|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Pubertet sad počinje u devetoj godini

Novosti.rs, 28.6.2017
Dr Katarina Mitrović endokrinolog Instituta za majku i dete o hormonskim promenama i sve ranijem ulasku dece u svet odraslihSVE više devojčica pre devete godine dobije menstruaciju, a mnogi dečaci u pubertet ulaze sa svim simptomima: uvećanim testisima, aknama i dlačicama ispod pazuha još u drugom razredu osnovne škole.

image
/11


Stručnjaci iz sveta, upozoravajući na sve učestaliji rani pubertet, ovu pojavu uglavnom obrazlažu činjenicama da deca jedu hranu punu aditiva i hormona, da je u okruženju mnogo hemikalija, ali i da među najmlađima postoji epidemija gojaznosti, koja može da utiče i na mehanizam nastanka prevremenog puberteta.

 

Stručnjaci u Srbiji o ovoj pojavi još nemaju jasne parametre. U Institutu za majku i dete zbog sumnje na prerani pubertet godišnje se ispituje više od 30. dece. Kod većine se, međutim, ne utvrdi pravi prevremeni pubertet.

 

Rast grudi i testisa, maljavost ispod pazuha i na genitalijama ispostavi se, znaci su takozvanog lažnog puberteta.

 

Na posledice ulaska u rani pubertet i razloge zbog kojih on treba da se leči, u intervjuu „Novostima“, upozorava dr Katarina Mitrović, pedijatar-endokrinolog sa Klinike za endokrinologiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“:

 

– Devojčice koje rano uđu u pubertet, imaju veće šanse da kao žene pre vremena uđu i u menopauzu. Ali, to nije najveći problem koji nastaje zbog prevremenog puberteta. Te devojčice ostaju znatno nižeg rasta, i obično ne prerastu visinu od 150 centimetara. To je razlog zbog kojeg se ovaj poremećaj leči.

 

Zašto su devojčice osetljivije na hormonalne promene?

– Činjenica je da čak 23 puta češće u rani pubertet ulaze devojčice nego dečaci. U 90 odsto slučajeva razlog nije poznat. Kod dečaka, za razliku od devojčica, čim se jave prvi znaci preranog puberteta, razlog za uzbunu postoji: u sedamdeset odsto slučajeva uzrok je intrakranijalni tumor koji zahteva hitno ispitivanje i lečenje.

 

Kad počinje prerani pubertet, a kada nastupa normalni?

– Prerani pubertet počinje pre osme godine kod devojčica i pre devete kod dečaka. U normalnom uzrastu pubertet počinje u periodu od osam i po do trinaest godina. Prva mestruacija, odnosno menarha, javlja se dve godine od prvih znakova puberteta. Porast testisa je prvi znak puberteta kod dečaka i on se javlja između devet i četrnaest i po godina.
 

 

RAST DOJKI TREBA DA SE PRATI

Da li je rast dojki kod dvogodišnjih devojčica, nagoveštaj ranog puberteta?
– Tu je reč o posebnom entitetu, odnosno samo o uvećanju dojki bez drugih znakova puberteta. To se zove izolovana telesna telarha za koju se uzrok ne zna. Deca su inače potpuno zdrava, ali ipak moraju da se prate da se ne bi propustio ulazak u pubertet. Takođe, ako se kod tako male dece javljaju izolovani znaci poput rasta dojki, uvek treba da se posumnja na intrakranijalni tumor.

 

Gde počinje mehanizam razvoja puberteta?

– Fiziološki, normalni pubertet počinje izlučivanjem hormona iz hipotalamusa. Oni kasnije stimulišu hipofizu pa ona luči hormone koji podstiču kod dečaka testise da produkuju testosteron, a kod devojčica jajnike da produkuju ženske polne hormone. Međutim, ne zna se još šta podstiče hipotalamus da luči određene hormone. U slučaju preranog puberteta kod dečaka hormoni koji stimulišu pubertetski razvoj luče se nezavisno od hipotalamusa i hipofize.

 

Kako izgleda lažni pubertet?

– Lažni pubertet je vrlo sličan fiziološkom jer klinički znaci podsećaju na pravi pubertet. Međutim, kod lažnog puberteta hipofiza i hipotalamus nisu aktivni. Lažni pubertet nastaje kada počinju da se luče hormoni iz jajnika kod devojčica, i iz nadbubrežnih žlezda kod dečaka i devojčica. Oni dovode do ispoljavanja kliničkih znakova koji liče na pubertet.

