|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  30 31 [32] 33 34   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 16:35:14   
Anoniman
Zato sto nije poznat autor. A u to vreme, koliko me secanje sluzi, takve stvari su se generacijama prenosile usmeno, pa je verovatno svako malo nakitio ili izmenio. Odgovor ce sigurno znati Verka user posted image

(odgovor članu Snelle)
  Direktna veza do poruke: 776
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 16:37:10   
Lu

IZVORNA PORUKA: BubaMira

Imam jedno pitanje: smeju li pravi vernici da kunu?

A ja imam protupitanje, zar je ljudski da bilo ko kune ili proklinjeuser posted image
I druga stvar, ne skrećite s teme, molimuser posted image

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 777
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 16:37:15   
minavb
Ako je pise narod, kako onda nema veze sa onim sto narod misli?
Inace, moram unapred da ti se izvinim, ali ja prosto tebe ne dozivljavam kao neku bogobojazljivu i pitomu osobu.


_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 778
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 16:39:19   
Anoniman
Narod je voleo Lazara. Narod je znao da Lazar štuje Boga, što ga onda nagrdiše tako sa tom kletvom?

Sve što znamo o tom periodu saznali smo kroz narodna predanja, s'' kolena na koleno, i naravno da ja ne verujem da je Marko Kraljević bio onovremenski supermen, ali se pitam, kad smo već kod vere, zašto oskrnaviše Lazarevu veru takvom kletvom?

Btw, sme li se otvoriti, ako je nema, neka tema "narodna predanja" ili slično, pa da zaključujemo zajedno? Meni je to baš zanimljivo...

< Poruku je uredio BubaMira -- 28.9.2011 16:43:24 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 779
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 16:55:31   
jance
sto se vernika i kletvi tice, ja mislim ovako:
Bog je dao svakom coveku slobodnu volju da radi a samim time i da govori sta sam zeli, ali mora da zna da postoje posledice za te izgovorene reci. mislim da ne moze da se kaze da vernici ne smeju da kunu, nego da to nebi trebali da rade, jer ustima i blagosiljamo i proklinjemo a jedan vernik bi trebao da ima u sebi prvenstveno ljubav prema Bogu a posledica toga bi trebala da bude ljubav prema bliznjima a kad tu ljubav imas, onda nemas ni zelju da proklinjes, nego zelis da blagosiljas....

_____________________________

Bez dece kuća ne raste

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 780
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 16:57:31   
Dove
Evo primera kako NE treba biti vernik a izlagati se za istog.
U kuci MM slave dve slave,Veliku Gospojinu i Sv.Arhandjela Mihajla,i tri zavetine 9.utorak brojano od dana Bozica,pa jednu u junu mesecu i Sv.Iliju.I kao poljoprivrednici oni na Cvetnu nedelju(Cveti)sade papriku,Na Aleksej(kazu da je zastitnik dobara od grada)beru papriku,Na Krstovdan sad pakovali,Sv.Romana koji je dan posle slave obaveznu berba,Sv.Vraci obavezno rade a sve su to opasni sveci sto bi nas narod rekao.Pa me zanima ko je lud,oni ili ja?Koliko puta sam se posvadjala sa svekrvom kad pocne da drobi kako se ne pere a ja je pitam ako ne peremo zasto smo na njivi???Msm,ako postujes nekog sveca postuj ga za sve,pogotovo za rad u polju,a ne samo u odredjenim segmentima posla.
A sto se kletvi i proklinjanja tice,ne plasim se toga ali nije mi prijatno da cujem.Covek sam kroji svoju srecu i ne verujem da nikakve kletve ili visa sila na to mogu bitno da uticu.Vera i crkva koja je propoveda sluzi nam da nadjemo svoj unutrasnji mir...Valjda...

< Poruku je uredio Dove -- 28.9.2011 17:00:03 >


_____________________________

S' neznoscu gledah stopa ti trag,
trag po snegu belom.
I znadoh da ces biti mi drag
drag u zivotu celom.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 781
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:03:41   
Lu
IZVORNA PORUKA: BubaMira


Btw, sme li se otvoriti, ako je nema, neka tema "narodna predanja" ili slično, pa da zaključujemo zajedno? Meni je to baš zanimljivo...

Može Bubo, ja nisam našla ništa slično među temama!

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 782
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:14:10   
Anoniman
Greška user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 783
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:17:23   
vukosava

IZVORNA PORUKA: BubaMira

Svi znamo ko je bio Knez Lazar. Ako pravi "ljudi od Boga i vjere" (kakav je i sam Lazar bio) ne smeju da proklinju niti da žele zlo, može li mi neko objasniti ovo:

"Ko je Srbin i srpskoga roda,
i od srpske krvi i kolena,
a ne došo na boj na Kosovo,
ne imao od srca poroda,
ni muškoga ni devojačkoga!
Od ruke mu ništa ne rodilo,
rujno vino ni pšenica bela!
Rđom kapo dok mu je kolena!"

