|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Rast ploda po nedeljama, 3. tromesečje

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Znate da ste trudni, ali u suštini ne znate šta se dešava u vašem telu? Ovaj tekst će pokušati da vam objasni šta se odigrava u vama i kako se vaš plod razvija u trećem tromesečju.

image
/11


 
28. nedelja
Dete je sada dugačko oko 37 cm i teško oko 1000 grama.
Ispod crvene, naborane kože počinje da se taloži masno tkivo. Naglo se razvija deo mozga koji je odgovoran za misaone procese. Dete oseća bol, i na njega reaguje skoro kao novorođenče. Pluća nisu potpuno razvijena. Partner napokon može da oseti bebine pokrete ako spusti ruku na vaš stomak. Odvajaju se kapci, pa dete može gledati. Formirano je čulo ukusa, dete razlikuje slatko, kiselo i gorko.
 
32. nedelja
Vaše dete bi sada trebalo biti dugačko oko 41 cm, a teško oko 1600 grama.
Dete sada već izgleda kao novorođenče, ali je i dalje mršavo, telo mu se mora još popuniti. Mozak deteta i dalje brzo raste, tako da mu je glava sve veća. U materici sada već ima manje mesta, pa je verovatno da se dete okrenulo glavom nadole, spremno za porođaj.

 
34. nedelja
Dete je sada dugačko oko 44 cm, a teško oko 2000 grama.
Ono razlikuje svetlo od tame, pa kada spava oči su zatvorene, a kada je budno, oči su otvorene. Organi su uglavnom razvijeni.

 
36. nedelja
Vaše dete bi u ovom periodu trebalo biti dugačko oko 46 cm i teško oko 2500 grama.
Glavica deteta bi trebalo da se već spustila u karlicu, pripremajući se za porođaj. Nokti na rukama i nogama su izrasli do vrhova prstiju. Kod dečaka bi u ovom periodu testisi trebali da se spuste. Dete ima potpuno razvijenu kosu, trepavice i obrve.U naredne četiri nedelje, dete će dobijati oko 28 grama dnevno.
 
38. nedelja
Dete bi sada već trebalo biti dugačko oko 49 cm i teško oko 3000 grama.
U crevima deteta se skuplja mekonijum, prva stolica koji će novorođenče u svojim prvim danima da izluči. Plodova voda je zbog oljušćenih ćelija i masnoća bela, to znači da je bebi i dalje lepo u maminom stomaku. Može se desiti da se beba pokaki u stomaku, tada plodova voda postoje zelenkasta. Ukoliko se to desi lekari će proceniti da li su uslovi za život bebe u stomaku još odgovarajući.
 
40. nedelja
Vaše dete bi trebalo biti dugačko oko 51 cm i teško oko 3400 grama.
Većina lanugo dlačica bi trebalo da je nestala, iako je moguće da ih je ostalo po ramenima, rukama i nogama. Dete može biti i dalje prekriveno verniksom. Kretanje deteta je ograničeno.

 
 Starost ploda
 Ocenjena dužina* Ocenjena težina*
28
37 cm
1000 g
32
 41 cm
 1600 g
34 44 cm
 2000 g
36
 46 cm
 2500 g
38 49 cm
 3000 g
40 51 cm
 3400 g
 * podaci se razlikuju od izvora do izvora zbog različitih metoda merenja
 
 
Interesuje vas kako se razvija i raste dete, šta se dešava sa trudnicom i o čemu razmišlja budući tata? Ringerajin kalendar trudnoće vodi vas iz nedelje u nedelju kroz trudnoću. 
 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
7
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
6
Gorušica - neprijatan pratilac trudnoće
Jedno od veoma čestih stanja koja prate trudnoću jeste i gorušica. Razlog za pojavu gorušice jesu i hormonske promene u ...
4
Iznenađujuće prednosti sperme tokom trudnoće
Stručnjaci veruju da bi sperma mogla da spreči preeklampsiju i izleči jutarnju mučninu.
4





13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
Realnost danas – budućnost prepuna mogućnosti
Do danas je širom sveta obavljeno preko 30.000 transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce. Najveći uspesi u l...



Anketa

Симптоми порођаја.
пеперутка16

Који су били ваши последњи симптоми пре порођаја тог дана или дан или два? Ако сте имали неке симптоме?

Click Here