|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kumovi
10.1.2015 9:26:31   
nata11
I kod nas se stara kumstva nikako ne prekidaju stim da je sve vise ljudi koji su svesti da bi kum mladima trebalo da ude neko njihovih godina, neko od prijatelja pa sami kazu slobodan si da pronadjes kuma. Nama je kum iz starog kumstva a stari svat kod nas tj. moja kuma je moja drugarica. Sa kumovima se isto tako kod nas ne druzi previse, u pojedinim krajevima mislim da se i ne posecuju sem na slavama da ne bi doslo do prepirka. To oko imena je vec kod nas drugaciji ide se kod kumova po ime stim da se unapred pita koje ima zele za dete pa se samo formalno to ime napise na papir da bude kao-- kum dao ime--.

_____________________________





(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 126
   RE: Kumovi
10.1.2015 11:32:07   
Baffy
Ovi sun malo bezobrazni po pitanju toga.
Recimo mi nismo hteli pokretat temu imena niti im staviti do znanja da mi ocemo dati deci imena bar do 8 meseca. E onda posle svadbe odemo kod njih da im odnesemo slike i zene su bile u jednoj sobi a muskarci u drugoj. I dodje kumina jetrva (koju zbog obicaja isto zovemo kuma) i zapocne se neka prica gde od kume sin izjavi da on oce da krsti bebu!On je mali ima desetak godina. Na to kumina jetrva kaze "Ako ces ti da krstis MORAS da smislis koje ces ime dati bebi". Meni kad ne ispade kafa iz ruke. Nisam htela da otrpim takvo, bar za mene, nepostovanje. Mi smo roditelji, valjda mi treba da odlucimo ocemol nekome prepustiti davanje imena ili cemo mi odabrat. Okrenula sam se kumi i lepo joj rekla da nismo planirali o tome jos pricati da je rano i da mi imamo vec imena koja nam znace i koja zelimo da damo detetu (sve zavisi jel musko ili zensko za ime) i da smo tek kasnije hteli o tome da pricamo. Kuma je kiselo i grubo rekla "Videcemo to". Nema sta ona da vidi, ne bori se ona za to dete vec mi... A drugo ne zavisi toliko od njih koliko od starog kuma koji kad nesto kaze za njih je amin.
Posle toga mi i svekrva skace nad glavom zbog toga pa me jedan dan iznervirala toliko da sam joj rekla da se probudi il nek radja pa nek joj kumovi davaju imena, mojoj deci nece. Takodje sam joj rekla da sa nama to kumstvo prestaje i da ce moja deca da zive u 21 veku i da ce sebi da biraju kumove koga hoce a ne da im se namecu neka pravila. E tada je tek poludela pa je bolela glava 3 dana. Da zapretila mi je da pazim da mi se detetu ne desi nesto lose zbog toga. kada je nisam izbacila iz sopbe...

Ja postujem kumove i sve to, ok... ali sam opdrasla u drugom vremenu i drugim obicajima i pobogu 21 je vek. Oni c e detet da vide par puta u zivotu i zvace ga kumce i da mu daju ime neko koje nama nikada ne bi palo na pamet i koje nam nista ne znaci.
Mm i ja se borimo za ovo dete, priolazimo svasta i pravo svakog roditelja je da da ime koje zeli!

_____________________________

Za pravu ljubav i prijateljstvo prepreke ne postoje! Ljubav je zivot a to znaci ziveti!

(odgovor članu nata11)
Direktna veza do poruke: 127
   RE: Kumovi
10.1.2015 11:52:53   
bubulence
nikada ne bih dozvolila da kum daje ime mom detetu. jedino kada bi se dvoumili pa eto, neka kum presece.
mi imamo ok kumove. mm je uzeo drugara sa kojim se bas cesto vidjamo i mnogo se druzimo. hvala Bogu nasao je normalnu devojku , a sada zenu pa smo bas bliski. ja sam u crkvi uzela za kuma coveka ciju sam sestru vencala, moj brat krstio njegovu decu i zenu, jako smo bliski i zelela sam da nastavimo sa tim. u opstini mi je kuma bila najbolja drugarica, sa njom se ne vidjam cesto jer je u Austriji ali se cujemo redovno i dalje se mnogo volimo.
Emu je krstio nas vencani kum, drugar mm, e sada za M cemo videti. jer se kum u medjuvremenu ozenio ali nije vencan u crkvi, a cula sam da u tom slucaju ne moze da krsti dete. a on ne zeli da se venca u crkvi... u ton slucaju bi bila ili moja kuma ili neko treci jer je kum sto me je vencao u crkvi krsten u Katolickoj crkvi tako da ne moze da krsti u Pravoslavnoj...
komplikovano...

