Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Kako spinalna anestezija funkcioniše?
Spinalna anestezija vrlo brzo oslobađa bol u donem delu tela. Primenjuje se tako što anesteziolog aplicira iglu u donji dio leđa, u membranu koja okružuje leđnu moždinu i ubrizgava anestetik u likvor koji se nalazi u toj membrani. Ta membrana je ispunjena različitim nervima i nervnim završecima tako da anestetik direktno deluje na njih.
Tokom ubrizgavanja anestetika možete osetiti peckanje pri samom početku ubrizgavanja, ali sama spinalna anestezija i širenje anestetika kroz leđnu moždinu nisu praćeni osećajem bola.
Kada anestezija počne da deluje možete primetiti ukočenost i nepokretnost u stopalima, zatim u nogama, sve do struka. Kada anestetik prestane da deluje, pokretljivost će vam se polako vratiti.
Koliko ćete biti "bez osećaja" zavisi od vrste lekova koji se koriste. Spinalna anestezija primenjena tokom prirodnog i urednog porođaja omogućiće vam da osetite kontrakcije i da se pomerate na krevetu, dok vas primena ove anestezije tokom procedure carskog reza ostavlja potpuno nepokretnom od pupka na dole.
Razlika između spinalne i epiduralne anestezije
Spinalna anestezija se od epiduralne razlikuje zbog toga što se ubrizgava direktno u likvor unutar leđne moždine i zato što je to injekcija koja se primi jednom, dok se kod epiduralne postavlja kateter kroz koji stalno prolazi anestetik. Rezultat spinalne anestezije je brzo oslobađanje od bola koje traje par sati.
PROČITAJTE JOŠ: Tokofobija - kako pobediti strah od trudnoće i porođaja?
Doktor će vam preporučiti spinalnu anesteziju ako odlučite da želite da se oslobodite bola tokom samog porođaja ili ako porođaj napreduje velikom brzinom pa nema vremena za komplikovanu proceduru primene epiduralne anestezije. Takođe, primjenjuje se i kada je potrebno izvršiti carski rez.
Koje su prednosti spinalne anestezije?
• Oslobađa od bola za nekoliko minuta.
• Mali procenat anestetika dospeva do bebe.
Koji su nedostaci spinalne anestezije?
• Morate biti u nezgodnom položaju za vreme apliciranja anestezije.
• Redukovan osećaj u donjem delu tela može biti problem kada dođe vreme da pogurate bebu, što može dovesti do potrebe za korišćenjem vakuuma ili forcepsa (u tom slučaju postoji rizik od ozbiljnih povreda i rastezanja). Umerena doza anestetika svakako može da umanji ovaj efekat.
• Anestetici mogu sniziti vaš krvni pritisak, smanjujući time protok krvi do bebe, što dovodi do smanjenog broja otkucaja bebinog srca. (Ovo se može sprečiti primenom određenih lekova koji će biti ubrizgani u vašu krv tokom porođaja.)
• Anestetici mogu da izazovu svrab u predelu lica, mučninu.
• U retkim slučajevima, anestetici izazivaju peckanje u predelu nogu ili zadnjice koje može potrajati i do nekoliko dana.
• U 1 od 100 slučajeva spinalna anestezija može izazvati jaku glavobolju koja traje i nekoliko dana nakon procedure.
• U retkim slučajevima, spinalna anestezija može uticati na disanje, dok u vrlo retkim slučajevima ona može izazvati povredu nerva ili infekciju.
PROČITAJTE JOŠ: Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudnoći?
Kada se spinalna anestezija ne preporučuje?
Nisu sve trudnice dobri kandidati za ovu vrstu anestezije. Trudnice koje neće moći primiti ovu vrstu anestezije su one koje pate od niskog krvnog pritiska, poremećaja krvarenja, infekcije krvi, infekcije kože u donjem delu leđa gde se aplicira igla, ili ako su imale bilo kakve alergijske reakcije na lokalnu anesteziju tokom života.
Takođe, žene koje uzimaju lekove za razređivanje krvi nisu dobri kandidati za ovakvu vrstu anestezije.
Izvor: Ringeraja.hr
Расположење у трудноћи.
пеперутка16
Да ли сте имали нагле промене расположења током трудноће?