|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kafa u trudnoći – da ili ne?

Dipl. farm. spec. Marina Odalović, 10.7.2022
Mnogi među nama su mišljenja da, u trenutku kada shvati da je trudna, žena treba istog trenutka da prestane da pije kafu. Međutim, naučni dokazi ne daju takve preporuke.

image
Neophodno je da unos kafe tokom trudnoće ograničite na jednu šolju dnevno, ukoliko ne možete ovaj napitak u potpunosti da izbacite iz svoje svakodnevne ishrane. Pregnant woman photo created by senivpetro - www.freepik.com
/11


 

Naprotiv, naučnici savetuju da, i kada ste trudni, možete bezbedno uživati u kafi, ali samo jednoj šolji dnevno, ne i u većoj količini ovog napitka.


Zašto se unos kafe ograničava na jednu šolju dnevno?

Jedan od sastojaka kafe, kofein, je stimulans, povećava stanje budnosti, čini da se osećamo puni energije. Međutim, kao i svi ostali stimulansi, i kofein može dovesti do pojave zavisnosti. Kako se organizam trudnice navikne na određenu količinu kofeina, tako se i beba navikne, i takođe postaje zavisna.


Zbog toga se, pri prestanku konzumiranja kafe, i kod bebe i kod majke mogu javiti simptomi kao što su nervoza i napetost.

 

PROČITAJ JOŠ: Gorušica - neprijatan pratilac trudnoće


Strah od uzimanja kafe tokom trudnoće razumno je osećati jedino ako tokom trudnoće pijete veće količine kafe, kao i kada, uz manju količinu kafe, pijete i neke druge napitke koji sadrže kofein, npr. čaj, Coca-Cola.

Kada trudnica u svoj organizam zaista unosi velike količine kofeina postoji rizik za pobačaj, prevremeni porođaj, ili smanjenu težinu bebe na rođenju. Ovo su i razlozi zbog kojih je neophodno da unos kafe tokom trudnoće ograničite na jednu šolju dnevno, ukoliko ne možete ovaj napitak u potpunosti da izbacite iz svoje svakodnevne ishrane.


Dipl. farm. spec. Marina Odalović


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
33
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
33
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
33
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je ...
Neverovatan video bebe rođene u plodovoj vrećici, dok je lekari bude pre dolaska na svet.
31





Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
Sve što treba da znate o gestacionom dijab...
Gestacioni dijabetes je privremeni oblik dijabetesa koji se može javiti u trudnoći. To je stanje koje nastaje kada zbog ...



Anketa

jel vam lepo ime Kalina?
pisuljica

Napisite!

da (56%)

ne (44%)


Ukupan broj glasova: 117

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here