(odgovor članu Baffy)
Direktna veza do poruke: 128
   RE: Kumovi
10.1.2015 12:44:04   
cockic
mi smo odlagali krstenje dece sve hocemo i uvek fale pare.i za to trebaju lepe parice.sad definitivno bi da to bude sledeci mesec jer posle bi volela da planiram i leto barem na 7 dana negde da odemo,ako se bude imalo i za to bilo bi lepo.

a sto se tice kumova mm-u je drug bio kum na opstinskom vencanju jer mi se crkveno nismo ni uzeli jos.a neznaci da necemo user posted image a meni je kuma moja super drugarica.e sad kad decu budem krstila,a planiram naravno isti dan zanima me da li mora da bude jedan kum za oba deteta ili moze dva.jer sam bas skoro razmisljala sina bi taj kum sto nas je vencao u opstini,a ceru kuma sto nas je vencala u opstini.moram da pitam svestenika mada verujem da moze.kumovi su krsteni.

(odgovor članu nata11)
Direktna veza do poruke: 129
   RE: Kumovi
10.1.2015 12:45:59   
choopa choops

IZVORNA PORUKA: bubulence

Emu je krstio nas vencani kum, drugar mm, e sada za M cemo videti. jer se kum u medjuvremenu ozenio ali nije vencan u crkvi, a cula sam da u tom slucaju ne moze da krsti dete. a on ne zeli da se venca u crkvi... u ton slucaju bi bila ili moja kuma ili neko treci jer je kum sto me je vencao u crkvi krsten u Katolickoj crkvi tako da ne moze da krsti u Pravoslavnoj...
komplikovano...


Mislim da ovo nije tačno, ali opet sto krajeva sto običaja.
MM i ja nismo vjenčani u crkvi, ali on se krstio nakon našeg vjenčanja, a poslije toga je krstio jednog bebca :)
Kod nas zbilja ne prave problem oko mnogih stvari koje vidim da gore prave user posted image


_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 130
   RE: Kumovi
10.1.2015 13:11:25   
cockic
a meni je krstena kuma moja tetka,a valjda ne treba rod.ma ko ce ga znati.pop nije pravio problem sto mi je kuma tetka,to je bilo pre 27 i po godina.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 131
   RE: Kumovi
10.1.2015 13:22:46   
bubulence
Cockic mogu da budu razliciti kumovi, bar kod nas.
cupo verovatno sve zavisi od kraja. mi smo pitali svestenika koji je kod mojih svetio vodu pa nam je on tako rekao.a raspitacemo se jos i ovde u nasem mestu , mozda je drugacije.
cockic nas je krstenje izaslo jedva vise od 150e. jer krstenje nije svadba. to je sveti cin i ne treba praviti cirkus. mi smo E krstili kada je imala dva meseca, bili su roditelji, braca i kumovi. i dovoljno. bilo je svega, kod kuce smo pravili i bilo je divno. za M razmisljam da li uopste i toliko da bude ili samo mi i kumovi. meni je jedino bitno da ona bude krstena

(odgovor članu cockic)
Direktna veza do poruke: 132
   RE: Kumovi
10.1.2015 13:32:51   
cockic
u bg svesteniku se po detetu daje oko 5000din i to je bilo pre neke dve godine kad su ljudi iz okrizenja krstili decu.morace muz da ode ovih dana do crkve da pita kako to ide i da li je koliko das ili oni kazu koliko treba da im das user posted image a sto se tice gostiju,ma kakvi mi smo na svadbi imali 25toro gostijuuser posted image tako da za krstenje nece biti vise gostiju.

(odgovor članu nata11)
Direktna veza do poruke: 133
   RE: Kumovi
10.1.2015 13:35:59   
Rosita
Mene je krstio do tada drug, blizi mm nego meni, ali zajednicki drug, 2007. Krstio mene i moga brata, pod "stare dane" user posted image . On nam je bio i na vencanju kum, s tim sto je kod nas obicaj da u crkvi bude kum i stari svat "iza" mladenaca. U opstini je bio kum, opet drug nas zajednicki. Dete ce nam krstiti jedan od njih. Ime smo, naravno, sami odabrali,

_____________________________

Očiju tvojih da nije
Ne bi bilo neba
U malom našem stanu


(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 134
   RE: Kumovi
10.1.2015 13:55:07   
bubulence
to je bas mnogo cockic, ovde je koliko das... e sad, mi smo imali bzvz situaciju da monahinji nije bilo dovoljno ono sto smo dali a svi smo po malo stavljali za ikonu i dali bas dosta para. medjutim to je druga prica. kada smo mi krstili kumice dali smo 20e, i njihovi roditelji dali 1000din i to je bilo to...
kod nas imas prvog i drugog kuma a stari svat je uglavnom mladozenjin stric ili ujak koji je zaduzen da geda da sve bude u redu na svadbi, da se ne opterecuju mladenci i roditelji...