Ovaj tekst je inače poznat i kao "kletva Cara Lazara".


A meni kad kazes kunu, u glavi Zoka Brusilica i njeno:
"Cujes mi me majko Jovanova
kako kunem tvog jedinca sinaaaa... "

Dalje se ne secam, samo jao kako me je nervirala sa tom pesmom

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 784
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:18:33   
vukosava

IZVORNA PORUKA: BubaMira


ne imao od srca poroda,
ni muškoga ni devojačkoga!



Ko je otisao nije imao poroda 100 %

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 785
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:23:06   
Anoniman
user posted image E bre Vuko. Sto zivis tako daleko, bas bi bilo lepo da nam se pridruzis na nekoj kafi

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 786
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:24:50   
vukosava

IZVORNA PORUKA: Lu RR


IZVORNA PORUKA: BubaMira

Imam jedno pitanje: smeju li pravi vernici da kunu?

A ja imam protupitanje, zar je ljudski da bilo ko kune ili proklinjeuser posted image
I druga stvar, ne skrećite s teme, molimuser posted image


Pa ako veruje u Boga - koji god glagol da koristimo, da li da kune ili da grdi ili sta vec, ili zove u boj... Koliko smo imali ratova vezanih za varijaciju teme "Verujete li u Boga"? A u kojoj je Bog = vise razlicitih shvatanja...

Na osnovu ove moje paralele, ako je pravi vernik, kune itekako,i to koga god se ne slaze sa ... necim sto je vec objasnjeno kao vrhovno moralno dobro ili moranje...

Ja mislim licno ako je Lazar zvao kletvom svoje podanike u boj na Kosovo on je i hteo da istakne da ide u krstaski rat... A mozda je kletva i pretnja bila efektivnija marketinski u to vreme od samog pominjanja Boga...

A u Engleskom imaju psovku: "God damn it" sto mu dodje nesto kao bice proklet i slicno...

Ja bih rekla da kunu itekako, da sumiram zakljucak...

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 787
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:26:12   
vukosava

IZVORNA PORUKA: MaliMis

user posted image E bre Vuko. Sto zivis tako daleko, bas bi bilo lepo da nam se pridruzis na nekoj kafi


Slazem se user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 788
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:26:53   
PoisonEve
Da, pa tacno je da mnogi vernici nikada nisu ni procitali Sveto pismo a kamoli da se pridrzavaju nekih pravila. Iz iskustva svoje okoline i naroda mogu da zakljucim sledece:
- Na slavu se dolazi da se napuni svako crevce, da se napije a zaista se nereko dogadja da se mnogi gosti medju sobom posvadjaju i pa cak i potuku (obicno kad rasprave predju u politicke)
- Cesto se i za slave koje su iskljucivo posne sprema i mrsna klopa ne bi li sto bolje ugostili ljudi
- Postuju se mnogi banalni obicaji ali se zaboravljaju neke primarne ljudske stvari kao sto su suzdrzavanje od zlih misli i reci, klevetanja i kletvi, vredjanja.
-  Pri nekim obicajima se idu bas u krajnost a, ponovicu se, ne postuju se osnove morala i etike u svakodnevnom zivotu.
Ja na neki nacin razumem ljude koji su kivni na crkvu, na Boga, na mnoge jer u mnogim svojim bliznjima vide licemerje a to nije odlika jednog hriscanina.
Uvek sam u zivotu govorila da se sreca zasluzuje. I sve se vrati, kad-tad.
Treba gledati svoja posla i sto vise uzivati u zivotu.
Ako krenes sa citanjem jedne ozbiljne knjige kao sto je Sveto pismo - kreni bez predrasuda i sa voljom da nesto i naucis a mnogo se moze nauciti pametnog i lepog.
Naravno, ako pocnes da citas i podvacis svaku recenicu protumacivsi je kao kontradiktornost, laz i licemerje davajuci pritom mnoge argumente zasto je to tako, verovatno ces i biti na kraju zadovoljan jer ces dokazati neku svoju teorija, ali da li je to zaista toliko vazno?
Onaj koji veruje naci ce milion razloga da veruje, cak i kada mu sve ladje potonu, on ce da veruje i naci ce mir u svom zivotu, a po meni to je nesto sto je previse dragoceno da bi se izgubilo!




_____________________________

"Svi smo mi deca. Jedina razlika je u nasim igrackama"
Ajrton Sena

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 789
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:27:47   
minavb
IZVORNA PORUKA: vukosava


IZVORNA PORUKA: BubaMira


ne imao od srca poroda,
ni muškoga ni devojačkoga!



Ko je otisao nije imao poroda 100 %


user posted image
IZVORNA PORUKA: vukosava
Ja mislim licno ako je Lazar zvao kletvom svoje podanike u boj na Kosovo

Jbg, nije mogao da ih rebne po plati pa je morao da ih kune.


