Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Nedostatak seksualnog nagona kod žena je češći nego što mislite, posebno među novopečenim majkama koje se brinu o svojim bebama i onima koje su se tek porodile. Pored toga što su iscrpljene brigom o svom detetu, njihovi reproduktivni hormoni se spuštaju na nivo menopauze nakon rođenja. Ako doje, to može dodatno smanjiti nivoe estrogena, što dovodi do suvoće vagine i gubitka seksualnog nagona, piše Motherly.
Mogu li da volim svog partnera, a da ne volim seks?
„Iako problemi sa našim seksualnim životom sigurno mogu negativno uticati na naše odnose sa našim partnerima, mnogi od nas govore o niskoj seksualnoj želji, ali su i dalje duboko zaljubljeni u svog partnera“, kaže istraživačica seksualnosti i terapeutkinja za odnose dr Sarah Hunter Murray, Ph.D., u svojoj kolumni za Psychology Today.
U studiji objavljenoj u The Journal of Sex Research, stručnjaci su intervjuisali žene koje su se identifikovale kao osobe u dugotrajnim vezama, ali sa smanjenom seksualnom željom. Mnoge od njih su izjavile da „seksualnu želju i ljubav prema partneru vide kao potpuno nepovezane stvari“.
Međutim, bilo je i žena koje sebe krivile za nedostatak interesovanja za seks. Pitale su se da li sa njima nešto nije u redu jer nisu odgovorile na partnerovu želju.
U strahu da će njihova veza trpeti, neke od učesnica ankete rekle su da bi pristale na seks kako bi zadovoljile potrebe svog partnera. Druge bi našle izgovore da izbegnu sam čin, uključujući pretvaranje da spavaju, kako njihovi muževi ne bi stekli „pogrešan utisak“.
Kako da imate srećnu i zdravu vezu, ako ne želite seks
Samo zato što su žene iskusile smanjenje seksualnog nagona u svojim vezama, ne znači da su ga potpuno izgubile, pokazuje studija. Učesnice istraživanja rekle su da su i dalje u mogućnosti da dožive seksualni užitak i zadovoljstvo tokom seksa. „Možda ne osećaju uvek želju za seksom, ali kada ga upražnjavaju, ipak mogu da uživaju“, kaže Murray.
Ako vam se nešto slično dešava, važno je da ne vršite pritisak na sebe kako bi ste po svaku cenu bile intimne sa partnerom. Pogotovo ako ste tek rodile. Odvojite malo vremena da se usredsredite na sebe i prvo se pobrinite za sebe. Majka mora da bude srećna, zdrava i da zadovolji svoje potrebe pre nego što može da brine o drugima i da ih zadovolji.
Važan je i iskren razgovor sa partnerom. Uverite se da razume zašto se tako osećate ili zašto niste raspoložene za seks. Budite spremne na kompromis – bez da krivite sebe – jer vaš partner ima potrebe.
Ako vam se seks čini kao obavezan, možda je vreme da istražite mogućnosti, kako da vođenje ljubavi učinite uzbudljivijim. Igranje uloga i seksting, neki su od načina za povećanje seksualne želje. Takođe uvek možete isprobati nove položaje u spavaćoj sobi (ili drugim delovima kuće!). Recite svom partneru šta vas uzbuđuje i šta vas čini srećnom.
Zapamtite da postoje i drugi načini da budete intimni. U studiji, "žene su takođe naglasile važnost održavanja drugih oblika bliskosti i dodira, kada seksualna aktivnost nije u igri", primećuje Murray. To može biti nešto jednostavno, kao držanje za ruke i sastanak kod kuće, ili intimni razgovor, zajedničko tuširanje, a zatim maženje. Ko zna, možda čak i dovede do nečeg više. A i ako ne, vaš partner treba da poštuje vašu odluku.
Izvor: Smartparenting.com.ph/Ringaraja.net
Када имати још једно дете?
Admin
Идеална разлика између браће и сестара.