да ли је рано за жељу за дететом и за брак са 18 година?