 

Šta ukazuje da je nastupio prerani pubertet?

– Porast dojki, rast stidnih dlačica u pubičnom delu i ispod pazuha, pojačano znojenje, pojava akni, ubrzani rast i brži rast stopala i šaka signali su na koje roditelji treba da obrate pažnju. Kod devojčica može da se primeti najpre pojava sekreta, a zatim i krvi. Kod dečaka karakterističan je rast testisa.

 

Da li u tom periodu devojčica može da zatrudni?

– Devojčice nemaju probleme sa reproduktivnom funkcijom iako su ušle u prevremeni pubertet, i mogu bez problema da se ostvare kao majke.

 

Koliko traje prerani pubertet?

– Kao i kod normalnog puberteta, od prvih znakova do prve menstruacije, prođu dve godine. Tada se završava ubrzani rast, a kasnije dete raste još nekoliko centimetara.

 

Da li pored fizičkih, prerani pubertet povlači i psihičke promene, baš kao i normalni pubertet?

– Kao i u pravom pubertetu fizičke promene prate i psihičke promene. Samo što su u ranom pubertetu deca mnogo mlađa, nezrela i ne mogu da shvate promene koje su ih zadesile. Zamislite devojčicu koja sa sedam godina dobije menstruaciju, a još se igra sa lutkama. Ta deca mogu da budu kasnije izložena i seksualnom zlostavljanju, pa na sve te probleme roditelji i lekari moraju da misle.

 

Kako se dijagnostikuje rani pubertet?

– Najpre na osnovu anamneze i kliničkog pregleda. Zatim se rade laboratorijske analize, proveravaju se polni hormoni, radi se rendgenski snimak šake, da se vidi dokle je stiglo koštano sazrevanje. Potom se radi ultrazvuk unutrašnjih genitalija, da bi se kod devojčica proverilo da li su se jajnici aktivirali, a samim tim i da li je pubertet pravi ili lažan. Radi se i ultrazvuk nadbubrežnih žlezda da bi se otklonila mogućnost tumora. Rendgenski snimak lobanje je kod dečaka sa prevremenim pubertetom obavezan.

 

Da li rani pubertet uvek mora da se leči?

– Pošto je kod dečaka uzrok preranog puberteta uglavnom tumor, onda se oni šalju na dalje lečenje kod neurohirurga. Devojčicama se, na svakih 28 dana intramuskularno daju injekcije hormona koje sprečavaju dalje napredovanje puberteta. Ako se pubertet ne zaustavi devojčica će vrlo brzo da dobije menstruaciju i prestaće da raste. U svakom slučaju treba odložiti menstruaciju, jer devojčica od osam godina nije zrela za takve promene, a s druge strane važno je omogućiti devojčici da nastavi da raste i dostigne normalnu visinu.

 

Ako se pubertet zaustavi u tom periodu, da li će on da se nastavi kad se prestane sa terapijom?

– Naravno, čim se prestane sa davanjem injekcija pubertet nastavlja svojim tokom, doduše malo bržim nego prirodnim putem. Devojčica ima normalne, redovne cikluse i reproduktivnu funkciju.

 

Izvor: Novosti.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Majkama su draže ćerke, a očevima sinovi?
Istraživači su dali odgovor na večito pitanje “da li roditelji imaju svog miljenika među decom”.
6
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
4
Svojoj deci sam rekao da ne moraju da imaj...
Da obrazovni sistem u Srbiji vapi za velikim promenama, jasno je skoro svima. Jedan od pobornika radikalnih zaokreta u n...
4
Nova Godina kuca nam pred vratima
Novogodisnja pesma hora Carolija
4





Dete koje skače je dete koje raste
Skakanje nije samo zabavno, već ima i višestruku korist za psihomotorni razvoj deteta. A najbolji deo što je to jednosta...
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

test za trudnocu
tamaramarko

po nekom vasem iskustvu i misljenju kada je jedna linija crvena,a druga(koja pokazuje trudnocu)blago roza da li je to znak

da je test pozitivan (95%)

ili negativan (5%)


Ukupan broj glasova: 65

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here