|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Da li je carski rez dobra odluka?

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Sve više budućih majki želi da izbegne bolove i napore koje iziskuje porođaj pa se odlučuju na porođaj hirurškim putem. Iako carski rez slovi kao sigurniji, brži i bezbolniji način rađanja, i on ima svoje nedostatke i rizike.

image
/21


U poređenju s vaginalnim porađajem, uz koji idu manje količine korišćenih lekova i kraći boravak u bolnici, porođaj hirurškim putem nije lišen rizika i komplikacija. Zato lekari, po pravilu, osim ako to situacija ne iziskuje, preporučuju prirodni, vaginalni porod.

Nedostaci carskog reza

  1. Duže oporavljanje. Strah od bolova prilikom porođaja često trudnice dovede do odluke rađanja carskim rezom, koji se smatra bržim procesom koji zahteva samo dan, dva boravka u bolnici. A pak, zbog korišćenja anestezije i drugih lekova, kao i samog operativnog zahvata, oporavak je duži u poređenju s prirodnim porođajem.
  2. Povećana mogućnost infekcija, krvarenja i tromboze. Za razliku od prirodnog porođaja, carski rez povećava šanse infekcije i spoljašnjih i unutrašnjih rezova. U nekim slučajevima može da se javi jaka infekcija koja zahteva dalje operativne zahvate i jake doze antibiotika.
  3. U mnogim slučajevima žene se nakon porođaja carskim rezom žale na dobijanje viška kilograma koji se koncentrišu u području ispod reza.
  4. U poređenju s bebama rođenim prirodnim putem, bebe rođene hirurškim zahvatom, zbog lekova korišćenih za vreme operacije, nisu u potpunosti receptivne odmah nakon porođaja. Takođe, dojenje „hirurških“ beba zahteva više napora od dojenja beba rođenih vaginalnim putem.


Kako izbeći štetne učinke
Pa ipak, ako ste se odlučili za ovaj vid porođaja da biste izbegli bolove i traume nakon operacije u svoju dnevnu rutinu, možete uvesti neke promene.

  1. Počnite da šetate redovno nekoliko meseci nakon porođaja. Ovo će pomoći održavanju fleksibilnosti tela i pomoći će uklanjanju ukočenosti nakon operacije.
  2. Možete da započnete s redovnim režimom vežbanja kako bi vam telo ostalo aktivno i fleksibilno.
  3. Obavezno uzimajte sve lekove onoliko dugo koliko vam je propisao lekar, kako biste sprečili razvijanje postporođajne infekcije i druge komplikacije.
  4. Odlazite na redovne preglede kako biste izbegle komplikacije nakon porođaja.
 
1. septembar 2008.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
21
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
20
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
20
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
20





Materica je bila prazna, čudo je kako je b...
Tamara je objasnila da je imala 17 godina kada je zatrudnela i da je prvi pregled imala u 14. nedelji. Niko ne želi da s...
Vekilica: Moja porođajna priča
Pomislim, rano je, tek je 36. nedjelja, ima još vremena. Ali nema! Porađam se! Pozovem sestru, već je prošla ponoć, bolo...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Прање зуба.
Admin

Када сте почели да перете зубе својој деци?

Click Here