|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Prva FDA odobrena klinička studija-lečenje dečje (cerebralne) paralize matičnim ćelijama

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
ScienceDaily (11.02.2010.): Istraživači Medicinskog fakulteta u Džordžiji, sprovode prvi FDA, klinički odobren, kako bi utvrdili da li infuzija matičnim ćalijama iz krvi pupčanika, poboljšava kvalitet života dece sa cerebralnom paralizom.

image
/11


Studija je uključila 40-oro dece, uzrasta između 2-12 godina, čiji su roditelji deponovali matične ćelije iz krvi pupčanika, u gradu Tuson, Kalifornija. Krv iz pupčanika je bogata matičnim ćelijama, koje mogu da se podele i zamene različite vrste ćelija po celom telu, kaže dr James Caroll profesor i šef pedijatrijske neurologije na MCG Medicinskom fakultetu i glavni istraživač studije.

Cerebralna paraliza, zbog povrede mozga ili nedostatka kiseonika u mozgu, pre rođenja, ili tokom prvih nekoliko godina, može oslabiti pokrete, učenje, sluh, vid i kognitivne sposobnosti. Prema podacima Centra za kontrolu bolesti, pogađa od dvoje do troje u hiljadu dece.

Istraživanja na životinjama pokazuju da matične ćelije pomažu povređenim ćelijama mozga da se oporave i zamenjuju ćelije mozga koje su umrle, rekao je dr Caroll.

Takođe je izjavio da je autologna transplatacija matičnih ćelija, kod koje je primalac takođe i davalac, najsigurniji oblik transplatacije matičnih čelija, zbog toga što praktično nema opasnosti od odbacivanja od strane imunog sistema.

Iako kontrolisana klinička ispitivanja nisu sprovedena do danas, prethodne studije su pokazale značajno poboljšanje kod dece sa cerebralnom paralizom, oko tri meseca nakon infuzije matičnim ćelijama.

Do sada je ova oblast bila samo anegdota. Iako se terapije matičnim ćelijama uspešno primenjuju više od 20 godina, ova studija nam otvara nove mogućnosti za sprovođenje ovih terapija u lečenju moždanih povreda, za koje trenutno ne postoji lek.

Studija će započeti neurološkim ispitivanjem dece od strane dečjih neurologa Elizabeth Sekul i Nicole Brockway. Polovina ispitanika će primiti infuziju svoje krvi iz pupčanika, dok druga polovina prima placebo. Tri meseca kasnije, deca će se ocenjivati, ali lekari neće znati koja grupa je dobila infuziju matičnih ćelija. Nakon toga, deca koja nisu dobila krv iz pupčanika će primiti infuziju. Deca će se vratiti tri i šest meseci kasnije i za evaluaciju.

Istraživači će povremeno procenjivati dečje motorne veštine i neurološki razvoj. Za potrebe ove studije mi ne gledamo na matične ćelije kao na mogući lek, već želimo da utvrdimo kako one mogu da pomognu kod ove vrste povreda mozga kod dece, rekao je dr Caroll. Učesnici studije će biti deca koja ne mogu samostalno da sede sa 12 meseci ili da hodaju sa 18 meseci i moraju biti bez napada ili sa napadima koji su adekvatno kontrolisani.

Da bi se obezbedila doslednost u matičnih ćelijama (iz krvi pupčanika) za preradu, skladištenje i oslobađanje za infuziju, koristi se krv iz pupčanika koja se nalazi u Banci matičnih ćelija. Studija je takođe prima podršku udruženja Figli Inabili Banca d'Italia, Italijanske privatne organizacije, koja pruža finansijsku pomoć za roditelje koji ne mogu da plate medicinske tretmane svoje dece.
 
Detalje istraživanja možete pročitati u: First FDA-approved stem cell trial in pediatric cerebral palsy 
 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nadutost – prolazna pojava ili ozbiljan pr...
Da li ste ikada osetili neprijatnu nadutost ili imali problema sa viškom gasova u stomaku?
4
Muž i žena tvrde da jedu samo 3 puta nedeljno
Srećni par je na ovom načinu ishrane još od 2008. godine.
3
Oporavite telo od novogodišnje trpeze i umora
Masnu, prženu i začinjenu hranu treba zameniti laganijim obrocima, a kroz proces oporavka tela doći će i do topljenja na...
3
Ojačajte svoj imunitet – vitamin C
Preporuke ukazuju da je neophodna količina vitamina C koju trudnica dnevno treba da unese 80 mg ukoliko je mlađa od 18 g...
3





Kolagen: Mamino tajno oružje!
Kolagen je najzastupljeniji protein koji se nalazi u našim kostima, mišićima, tetivama, ligamentima, koži i hrskavici. M...
Matične ćelije će produžiti život?
U starom Rimu ljudi su u proseku živeli 22 godine, pre sto godina 49 da bi sedamdesetih godina prošlog veka granica pome...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here