(odgovor članu Rosita)
Direktna veza do poruke: 135
   RE: Kumovi
10.1.2015 14:03:14   
Rosita
Kod nas je stari svat isto mladozenjin ujak, s tim sto on stoji u crkvi i sedi uz mladence i ima pocasnije mesto, da tako kazem. E , a za to vodjenje racuna o redu i miru zaduzen je "domacin" tj. neko koga obicno mladeozenjin otac imenuje, opet neki rodjak. Kad smo se brat i ja krstili u trenutku kad smo hteli da damo novac svesteniku, on je rekao ubacite pored ikone, uopste se nije zanimao koliko je novca tu, divan inace covek, mogli smo dati jedan dinar, eto, ali dali smo cini mi se 50 eura te godine,m plus te parice sto kaze bubi sto se stave ovako na ikone.

_____________________________

Očiju tvojih da nije
Ne bi bilo neba
U malom našem stanu


(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 136
   RE: Kumovi
10.1.2015 19:54:59   
Baffy
Nama je nametnuto i kada mozemo da krstimo dete, ne moze po nasem. Mora biti detetu neparna godina, odredjenih meseci u toj godini i odredjenih dana!

_____________________________

Za pravu ljubav i prijateljstvo prepreke ne postoje! Ljubav je zivot a to znaci ziveti!

(odgovor članu Rosita)
Direktna veza do poruke: 137
   RE: Kumovi
10.1.2015 20:05:24   
Ana RR
To za neparnu godinu sam čula od jedne drugarice i neću ni da kažem kako sam reagovala, dovoljno je da napišem da me nije dva meseca zvala user posted image šta ću, nakupilo mi se njenih gluposti, nikad mi neće biti jasno odakle ih izvlači.

Moje dete nije kršteno jer nam to nije bilo bitno, ali ako se budemo odlučili na to krstiće ga naš venčani kum ili ćemo sačekati pa neka sam odluči kada odraste koga želi za kuma (kao što smo mm i ja uradili).

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Baffy)
Direktna veza do poruke: 138
   RE: Kumovi
7.3.2015 11:05:33   
QueenJ
Da krenem od početka. Kršteni i venčani mog dede, neki tamo čovek iz sela, kog su bukvalno skinuli sa traktora, da krsti dedu, pošto je bio na samrti, pa da ne umre dete nekršteno. Ali, deda ih zeznuo. user posted image Mislim da je on bio i kršteni kum mom ocu. Njegov sin je venčani kum mojih rodilje i kršteni mog brata i mene. Mislim da smo ga samo tada i videli. Bili su i na mojoj svadbi, da.
I mm ima baš staro kumstvo, sa generacije na generaciju prenošeno, ali stari kum je preminuo, ostala kuma i 2 ćerke. Mm je želeo da mu drug iz srednje bude kum, jer su se tako tada dogovorili. Pitao je staru kumu za dozvolu, čisto iz poštovanja, i ona je žena prihvatila, naravno. I što nas je oduševvilo, rekla je-Teško je vreme, vi ste mladi, nezaposleni, ako slučajno bude bilo problema, samo javite na vreme, biću vam ja kuma.
Taj drug ga je iz materijalnih razloga odbio! Pa kumstvo se ne odbija! Mm je bio skrhan. Kada se oporavio, pitao je svog najboljeg druga, sa kojim je odrastao, a za koga sam ja uvek potajno navijala da nam bude kum. user posted image
Starog svata nisam želela, tako da sam imala svoju kumu, najbolju drugaricu iz osnovne škole.
Ja imam još jednu kumu, kojoj sam ja bila svedok.
I bili smo kumovi još jednom paru, isto staro kumstvo, koje je svekar preneo na mm.
I baš volim što smo svi generacijski približni, družimo se i bliski smo.

< Poruku je uredio QueenJ -- 7.3.2015 11:06:42 >


_____________________________

Shvatio je da mu je ona ne samo bliska, već da sada ne zna gde prestaje ona, a počinje on.

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 139
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here