|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

MATERICA - NAŠ ČUDESAN PRVI DOM!

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 1.9.2023
Materica je najvažniji ženski reproduktivni organ koji se podvrgava značajnim promenama tokom trudnoće, postepeno povećavajući veličinu kako bi se prilagodio fetusu u razvoju.

image
Materica je jedini organ koji može da stvori novi organ – posteljicu. Foto: Freepik.com
/11


Materica ili na latinskom uterus je šuplji, fibromuskularni, kruškoliki organ ženskog reproduktivnog sistema, vrhom okrenut na dole, ka vagini. Nalazi se u karličnoj šupljini, a njen tačan položaj drugačiji je kod svakoga.


Izgrađena je od glatkih mišića okruženih žlezdama. Glatki mišići su sposobni za kontrahovanje tokom porođaja, orgazma i menstruacije. Materica se tokom meseca zbog stimulacije hormona zadebljava i ukoliko ne dođe do trudnoće, tokom trajanja menstruacije – opet stanji. Unutrašnji sloj materice - endometrijum se odlubljuje (ljušti) u toku ciklusa.


Materica je najvažniji ženski reproduktivni organ koji se podvrgava značajnim promenama tokom trudnoće i postepeno povećavajući veličinu kako bi se prilagodio fetusu u razvoju. Jedini je organ koji može da stvori novi organ – posteljicu.


Oko 12. nedelje trudnoće, materica se proteže do pubične simfize i širi se iznad nje, postajući opipljiva kroz trbušni zid. Između 18. i 20. nedelje gestacije, gornji deo materice, nazvan fundus, dostiže nivo pupka.


Materica nastavlja da se proteže od 36. do 38. nedelje trudnoće, dostižući najvišu tačku u blizini ksifoidnog nastavka grudne kosti. Nakon toga, počinje da se spušta u karlicu u pripremi za porođaj.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
6
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
5
Moćna fotka: kako se pomeraju kosti leđa t...
Ova neverovatna fotografija žene koja se porađa dokazuje koliko je ljudsko telo neverovatno. Pogledajte kako izgleda ana...
5
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
4





VIDEO: Šta se dešava kod otvaranja grlića ...
video
Cerviks je čvrsta i zatvoren. On drži bebu u materici dok ne dođe pravi trenutak! Između 37. i 42. nedelje trudnoće cerv...
Cepanje na porođaju: Kako ga izbeći?
Položaj u kojem ćete roditi ima veliki uticaj na to da li ćete se pocepati ili će biti potrebno sečenje perineuma. Cepan...



Anketa

Млеко.
Admin

Које млеко је здравије давати детету после годину дана:

Click Here