_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 790
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 17:35:37   
vukosava
Dobar glas daleko se cuje, a los jos dalje i brze...

Elem, mi danasnji potomci Srba definitvno nismo potomci tih poginulih na Kosovom Polju tada...Znaci nije nesto bila ekeftivna kletva, izgleda da je sluzila samo u pesnicke svrhe

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 791
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 18:04:49   
lajla

IZVORNA PORUKA: PoisonEve


Onaj koji veruje naci ce milion razloga da veruje, cak i kada mu sve ladje potonu, on ce da veruje i naci ce mir u svom zivotu, a po meni to je nesto sto je previse dragoceno da bi se izgubilo!






U potpunosti se slazemuser posted image

_____________________________

Boze,daj mi strpljivosti da prihvatim stvari koje ne mogu da promenim,hrabrosti da promenim one koje mogu,i mudrost da uvek pravim razliku izmedju njih.

(odgovor članu PoisonEve)
Direktna veza do poruke: 792
   RE: Verujete li u Boga?
28.9.2011 18:17:32   
Olga75
uh , vi i narodnu poesiju i verske ratove i kletve na brzinu spomenuste dok me nije bilo user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu lajla)
Direktna veza do poruke: 793
   RE: Verujete li u Boga?
29.9.2011 17:04:22   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Lu RR


IZVORNA PORUKA: BubaMira

Imam jedno pitanje: smeju li pravi vernici da kunu?

A ja imam protupitanje, zar je ljudski da bilo ko kune ili proklinjeuser posted image
I druga stvar, ne skrećite s teme, molimuser posted image

Jeste. Zato sto smo mi, ljudi, cak i u svojoj veri u Boga nesavrseni. Dakle, ljudski jeste, ispravno nije.

(odgovor članu Lu)
  Direktna veza do poruke: 794
   RE: Verujete li u Boga?
21.10.2011 22:22:49   
Anoniman
Znate da ja nisam neki vernik, čak bih pre rekla da sam nevernik, no, deci sam odlučila dati šansu da veruju u šta god žele.
Kad prođemo pored crkve, po nekada uđemo. No, bajke o anđelima i nebu kada umreš su mi zvučale nedovoljno opasno, tj, zvučale su suviše lepo kada se objašnjavala smrt, tako da je Luki objašnjeno da kada umreš ideš 3m ispod zemlje... iz prosto bezbednostih razloga; šta vredi da mu kažem "Ne trči na put, zgaziće te auto i umrećeš", ako se smrt objasni kao momenat kada napokon ideš negde gde je super? (moje mišljenje)
No, ipak, pre koji dan sam našla moje knjige iz detinjstva kod mame, Sveto pismo za mlade, u dve knjige: Stari i Novi zavet, i odlučila sam da mu ih pročitam. Danas smo počeli sa Starim zavetom. Imao je milion pitanja, od onih najjednostavnijih: "Kako je Adam pričao sa Bogom kada sa Bogom ne može da se priča?" pa do mnogo komplikovanijih.
Ovo su te knjige ako nekoga zanima: KLIK

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 795
   RE: Verujete li u Boga?
22.10.2011 7:45:03   
Lu
Super knjigice i ja treba, svom R. nabaviti neku dječiju ilustriranu Bibliju a kod nas je izbor očajan, tj. nema nikakvihuser posted image

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 796
   RE: Verujete li u Boga?
22.10.2011 8:44:29   
minavb
Ja sam uvek mislila da je to previse zbunjujuce za decu. Meni je tata dozvolio da citam Bibliju tek kasnije, mislim da sam vec bila sestri razred osnovne skole ali sam neke stvari razumela tek kad sam je citala drugi put u srednjoj skoli. 

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 797
   RE: Verujete li u Boga?
22.10.2011 9:25:05   
Raviojla
Detetu moje prijateljice su u skoli rekli da ako bude slavio Helovin/ Noc Vestica, da ce im pasti plafon na glavu, dete se isprepadalo!

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 798
   RE: Verujete li u Boga?
22.10.2011 9:26:57   
Snelle
Ko mu je to rekao???

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu Raviojla)
Direktna veza do poruke: 799
   RE: Verujete li u Boga?
22.10.2011 9:35:48   
Raviojla

IZVORNA PORUKA: Snelle

Ko mu je to rekao???

Verouciteljica! Pretpostavljam da mali ne laze jer majka kaze da su i njegovi drugovi rekli isto. Kontam ja da to nije pravoslavni praznik ni obicaj, a mnogo mi je i morbidan,ali bas isprepadati decu...

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 800
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  30 31 [32] 33 34   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  30 31 [32] 33 34   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Дуда.
пеперутка16

До када је ваше дете имало цуцлу?

Click Here