|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Jesu li roditelji obično strožiji prema prvom detetu

Jelena Računica, 7.3.2018
Sva deca koja su najstarija u porodici sigurno će potvrdno odgovoriti na pitanje iz naslova. A, mi vam odgovaramo zašto je to tako.
Ključne reči:

image
/11


Pojedina istraživanja sprovedena na ovu temu otkrila su vezu između visokih očekivanja roditelja  od prvog deteta i relativnog uspeha u poređenju sa ostalima u porodici.

Imaju li roditelji zaista drugačija očekivanja od dece zasnovana na redosledu po kojem su došla na svet? Mnoga prvorođena dece će odgovoriti da imaju, a istraživanja su to delimično potvrdila. Evo šta je drugačije u vaspitanju prvog i drugog deteta.

Prvo dete kao zamorče

Možda zvuči ružno, ali većina roditelja kad dobiju prvo dete o roditeljstvu ne znaju gotovo ništa tako da je njihovo prvorođeno dete u stvari zamorče na kome se uče i izveštavaju svoje roditeljske sposobnosti.

Od trenutka kad prvi put uzmu bebu u svoje ruke roditelji počinju maštati o svojim nadanjima i očekivanjima u budućnosti. Kroz godine zajedničkog učenja i pogrešaka roditelji pokušavaju prevazići sve prepreke zajedno sa detetom, od vrtića, radnih navika, zadataka pa sve do upisa za fakultet.

Svaki taj korak je nešto novo i omogućava roditeljima da stupe na sasvim novu teritoriju. Tu dolaze kazne, zabrana korišćenja interneta i TV-a zbog loših ocena da bi roditelji na kraju shvatili da stroge kazne ne daju uvek bolje rezultate.

Jedno istraživanje koje je sprovedeno je pokazalo da majke svoju prvorođenu decu u većini slučajeva vide kao one koji će postići mnogo u životu.

Majke koje su učestvovale u ovim istraživanjima su davale informacije o uspesima svoje dece i po njihovim rečima u većini slučajeva prvorođeno dete je ono koje postiže bolje akademske rezultate i  to ne  procenama, već po “objektivnoj” proceni majke.

U čemu je kvaka? Istraživanja su potvrdila da su roditelji poprilično opušteniji kad je u pitanju vaspitavanje mlađe dece, a starija deca su u većina slučajeva ta na kojoj se lome koplja. Starija deca moraju poštovati više pravila, dozvoljeno im je manje gledanje televizora i manje nestašluka.

Roditelji su više uključeni u akademska dostignuća prvorođene dece i veća je verovatnoća da prvorođena deca dobijaju strožije kazne zbog popuštanja u školi i neispunjavanja svojih obaveza.

Većina ljudi svoju roditeljsku ulogu započinju kroz strogi lik zbog čega mlađa deca mogu biti poslušnija čak i ako se roditelji prema njemu ponašaju opuštenije.

Starija deca uspešnija, ali koja je cena?

Tačno je da se pokazalo da starija deca mogu biti uspešnija jer su roditelji prema njima bili strožiji, ali to znači da oni u odraslom životu mogu imati puno više psihičkih posledica i nerešenih poslova sa svojim roditeljima. Ovde se misli na to kako se starijoj deci puno češće propoveda, prestrogo ih se disciplinuje, previše ih se zaštićuje i od njih se očekuje da budu dobar uzor za braću i sestre.

Sve to u kasnijem životu može dovesti do posledica poput anksioznosti, opsesivno-kompulsivnog poremećaja i ljutnje.

Šta roditelji mogu uraditi?

Roditeljstvo je veoma težak posao, jedan od najtežih i najodgovornijih u životu bez obzira na način na koji vaspitavate svoje dete. Pronalaženje stila vaspitavanja koji najviše odgovara vašoj porodici je proces koji stalno treba da se razvija i tačno je da se menja sa svakim rođenim detetom. Razmislite o kaznama koje koristite sa svakim detetom i zapitajte se da li tretirate decu na isti način.

Ne možete promeniti redosled kojim ste rodili svoju decu, ali stil roditeljstva svakako možete.

Autor: Jelena Računica

Izvor: lifepressmagazin

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
9
Vaške i svrab, kako ih prepoznati i kako i...
Ako se otkriju vaške, ne treba zaboraviti da i drugi ukućani mogu imati parazite i zaraziti druge, a pranje kose šampono...
8
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
6
Zašto je rutina važna za malu i veliku decu
Vreme za igranje. Vreme za jelo. Vreme za učenje. Spavanje. Kada stalno stvarate malene događaje u životu deteta, stvara...
5





OVIH 7 MALIH STVARI SU VAŠOJ DECI ČITAV SVET
U roditeljstvu, ponekad jednostavne stvari su i najvažnije. Evo 7 malih stvari koje roditelji rade, a koje predstavljaju...
Pohvala detetu – put ka izgradnji samopouz...
Svi mi imamo „rezervoar“ za afirmaciju. On treba svakodnevno da se dopunjava. Možda i ne primećujemo koliko naše reči im...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here