|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Laganijim obrocima i šetnjom oporavite telo od novogodišnje trpeze i umora

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 7.1.2019
Masnu, prženu i začinjenu hranu treba zameniti laganijim obrocima, a kroz proces oporavka tela doći će i do topljenja nakupljenih kilograma.
Ključne reči:

image
/11


Bogatoj i nesvakidašnjoj novogodišnjoj trpezi retko ko može odoleti, a nakon nakupljenog velikog broja kalorija u danima koji slede telo je na adekvatan način potrebno vratiti u ravnotežu. Masnu, prženu i začinjenu hranu treba zameniti laganijim obrocima, a kroz proces oporavka tela doći će i do topljenja nakupljenih kilograma.

O tome šta se dešava u našem telu nakon novogodišnje noći te kako ga vratiti u ravnotežu razgovarali smo s tuzlanskom nutricionisticom doc. dr. Marizelom Šabanović.

"Novogodišnji praznici obiluju visokokaloričnom hranom koja sadrži i mnogo nenutritivnih sastojaka, kao što su aditivi, šećeri i slično. Višak slobodnog vremena obično znači i više obroka. S druge strane, hrana ima važnu socijalnu komponentu. Ljudi se okupljaju oko stola, druže i stvaraju uspomene. Zato se u danima praznika spremaju najlepša jela. Organizam tada bude opterećen hranom koju možda i ne jedemo tako često, kao što su različiti proizvodi od mesa i pića. Sve ovo neretko dovodi do opterećenja probavnog sistema, posebno jetre, što rezultira probavnim smetnjama i viškom kilograma. Popratne pojave su i glavobolja, nesanica, nadutost i slično. Čak i koža može biti siva i suva", kaže Šabanović za Klix.ba.
 

Preporučuje se manje kalorična hrana


Nakon obilne novogodišnje trpeze telo je potrebno vratiti u ravnotežu te je u danima koji slede preporučljivo konzumirati manje kaloričnu hranu.

"Radi brže probave i lakšeg pražnjenja creva u prehranu treba dodati različite povrćne supe, biljne čajeve te sveže ceđene sokove. Sve su ovo dobri izvori vitamina i minerala te antioksidanasa. Zanimljivo je da vitamin C i polifenoli iz hrane sprečavaju formiranje štetnih nitrozamina za koje se vezuje nastanak raka. Nitrozamini nastaju delimično iz nitritnih soli koje se nalaze u sastavu mesnih prerađevina koje tako rado jedemo tokom praznika", navodi Šabanović.

Bogata trpeza neminovno loše utiče na našu crevnu floru, posebno velika količina šećera i zasićenih masnoća te pržena i pohovana hrana.

Šabanović kaže da je zbog toga nakon praznika u svoj jelovnik potrebno uvrstiti prirodne probiotike iz jogurta i kiselog kupusa. Kiseli kupus, osim što sadrži dobre bakterije i vitamin C, bogat je i vlaknima koja su prebiotici. Prebiotici su hrana za dobre crevne bakterije.

"Dobar izbor su i različita variva od povrća pripremljena bez mesa. Ne pretrpavati se. Jesti manje obroke i kretati se. Unositi malo više tečnosti u vidu vode i biljnog čaja. U svim proizvodima od mesa je obično i puno soli. Zato je važno uneti dovoljno vode kako bi se ona izbacila i smanjila nadutost", savetuje istaknuta nutricionista.

Naš organizam se veoma brzo obnavlja. Ukoliko se radi o zdravoj osobi koja svesno bira zdrav način života i pravilnu prehranu, već nakon nekoliko dana vratiće se normalan osećaj u probavnom traktu, a Šabanović veruje da će se i nakupljeni kilogrami istopiti.

"Nakon praznika bi bilo dobro izbegavati masnu, začinjenu i prženu hranu. Zaobilaziti slatko i alkohol. Uvrstiti u prehranu što više svežeg voća i povrća, orašaste plodove pa i određene dodatke prehrani koji pomažu jetri. To su pre svega biljni preparati na bazi čička i maslačka, kurkuma, alfalipoična kiselina... Preporučuju se čak i tople kupke s eteričnim uljima i morskom solju koje pomažu oporavku kože nakon boravka u zadimljenim prostorijama", navodi ona.
 

Lagan obrok i jednostavan napitak

Tokom našeg razgovora Šabanović nam je otkrila i recept za jednostavan napitak koji pomaže probavu.

"Prokuhajte u 200 mililitara jedan centimetar očišćenog korena đumbira. Iscijedite sok od jedne narandže i jednog limuna. Kad se đumbir malo ohladi, sve sastaviti. Možete dodati malu kašiku meda. Popiti dva puta u toku dana", kaže Šabanović.

Kao lagani obrok koji je u isto vrijeme i veoma ukusan Šabanović navodi losos s povrćem u rerni.

Prvo pripremite pire od tikve i krompira u omeru 1:1.

Oguliti i očistiti krompir i tikvu, a zatim skuvati u slanoj vodi dok ne omekša. Nakon ovog koraka iscediti vodu, dodati maslac, toplo mleko, so, muskatni orah i ostale začine po želji.

S druge strane, u tepsiju ubacite povrće (možete koristiti zamrznuto povrće za supu), dodati so, biber i malo maslinovog ulja. Preko povrća stavite losos koji ste prelili maslinovim uljem i sokom od limuna te dodali so, biber i bosiljak. Preko tepsije stavite foliju i pecite okvirno 15 minuta na 200 stepeni celzijusa. Nakon toga skinite foliju i zapecite još deset minuta. Sve servirajte na tanjir uz pire od tikve i krompira.

 

Izvor: byka

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Preterali ste sa masnom hranom-šta posle?
Praznici su rezervisani za odmor i druženje sa najmilijima ali obično i za preterivanje u unošenju slatke i masne hrane....
3
Šta je potrebno za bolji imunitet
Na imunitet, to jest sposobnost našeg organizma da predupredi infekcije i izbori se s njima, utiče genetika, ali u velik...
3
Žlezde se upale zbog dehidratacije
Klinička slika sijaloadenitisa obuhvata otok zaušne, podvilične, podjezične regije, zatim otežano i bolno gutanje
3
Pobedite ciste na dojkama biljkama
Ciste na dojkama su veoma česta pojava, a u Sjedinjenim Američkim Državama smatraju da je njihova pojava gotovo epidemio...
3





Jedite lubenice!
Lubenica (Citrullus lanatus) je jednogodišnja biljka koja potiče iz Afrike. Ona je slatko povrće bogato vodom.
Začini
photo
Začini su biljke ili delovi određenih biljaka koje se u određenom obliku upotrebljavaju radi postizanja arome i ukusa je...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here