|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudnoći?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 11.2.2024
Šta je dijastaza? Zašto se javlja u trudnoći? Kako, na koji način i kojim vežbama ojačati trbušne mišiće?

image
Da imate dijastazu uglavnom vam saopšti lekar, ali možete i sami da proverite. Foto: Freepik.com
/11


Razmicanje uzdužnog trbušnog mišića duž središnje linije (dijastaza ) se javlja kod oko 30% trudnica, uglavnom u trećem trimestru ili nakon porođaja i predstavlja prolazno stanje. Češće je kod žena koje su već rodile ili su imale više trudnoća kao i kod onih koje nose blizance.

 

Slabost trbušne muskulature zbog fizičke neaktivnosti takođe može da bude razlog ovoj pojavi. Javlja se kada prednji trbušni zid ne može više da se rastegne pod pritiskom uvećane materice i ploda. Zbog hormonskih promena i nemogućnosti daljeg rastezanja dolazi do razmicanja na najmekšem delu. Bol duž središnje linije ukazuje na pojavu dijastaze ali nije uvek prisutan. Da imate dijastazu uglavnom vam saopšti lekar, ali možete i sami da proverite. Postupak je isti tokom trudnoće i nakon porođaja.


Test za utvrđivanje dijastaze

Dok ležite u krevetu sa savijenim kolenima podignite malo glavu i ruke sa strane, zatim rukama opipajte stomak u predelu pupka. Ako napipate deo koji je mekan, malo natečen, gde možete da stavite dva prsta što je širine 2,5cm radi se o razmicanju trbušnog mišića tzv. fiziološkoj dijastazi. Proverite još iznad gde se češće javlja i ispod pupka jer razmicanje može da bude na sva tri nivoa. Fiziološka dijastaza nije kontraindikacija za vežbanje jer vežbe pospešuju zarastanje mišića.


Korigovanje dijastaze

Nestručno vežbanje može da pogorša stanje, naročito ako je razmak veći od 2,5cm, što više nije fiziološka dijastaza i kada se sprovodi poseban program vežbi sve dok se otvor ne spoji. Najbolje da to radite pod stručnim nadzorom fizioterapeuta koji će kontrolisati opterećenje.

Kod većih razmicanja preporučuje se nošenje pojasa kada je žena izložena pojačanom naporu, to se pre svega odnosi na period posle porođaja. Kada je razmak manji nošenje pojasa je kontraindikovano jer se time umanjuje aktivnost trbušnih mišića što usporava proces zarastanja. Dok traje oporavak preporučuje se ustajanje iz kreveta preko boka uz pomoć ruku kako bi se manje opteretili pravi a više uključili kosi trbušni mišići čija snaga ubrzava spajanje mišića po sredini.

U fazi opravka treba izbegava svaki veći fizički napor koji angažuje  prave (uzdužne) trbušne mišiće. Ovo je naročito važno pri podizanju i spuštanju bebe (iz kreveca, stola za povijanje, kadice). To radite uvek sa savijenim kolenima da bi ste svu težinu koju podižete prebacili na mišiće nogu. Prevelik napor i nepravilno podizanje bi mogli da dovedtiu do trajnog oštećenja, odnosno do pojave kile.

Ukoliko već imate kilu neophodno je da vežbate kako bi ste što više ojačali trbušnu muskulaturu i da nosite odgovarajući pojas pri podizanju tereta. Druga trudnoća mora da se planira uz konsultacije sa ortopedom koji će proceniti koliki je rizik od pogoršanja, kao i o daljem lečenju odnosno operaciji kile.


Autor: Snežana Milanović, visoki strukovni fizioterapeut, Centar za korektivnu gimnastiku

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
4
Vanmaterična trudnoća, opasnost bez simptoma
Jedno od veoma ozbiljnih stanja koje može da se dogodi tokom trudnoće jeste vanmaterična trudnoća, kada se oplođeno jaja...
4
Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
4
Šta je linea negra i da li zaista otkriva ...
Linea Nigra je jedna od nuspojava bilo koje trudnoće i još jedan znak promene vašeg tela tokom ovog perioda. Evo šta tre...
3





Dozvoljene i nedozvoljene stvari u trudnoći
Otkrijte zašto je preporučljivo farbati se i ići na masažu tek od četvrtog meseca trudnoće, zašto ne smete čistiti za sv...
Pušenje i trudnoća – zašto ne?
Što pre prestanete sa pušenjem to bolje, iako, kad god da prestanete, to će doneti dobro Vašoj bebi.



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Повратак на посао након породиљског одсуства.
Admin

Са којим изазовима се суочавате када се вратите на посао након породиљског одсуства?

Click Here